Anna, sestra Jany (1975)

Jeden z mnoha socialistických filmů té doby, který byl o tom, jak se tady žilo "dobře" a že nebylo větší touhy mladých lidí než si zacvičit na spartakiádě. Tato díla točená na zakázaku a pokyn strany a vlády byla poplatná své době a dnes slouží jen jako varující archivní materiál.

Alibi (2006)

Další z řady poměrně inteligentních podfukářských komedii, i když zajímavý nápad nebyl, podle mne, úplně dopracován až do konce. Víc než originalita tam bylo k vidění kopírování nápadů odjinud. A možná tam bylo až příliš mnoho známých hereckých jmen, kterým byla vytvořena záměrně nějaká postava a divák se pak mezi nima ztrácel.

Blikající světla (2000)

Napůl vážná, napůl veselá dánská gangsterka, která místy i donutí se na chvilku zamyslet nad tím, zda není třeba taky změnit zbůsob života a třebas i radikálně. Každopádně je potěšitelné, když se v záplavě americké produkce najednou vyloupne příjemně osvěžující evropský film.

Blafuj jako Beckham (2002)

Tahle komedie se mi líbila hodně a přitom ani sám moc dobře nevím proč. Sice jsem se u toho za břicho nepopadal, ale bavil jsem se téměř celý film. Ženy, fotbal, střet různých kultur, trocha té romance... tohle byl zkrátka dobře namíchaný koktejl. A ta Keira! Nevím, zase se mi nezdá, že by byla nějak mimořádně hezká, i tu postavu má až moc hubenou, ale přesto je mi svým projevem velmi sympatická, takže další plus pro tuhle oddychovku.

Dar od Boha (2005)

Generační snímek kanadské produkce, který zachycuje dospívání Zacharyho, výrůstajícího mezi svými pěti bratry. To samo o sobě je již dost těžké, navíc otec plný předsudků a matka, věřící v Zacharyho nadpřirozené schopnosti jen proto, že se narodil na Vánoce. Zach takové schopnosti nemá, ale přesto cítí, že je jiný než jeho bratři... Výborný film, který posbíral řadu kanadských i mezinárodních cen.

Čintamani & podvodník (1964)

Výborný režisér, skvělá plejáda výborných herců té doby, ale mě to tentokráte nějak nesedlo. Čím to, nevím a dost mě to mrzí, protože jsem se na tento film docela těšil. Usmívat jsem se usmíval, nenudil jsem se, ale ono to zkrátka nebylo. Každý den zkrátka není posvícení.

Balada pro banditu (1978)

Zajímavým způsobem pojaté filmové zpracování divadelního muzikálu, kdy i ve filmu jde vlastně o divadlo provedené v přírodním amfiteátru. "Provázek" v době tuhé normalizace byl tehdy pojmem jak repertoárem, tak i hereckým obsazením. Pojmem se pak stala i Balada pro banditu a písničky z tohoto muzikálu jsou ještě i teď velmi oblíbené.

Bokovka (2004)

Fantastický Paul Giamatti ve velmi příjemné podívané plné slunce, vína, flirtu i lásky. Přitom ty situace, které Miles a Jack na své prázdninové cestě zažívají jakoby tak trochu známe. A já jsem, při sledování této báječné oddychovky, dostal hroznou chuť alespoň na sklenku červeného.

Jak jsem se stal psem (2006)

Zcela průměrná komedie na mnohokrát již omleté téma - změna člověka v nějaké zvíře, aby pochopil a stal se tak lepším. Chundelatý pes nepřinesl naprosto nic nového, čím by zaujal a ani výkon Tima Allena za mnoho nestal, což mě ale zas tak nepřekvapilo. Větším zklamáním byl pro mě spíše Robert Downey Jr., jehož výkon byl přímo úměrný kvalitě filmu, tj. nic moc.

Cizinec (2005)

Působivé drama, kde herecký prim vedle Edwarda Nortona hraje i Rory Culkin, patrně stejně velký talent jako jeho bratr Kieran a určitě lepší než Macaulay. Ale hlavní postavou této takřka "westernové romance s tragickým koncem" je Harlan ztvárněný právě Nortonem. Tak trochu jiný týpek, který si žil svým zvláštní způsobem, pro který u jiných nenašel pochopení. A on zase nechtěl chápat je. To zkrátka nic dobrého nepřinese.