Fotograf (2015)

Pre fanúšikov Mistra skvelé. A myslím aj pre tých v Argentíne aj v Austrálii. Ja som fanúšik, takže **** a piatu * za Rejžka :-)

Tichá bolest (1990)

Právom film na 201 mieste medzi najlepšími na CSFD, určite po dnešku 16.11.2014 ešte stúpne. Jeden z tých, ktoré by mali byť nielen povinne premietané maturantom, ale malo by sa po projekcii debatovať, vysvetľovať.. Decká už netušia nič o Novembri, okupácii a téma 50rokov je pre nich na rovnakej úrovni dôležitosti ako napoleonské vojny či spartakovo povstanie.

Oskar (1967)

Možno to bolo tým, že divadelná hra mala presné pravidlá a pointy, takže "ustrážila" Funesa vo svojich mantilneloch - po skoro 50 rokoch stále svieži a fungujúci film. Do pozornosti interiér vily kde sa celý dej odohráva :-)

Na hraně zítřka (2014)

Na to, že sa cielene military scifi vyhýbam - výborné vo všetkých smeroch vrátane poslednej vety.

Pouta (2009)

Jeden z najlepších filmov o tej dobe. Výborný scenár, presná réžia, skvelí neopozeraní herci. Návrat Oldřicha Kaisera v životnej forme. Mimoriadne vhodný film na "povinné" projekcie pre stredné školy. Zabúdame o tom hovoriť deťom - o tej pachuti, o tom hnusnom čo ten režim znamenal. V Poutech to všetko je.

Sedm statečných (1960)

Klasika z tých najlepších. No aj v roku 2014 (alebo nedávno) stojí za to komerčnej televízii (asi) v zmysle debilného slovenského jazykového zákona, predabovať ju do slovenčiny na úrovni čísla do programu na stužkovú nie veľmi talentovanej maturitnej triedy. Je až neuveriteľné, ako to dokáže aj takýto film dať dole. Videné cca 15min na Dajto (Makíza)

Muž ve stínu (2010)

Videné 15.1.2014 na STV 1 so slovenským dabingom. Chyba.

Kapitán Phillips (2013)

Odporúčam pozrieť si pred alebo po Kapitánovi Philipsovi aj Únos, ktorý skvele dopĺňa obraz riešenia krízovej situácie "mierovými" prostriedkami.

Sedm (1995)

Videné znova po x rokoch na CT2 - geniálne, dokonalé, hnusné, tmavé, upršané a stále fungujúce. Všetko do seba zapadlo.

Kauza Cervanová (2013)

Hlavne tým, ktorí v tom majú úplne jasno, odporúčam pozrieť si napr. priebeh "vyšetrovania" smrti lady Diany. Je zaujímavé pozorovať, ako sa pri veľkých súdnych, politických či akýchkoľvek kauzách vygenerujú dve skupiny diskutujúcich. Jedna bezvýhradne prijíma výsledky vyšetrovania, rozsudky či interpretácie médií ( nezáleží či komunistických alebo "slobodných" ) a akékoľvek pochybnosti odmieta, lebo verí že je nemožné aby vyšetrovanie, rozsudky či mediálny obraz mohli byť manipulované alebo len jednoducho chybné. Tejto skupine sa iste žije jednoduchšie a aj pri debatách o čomkoľvek má vo všetkom úplne jasno. Druhá skupina, ktorá si aj prečíta dostupné informácie, pýta sa , pochybuje, analyzuje a prípadne sa aj aktívne podieľa na hľadaní realite bližšieho obrazu, má život trocha komplikovanejší. Pre úplnosť - nehovorím nehovorím v tomto prípade o konšpirátoroch od narodenia, ale o normálnych ľuďoch, ktorí sú otvorení rôznym názorom a ochotní uznať omyl ak sa potvrdí, že sa mýlia. Pravda je jednoduchá, to lži sú zložité.