Loose Change 2nd Edition (2006) odpad!

Pravděpodobně nejznámější "dokument", který má za cíl zpochybnit oficiální pohled na události z 11. září 2001. Lidé, kteří předkládáným závěrům chtějí věřit, jim také uvěří. Těm ostatním doporučuji, aby si informace využité v tomto filmu ověřili. Zjistíte tak, že tento film s informacemi manipuluje a předkládá vám hromadu lží a polopravd.

Solaris (2002)

Byť není knižní předloha Stanisława Lema nijak rozsáhlá, je pochopitelné, že cca 90 minut filmu nemůže celé knize poskytnout dostatečný prostor. Režisér tak dal prostor pouze jedné dějové linii, což se zde ovšem stává handicapem, kvůli kterému na mě film nezapůsobil tak jako kniha. Co však musím pochválit a vyzdvihnout, je postava Harey (jméno postavy v knize) ztvárněná krásnou Nataschou McElhone. Přesně tak jsem si ji představoval.

O kapitalismu s láskou (2009) odpad!

Agitace, propaganda a demagogie v praxi. To vše zabaleno do jednoho pytle s velkým nápisem "dokumentární film". To je Michael Moore...

Železná lady (2011)

Margaret Thatcher jsem si hluboce vážil a její odkaz má pro mě poměrně velký význam. Tento film měl být důstojným odrazem jejího života, ať už osobního, či politického. Bohužel výsledek není takový, v jaký jsem doufal. Některé scény, byť zobrazují závažné situace, na mě působily přesně opačným dojmem a v některých místech až "fraškovitě". Nebudu se pouštět do žádných větších spekulací, ale napíšu snad jen tolik, že se měl/a tohoto tématu ujmout režisér/ka s více zkušenostmi. Vynikající herecký výkon Meryl Streep tento film sice drží nad vodou, ale absolutní záchranou filmu být nemůže.

50/50 (2011)

Smutné a vážné téma podané vtipnou a pohodovou formou. Silné scény se střídají s těmi odlehčenými a tak nějak to reflektuje lidskou psychiku vyrovnávající se s těžkou nemocí. Na tomto filmu se mi líbí, že je vše dělané tak akorát, aby to vzhledem k tématu nepřekročilo určitou hranici, ale zároveň neztratilo povedený smysl pro humor. A na závěr snad jen, že Anna Kendrick má skutečně na víc než na paskvily typu Twilight.

Bratři (2009)

V tomto filmu je vše od kamery přes vynikající herecké výkony (včetně těch dětských) až po opět geniální hudební tvorbu Thomase Newmana postaveno tak, že to ve mně dokázalo vytvořit určitý pocit, který mi vydržel dlouho po skončení filmu. Jednoznačně lepší než dánský originál a troufám si tvrdit, že po všech stránkách.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tvůrci seriálu se evidentně snažili dojít až k okraji možností. Skutečně mě v souvislosti s tímto seriálem napadají samé superlativy...zmínil bych napínavost příběhu, ale také celkovou atmosféru, které vás bez nejmenších problémů vtáhne do doby králů, rytířů a hradů. To vše, nijak násilně, smícháno s prvky fantasy. Z Game of Thrones se tak stává komplexní záležitost, kde je vše budováno s takovou, řekl bych, opatrnou precizností. V souvislosti s tímto seriálem jsem četl výrok "kozy a krev", který mě opravdu pobavil, ale i to k tomuto příběhu patří a pomáhá ho vyzdvihnout. Jednoduše řečeno: vše tak, jak má být.

Klip (2012)

Filosofické porno? Ať už je to jak chce, přemýšlím, co na tomto filmu některé lidi tak pohoršilo. Asi je pro některé příliš těžké snést ten pohled na realitu dnešních dnů. Sex, drogy a zase sex aneb oslava života dnešních teenagerů. Vše smícháno se snahou vyrovnat se s těžkostmi života, trocha sebereflexe a nakonec ta zničující touha. Hlavní herečka, mimochodem velice hezká holka, hraje tak, že jsem jí to nakonec i věřil. A co se týče erotických scén? To jste se nikdy nedívali na porno?

TimeScapes (2012)

Je pravdou, že v době, kdy to technologie umožňuje, je zachytit krásy přírody o poznání jednodušší. Stále je však ale nutné mít určitý cit, který tvoří jakýsi most k tomu, co nazýváme skutečným uměním. TimeScapes jsem zhlédl v pravděpodobně nejlepší kvalitě, jaká je vůbec dostupná a rozhodně to stálo za to. Záběry, ať už se jedná o lesy, poušť, či noční oblohu, jsou skutečně nádherné, někdy až dech beroucí. Závidím autorovi, který měl možnost toto vše vidět na vlastní oči.