Chata v horách (2012)

The Cabin in the Woods je pro mě osobně velkým překvapením. Film, který opouští stereotypy a konvence, které jsou jinak pro tento typ hororu tak typické a s nadsázkou se pouští do kombinace hororu a komedie, která zde funguje naprosto perfektně. Spousta skvělých neotřelých nápadů, atmosféra a povedený černý humor dělá z tohoto filmu krok novým směrem.

2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí (2008) (TV film)

Zručně zpracovaný dokument, který dává do souvislosti Mayský kalendář s agrosymboly, které se v poslední době objevovaly zejména na území Velké Británie. Spíše než nějaké konkrétní datum roku 2012 mě na celé věci fascinovala komplexnost a detailní propracovanost agrosymbolů. Odpověď na zásadní otázku zde sice nenajdete, ale dokument vám může pomoct při náhledu na potenciální význam agrosymbolů, který je při nejmenším skutečně záhadný.

Restrepo (2010)

Po třetím shlédnutí tohoto filmu tu přidám i komentář...Dle mého názoru se jedná o vynikající a (v rámci filmového plátna) maximální možné přiblížení existence a působení amerického vojáka ve válečném konfliktu v Afghánistánu. Jsem rád, že dokument splňuje jednu důležitou avšak základní vlastnost a tou je nestrannost. Nesnaží se divákovi vnutit názor na probíhající konflikt, ani jakkoliv změnit jeho pohled na mentalitu vojáků. Bez jakýchkoliv zbytečných úprav ukazuje bojové situace a zároveň výplň oněch vzácných chvílí "klidu". Ukazuje divákovi ty nejsložitější chvíle, kdy jsou vojáci konfrontováni se situací, kdy jsou zabiti jejich kamarádi. Zároveň disponuje místem pro reflexi a zpětné ohlédnutí vojáků. Na závěr nezbývá než věnovat tichou myšlenku všem statečným vojákům, kteří už se z Afghánistánu bohužel nevrátili...a zároveň Timu Hetheringtonovi, který minulý rok bohužel zahynul v Libyi.

Věčný žid (1940) odpad!

Intenzivně směřovaná nenávistná propaganda, která ve své době bohužel splnila svůj účel. Jedním z pilířů německého hitlerovského nacionálního socialismu bylo určení nepřítele a nacistům se tak podařilo přesvědčit nejeden národ o podřadnosti lidí židovského původu a jejich vině za špatný stav německé ekonomiky a životní úrovně obyvatel. Obracet se na tento pseudodokument jako na zdroj relevantních informací je přibližně to samé, jako kdybychom citovali z Protokolů sionských mudrců. V každém případě se stal tento film jedním z nástrojů nacistické antisemitské mašinerie, v jejímž důsledku umíraly miliony nevinných lidí v koncentračních táborech.

Děti ze stanice Leningradská (2005)

Surová realita, ukázka toho, jaký ten svět doopravdy je, bez jakýchkoliv iluzí. Ten problém se rozhodně netýká jen Ruské federace, která je stále ještě utopená v moři ekonomických, politických a společenských problémů, i když je pravdou, že se zde ten problém násobí tím, že v Rusku život člověka nikdy neměl velkou cenu. Sám jsem byl před mnoha lety svědkem prakticky stejné situace, když jsme projížděli Rumunskem a Bulharskem. Bohužel při pohledu na současný svět a směřování lidského smýšlení si myslím, že bude tento stav ještě velmi dlouho trvat, než dojde k nějaké viditelné a reálné změně k lepšímu...

11. září - Když spadly věže (2010) (TV film)

Zručně natočený dokument popisující události a záchranné práce bezprostředně po pádu budov WTC po teroristickém útoku 11. září 2001. Záběry hledání přeživších jsou opravdu silné, stejně jako výpovědi těch, které následky tohoto útoku zasáhly.

World Trade Center (2006)

Nad hodnocením tohoto filmu jsem dlouho přemýšlel. Vzhledem k tématu, o které se zde jedná, se z něj dalo vytěžit mnohem více...ALE...je nezbytné si uvědomit, že tento film nemá za cíl nějak komplexně zmapovat teroristické útoky z 11. září 2001, nebo projít veškerým děním, které se tehdy odehrávalo, ale představit divákovi těžkou práci hasičů, policistů a záchranářů na příběhu dvou policistů, kteří zůstali uvězněni pod troskami WTC. Pokud tohle vezmu v potaz, tak jsem přesvědčen, že tento úkol film rozhodně nesplnil nijak špatně. Když si tady tak pročítám komentáře kritiků, tak mám dojem, že dotyční snad zapomněli, co se vlastně 11. září 2001 vůbec stalo, k jak obrovské tragédii vůbec došlo...vyčítat tomuto filmu, že je dojemný a emocionální? Děláte si ze mě srandu?

Náš vůdce (2008)

Dle mého názoru vcelku zručně natočený rozbor mnoha principů, na kterých jsou založeny totalitní ideologie. V menším měřítku je zde ukázáno proč jsou extremistické názory mezi některými lidmi tak atraktivní a zároveň v čem tkví jejich velké nebezpečí. A zde je nyní místo pro polemiku...v očích některý lidí budou možná principy fungování oné "Vlny" atraktivní, ale i přesto na tu paralelu s německým nacionálním socialismem musím poukázat. V určitém bodě dostatečného zmanipulování masy pak stačí určit nepřítele a výsledky jsou pak více než hrozivé. Je pravda, že v dnešní době jsou ty "stádové" tendence také velmi zřetelné, i když si to možná mnoho lidí neuvědomuje. Nemusí jít nutně o politické ideologie, ale také třeba o hudbu či módu. Že je to špatně, o tom není pochyb, ale zde je ten bod, ve kterém je nezbytné umět rozlišit míru nebezpečí. Historie nás učí, že ten problém, který je nastíněn ve filmu, se světu představil už mnohokrát - německý nacionální socialismus, fašismus, komunismus. A nemusím snad připomínat, že tyto ideologie jsou tu s námi dodnes a prakticky dnes a denně o sobě dávají vědět. Proto v okamžiku, kdy si řekneme, že se něco takového už stát nemůže a podceníme nebezpečí, se vystavujeme velkému riziku s možnými nedozírnými následky. A k samotnému filmu? Určitě nemá za cíl přinést něco nového a revolučního. Představuje divákovi určitou událost a její následky a je zároveň jakýmsi varováním. Doporučuji se spíše soustředit na obsah než na formu.

Srbský film (2010) odpad!

Na filmu, který těží pouze z brutálnosti a maximální zvrhlosti nevidím nic smysluplného...zvrácený a zbytečný film...

Vřískot 4 (2011)

Některé scény jsou pro Vřískot už samozřejmé a celkově se film spíše snaží jednoduše zapadnout za ostatní, ale i přesto se jedné o vcelku zdařilé pokračování, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Ke kombinaci hororu a komedie se musí přistupovat opatrně a tady to v zásadě fungovalo, i když se s Vřískotem žánr komedie všeobecně samozřejmě nespojuje. Takže ta trocha sebeparodie a naivity v konečném důsledku vlastně neškodila.