Andělé s ocelovým hlasem (2004)

Vynikající práce jak režisérky Katji von Garnier, ale především všech ženských představitelek v jakkoliv velké či malé roli, od Hilary Swank, přes Frances O'Connor a Molly Parker, až po Anjelicu Huston.

Bitva o Británii (1969)

Z historického hlediska patrně jeden z nejvíce přínosných filmů, který popisuje události 2.světové války a snahu Německa podmanit si Velkou Británii mnohonásobnou přesilou ze vzduchu. Po filmařské stránce, zejména co se hereckých výkonu týče, tak i přes dobré herecké obsazení, to přeci jen trochu pokulhává. Některé vzdušné souboje však jsou úchvatné.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Docela zdařilé pokračování Kubrickovy odyssey a ač na Kubricka nedám jinak dopustit, musím říct, že tahle dvojka od Petera Hyamse se mi líbila dokonce i více než jeho jednička. Mělo to přeci jen rychlejší spád a napínavější atmosféru. Ovšem nejlepší je stále si přečíst předlohu od A.C. Clarka.

Bosonohá komtesa (1954)

Na dnešní dobu a vkus asi přílíš zdlouhavé vyprávění třech mužů vzpomínajících na jednu pozoruhodnou ženu, ale před padesáti lety se takové filmy zkrátka točily. Přesto to je pěkná podívaná, ať už na krásnou Avu Gardner nebo charakterní herectví Humphrey Bogarta.

Chartúm (1966)

Podívat se na film s Charltonem Hestonem a Laurencem Olivierem, vždycky stojí za to. Děj tohoto historického válečného dramatu je sice poplatný době, kdy byl natáčen, je poněkud rozvláčný, nemá takový spád, jako jsem zvyklí dnes, ale k vidění jsou pěkné exteriéry a zcela jistě se jedná o pěkný filmový zážitek.

Cesta zhýčkaného dítěte (1988)

Krásné herectví Jean-Paul Belmonda v roli, ve které ho zase tak moc neznámé, v roli sice úspěšného, ale stárnoucího muže, který přehodnocuje svůj život a rozhodne se opustit to, co je pro něj to nejdražší, svou vlastní rodinu. Ale srdci se nedá jen tak poručit. Babel byl v té roli vynikající.

Auta (2006)

To byla přesně ta podívaná, kterou jsem na volný večer potřeboval. Příjemná zábava, vynikající animace, trocha sportu, trocha plechové romantiky a na závěr troška morálního ponaučení. Auta asi nebudou úplně tím nejlepším filmem od Pixaru, ale rozhodně jsou na špici a je dobře, že Pixar neztrácí, řečeno tak trochu motoristickou mluvou, drive.

Čas smyslnosti (1995)

Pěkně natočená historická podívaná. Výprava a kostýmy byly po zásluze odměněny Oscary. Mě osobně velmi překvapil Robert Downey Jr., kterého sice považuji za vynikajícího herce, ale tady jsem jej poprvé viděl ve vážné a seriózní roli jako lékaře Roberta Merivela.

Báječná léta (1995)

To bylo chabé, velmi chabé. Ani tak dobrá herečka jako Gena Rowlands nestačila na to, aby zmatenému příběhu o dospívání nakonec i předčasně dospěvšího Davida dala nějaký řád. Z filmu se tak stala jen jakási chaotická změť okamžiků z Davidova života a to, že nakonec chybí nějaké smysluplné zakončení je vlastně jen posledním hřebíkem zpackaného příběhu.

Cry-Baby (1990)

Takoví Rebelové po americku. Rebelové jsou nám sice bližší, protože jsou čeští, ale tohle taky nebylo vůbec špatné. Navíc už dlouho jsem neviděl ve filmu tolik bizarních postav a příšerek. Kim McGuire s děsivou tváří a zkaženými zuby byla prostě úžasná. Strýčka Belvedera si zde s chutí vystřihnul Iggy Pop.