Francouzská cizinecká legie - Nejtvrdší elitní jednotka (2007) (seriál)

Myslím, že se jedná o vcelku detailní pohled do jedné obrovské rodiny elitiních bojovníků, jakou Francouzská cizinecká legie bezpochyby je. V dokumentu je zachycen výcvik legionářů, jejich tradice, celkový duch legie a také historické souvislosti, které v legii hrají velmi důležitou roli. Dokument klade důraz na to, aby divákovi představil samotné základy a principy legie, které fungují jako kostra a drží celou legii pohromadě. Tato kostra je mimořádně pevná, což dělá z legionářů jedny z nejlepších vojáků na světě.

Svědomí „hrdinů“ (2008) odpad!

V případě bratří Mašínů a jejich odbojové skupiny se jedná o velmi choulostivé téma. Označovat je jako vrahy, nebo snad dokonce teroristy, však považuji za absurdní. Pokud si jejich jednotlivé akce dám do kontextu s tehdejší dobou a jejími událostmi, dostanu o celé záležitosti úplně jiný obraz. Pokládám si zde otázku, jestli o někom, kdo stál za komunistickým režimem a byl členem jedné z jeho represivních složek, lze říct, že stál mimo jakoukoliv odpovědnost. Dokument do jisté míry poskytuje prostor pro vyjádření názoru oběma stranám, ale ve výsledku je spíše negativně zaměřen vůči Mašínům a jejich skupině. Navíc byl tento dokument financován předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, což také o lecčems vypovídá.

Zrození Planety opic (2011)

Aneb jak to vše začalo. Rupert Wyatt natočil rozhodně ucházející výplň oné mezery, resp. počátku celého příběhu. Film má slušné tempo a samozřejmě nechybí ani emoce. Technickou stránku snad ani zmiňovat nemusím. Jediné negativum, které mě v této chvíli napadá, je určitá přímočarost, ale dojem z filmu mi to nijak výrazně nepokazilo. Závěrem bych ještě zmínil důležitou myšlenku filmu, která varuje před okamžikem, kdy se lidstvu stane osudným to, že přecenilo samo sebe.

Jak vycvičit draka (2010)

Příjemný animák, u kterého jsem se pobavil a odreagoval, ale nad hlavní myšlenkou příběhu by nebylo od věci se alespoň trochu zamyslet. Vzájemné porozumění může být někdy tou nejmocnější "zbraní"...

Gui si (2006)

Poněkud filozofičtější horor, který nabízí otázku, kam až je lidstvo ochotné zajít ve své snaze proniknout do všech zákoutí tajemna. Možná, že jsou před námi jisté věci skryty záměrně. V každém případě se jedná o zajímavý a nápaditý počin, který mě mile překvapil.

Válečný fotograf (2001)

Úlohu válečných fotografů rozhodně nepovažuji za zbytečnou. Jde o důležitou výpověď na jedné straně lidského utrpení a na druhé lidského selhání. A jak jinak konfrontovat ostatní nezúčastněné s takovými situacemi? Je nezbytné, aby lidé věděli, co se zde děje, i když jde o takové hrůzy...ale možná právě proto, že jde o takové hrůzy... James Nachtwey má můj obdiv.

Svět podle Prota (2001)

"Myslím, že byste měl více poznat váš svět. Ve skutečnosti byste měl více poznat svou vlastní rodinu." "Sci-Fi" film o lidských vztazích, vzájemném porozumění a překonávání rozdílů.

Odsouzeni k boji (2007)

Rozhodně nemíním obhajovat počínání příslušníků USMC v tomto incidentu, ale jak se říká "kdo nezažil, neví". Člověk, který válku zná pouze z obrazovky televize, nemůže ani vzdáleně proniknout k tomu, co prožívají lidé v takové válce, včetně příslušníků ozbrojených sil. Tlak, kterému jsou vojáci ve válce vystaveni, má na lidskou psychiku velký vliv, stejně jako strach o život svůj, svých spolubojovníků či z toho, že se nevrátí domů ke svým rodinám. Právě proto se musím postavit proti útokům vůči vojákům a také proti černobílému vidění celého problému ze strany některých lidí, zvláště přihlédneme-li k tomu, proti jakému nepříteli příslušníci amerických ozbrojených sil stojí. Na film jako takový bych se rozhodně nedíval pouze jako na válečný, ale spíše jde o jakýsi hraný dokument, který má alespoň do určité míry zmapovat tuto tragickou událost. Určitá snaha o nestrannost zde vidět je a jsem rád, že je zde ukázáno, že teroristům o nějaké dobro pro vlastní lid rozhodně nejde...

Habermannův mlýn (2010)

Habermannův mlýn dokonale ukazuje, jak komplikované bylo celé toto období, i když nemůžu posoudit, jestli film popisuje veškeré události bez jakýchkoliv nesrovnalostí. Odsun sudetských Němců je vcelku citlivé téma a nemyslím si, že by film vynášel nějaké konkrétní soudy nad touto problematikou, pouze je zde vcelku názorně zobrazeno, jak zvrácená někdy může být lidská povaha. Co se týče filmu jako takového, u mě fungoval...film má slušný spád a napětí. Musím pochválit herecké výkony (také v Lidicích Karel Roden ukazuje, že je opravdu pan Herec). Nemůžu také vynechat hudbu, která filmu pomáhá budovat atmosféru.