Prokletý ostrov (2010)

Od první minuty pečlivě budovaná atmosféra, kterou si film udrží až do konce, který vše s chirurgickou precizností obrací do nového rozměru. Celý příběh je balancováním mezi realitou a odvrácenou stranou na hraně, na níž se rozdíly mezi těmito stranami mohou mnohdy velmi jednoduše stírat. Je taky nezbytné zmínit výborné herecké výkony zejména Leonarda DiCapria a Bena Kingsleyho, kterým jejich role dokonale padly...a nakonec ještě atmosferickou a velmi vtahující hudbu.

Armadillo (2010)

Ne zcela tradičně, ale o to efektivněji natočený dokument zachycující službu dánských vojáků v Afghánistánu. Ani zde se nejedná o film, jehož účelem by bylo vytvoření názoru na tuto válku, ale jde spíše o jakési proniknutí do mysli vojáka a změny, kterou prochází od chvíle, kdy se loučí se svými blízkými na letišti, až po okamžik, kdy opouští Afghánistán a vrací se zpět do "normálního" života. I zde je zachycen absurdní a zjednodušený pohled některých lidí, jejichž kritika namířená proti vojákům je ovlivněná jejich absolutní neschopností si alespoň do určité míry uvědomit, pod jakým tlakem se tito vojáci nachází.

Čtvrtý druh (2009)

Téma tohoto filmu je pro mě osobně velmi zajímavé a myslím, že rozhodně není od věci zkoušet jakkoliv proniknout do této problematiky, ale zde tvůrci nezvolili zrovna šťastný způsob. Zajímavá je narážka na některé civilizace (v tomto případě se jednalo o Suméry) a jejich určité kresby a znalosti, které jsou přinejmenším podivuhodné. Film jako takový místy disponuje slušnou atmosférou, ale celou věc vzali tvůrci za špatný konec, když chtěli dost neobratným způsobem příběhu vtisknout realističnost a vážnost.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Po zhlédnuté první sérii (doufám, že dvanáctým dílem tento seriál nekončí) jsem nadšený. Dokonalá ukázka toho, jakým způsobem pracovala mafie ve Spojených státech v této době. Zručně navozená atmosféra začátku 20. let a doby prohibice. Výborné herecké obsazení pro seriálové postavy, které jsou skutečně propracované, stejně jako jejich vztahy a vzájemné propojení. Nakonec je třeba také vyzdvihnout promyšlený scénář.

Pouta (2009)

Temně psychologický a musím říct, že i dost depresivní zrcadlový odraz prázdnoty, jaká někdy může být v lidské duši, stejně jako byla v celém systému v socialistickém Československu.

Forrest Gump (1994)

Skutečně nádherná a precizní záležitost, v níž je vše důkladně propracované, od výběru herců (Oscar pro Toma Hankse byl více než na místě) přes výborně zvolené písně až po celkovou úpravu jednotlivých scén. A samozřejmě nelze opomenout zručně zprostředkovanou myšlenku, že v životě můžeme dokázat cokoliv, nehledě na to, na které startovní čáře ve srovnání s ostatními začínáme.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál) odpad!

Pokud by se seriál zaměřoval pouze na kriminální případy, mohlo by se jednat o vcelku zdařilé detektivní dílo. Zde se však jedná o zneužití seriálu k propagandě komunistické strany a režimu, a proto nemůžu dát vyšší hodnocení. (Dodatek: jediná postava mně skutečně sympatická byla postava agenta Bláhy.)

5 Days of War (2011)

Zručně natočený válečný film, který má divákovi zprostředkovat válečný konflikt mezi Ruskou federací a Gruzií ohledně Jižní Osetie a Abcházie. Filmu dle mého názoru nelze příliš výrazného vytknout. Válka je zde zobrazena bez jakýchkoliv příkras, stejně jako těžký osud válečných reportérů, kterým nutno složit poklonu za jejich velkou odvahu. Názor na tento konflikt si samozřejmě z filmu udělat lze, i když si myslím, že se nejedná o jeho hlavní myšlenku a poselství. Pro mě jde o další z výpovědí o brutální ruské agresi...tentokrát vůči Gruzii.

Lidice (2011)

Velmi dojemný a působivý film, který má za úkol představit divákovi jednu z nejtragičtějších událostí československých dějin. Slova v některých komentářích jako "kýč" nebo "nuda" mě celkem překvapujou, ale samozřejmě na každého film může působit zdela odlišně. Vzhledem k tématu, o kterém zde mluvíme, mi však přijdou poněkud nevhodné a nedokážu si představit jakou představu měli tito lidé o tomto filmu. Pro mě se jedná o silný film s velmi vtahující atmosférou a hudbou, který je zároveň důstojnou vzpomínkou na všechny lidické oběti nacistického běsnění.

Občanský průkaz (2010)

Příjemný film, který se s humorem snaží ukázat těžký život těch, kteří v sobě našli sílu a odvahu vyjádřit svůj nesouhlas v oněch dobách, kdy se nesmělo...I touto cestou vzdávám hold všem, kteří se jakkoliv sebeméně postavili proti komunistickému režimu v Československu.