Sólokapr (2006)

Typicky allenovsky absurdní, ale možná až příliš typicky. Příběh není ničím překvapivým, situace jsou poměrně snadno předvídatelné, jednoduše, je to zkrátka místy docela nuda. A dokonce i Scarlett Johansson, jako by díky brýlím ztratila něco ze svého krásného sexapealu, i když pořád bylo na co koukat.

Nelítostný souboj (1995)

Tohle teda mělo šťávu! Michael Mann nám svým Nelítostný soubojem ukázal naprostou špičku žánru a vůbec nevadila dlouhá stopáž, protože napětí sálalo od začátku až do konce. Jako divák jsem byl jen trochu rozpolcený, protože mé sympatie byly na obou stranách, jak na straně spravedlnosti, zastupované netradičním policistou v podání Al Pacina, tak i na straně zločinu, kde však i Robert De Niro, co by vůdce bandy, působí nesmírně sympaticky.

Gejša (2005)

Film je působivý spíše krásnými lokacemi, prostředím a vizuálním stylem vůbec než samotným příběhem. Na druhou stranu je třeba ale přiznat, že tu není znát nějaký cílený hollywoodský útok na city, ale poměrně citlivě podané životopisné vyprávění. Jen konec, ten přijde z ničeho nic, skoro by se dalo žíct, že až příliš zbrkle.

Apocalypto (2006)

Možná by měl Mel Gibson být už jen za kamerou než před ní. Apocalypto je naturalisticky drsné, ale ono ani nemohlo být jiné, pokud mělo být autentické. Stejně tak, jako bylo dobrou volbou to, že bylo celé natočeno v původním mayském jazyce. Úžasná atmosféra, ať už v bestarostné pralesní vesničce nebo v dekadentním kamenném městě či při běhu o život džunglí...

Bílý oleandr (2002)

Nenápadný, ale přitom velmi zajímavý snímek, který má svou hloubku. Po herecké stránce mu vévodí především ženy a jsou vskutku výborné, těžko říct, která z nich je lepší - Michelle Pfeiffer, Robin Wright Penn, Renée Zellweger... A mladá Alison Lohman, které jsem si poprvé všiml v seriálu Pasadena, tam rozhodně taky není jen do počtu, ale rovnocennou partnerkou. Trochu v ústraní zůstali tentokrát muži, ale nutno říct, že k tomu neměli dost prostoru, v tom příběhu jim režisér svěřil jen okrajové role.

Černá kniha (2006)

Silný válečný příběh s typickými Verhoevenovskými scénami a především s vynikající představitelkou hlavní role, Carice van Houten. I když je film dlouhý, ani na chvilku se nenudíte díky skvělé kombinaci válečného dramatu a lidského příběhu.

Casino Royale (2006)

Bondovka tak jak má být, naprosto podle mých představ. Nadupané akcí už od samého počátku. Hned při první jeřábové honičce vám hladina adrenalinu pěkně stoupne. A Daniel Craig jako 007 je prostě dokonalý, charismatický, žádný uhlazený floutek, jako byl například Brosnan, ale sympatický drsňák.

Benny a Joon (1993)

Možná bych dal o hvězdičku méně nebýt tam naprosto skvělého Johnny Deppa. Je fantastický, ostatně jako téměř vždy. Další, vlastně jedna z prvních jeho tak trochu ulítlých postav, které nikdo neumí zahrát tak, jako to umí právě jen on. Ostatní jaksi odsunul na vedlejší kolej.

Bestiář (2007)

Docela zklamání... Něco se tu nepovedlo a docela jsem se místy nudil, ten příběh byl vlastně nijaký. Na ještě přijatelné úrovni drželi film především představitelé mužských rolí - Roden, Vašut a Matonoha a alespoň velmi pěkný pohled byl na Danicu Jurčovou, i když po herecké stránce byla trošku nevýrazná. Zajímavá byla Brabcova kamera, který z Prahy udělal mnohem hezčí, zajímavější a přitažlivější město než Londýn nebo italské přímořské letovisko.

Bílý lovec, černé srdce (1990)

Pro Clnta Eastwooda tak trochu netypická role... Ano, je to sice pořád drsňák, ale tak trochu jiný drsňák, než na jakého jsme v jeho podání byli dosud zvyklí. Arogantní, cynický chlap, ve kterém je však přeci jen jakási špetka lidskosti... Režie v jeho případě jako vždy výborná.