Andělé slunce (2006)

Dosti tvrdý, syrový a taky i surový film, bohužel natočený na motivy skutečných událostí... Je šokující, že něco takového se naprosto běžně děje v zemi, která je jinak považována za zemi celkem civilizovanou. Nejhorší je, že pro smutné hrdinky tohoto příběhu vlastně není úniku.

Čtyři pokoje (1995)

Je to sice nadupáno hvězdami a to i v poměrně velmi malých rolích, např. taková Salma Hayek tam vystupuje jen v roli tanečnice na televizní obrazovce, ale nebýt posledních dvou povídek, asi by to za mnoho nestálo. Ovšem právě ty dvě závěrečné, pod režijním vedením Rodrigueze a Tarantina jsou skvostné. Nepříliš šťastné asi bylo i obsazení Tima Rotha do hlavní role pikolíka Teda, původně zamýšlený Steve Buscemi by patrně byl mnohem zajímavější.

Byl jednou jeden král... (1954)

Jedna z nejhezčích a mých nejoblíbenějších pohádek. A taky jedna z nejvtipnějších. Bořivoj Zeman, to byl samozřejmě pan režisér, ale kromě něj na téhle pohádce mají největší zásluhu především Jan Werich a Vlasta Burian. Tohle je prostě zlatá česká klasika, která nikdy neomrzí.

Čest a sláva (1968)

Historický film se skvělým Rudolfem Hrusšinským nejst. v hlavní roli rytíře Václava Ryndy z Loučky. Rynda, po právě skončené třicetileté válce, chce mít svůj klid, ale nakonec sebere hrstku věrných a vydá se do předem ztraceného boje, za čest a slávu. Vedle Hrušinského své tradičně výborné herectví také předvedli Höger a Bohdanová.

Cesta (2002)

Zajímavá road movie, komorní a psychologicky citlivá. Sylvia, ve skvělém podání Isabelle Huppert, hledá svou vlastní minulost i cestu ke své dceři. Mnoho je ve filmu nevyřčeno, jen tak v náznaku, ale přesto je v závěru jakási naděje, že nakonec vše může dobře dopadnout.

...a bude hůř (2007)

Film tak syrový a vulgární, jak syrová a vulgární je Pelcova kniha, ale také nesmírně pravdivý, podávající obraz té doby, lépe řečeno jedné skupiny lidí, kteří za normalizace odmítli jít s hlavním proudem a raději zvolili život na okraji společnosti. Těm, kteří dobu normalizace nezažili nebo byli v té době ještě velmi mladí, se může zdát, že je ten příběh umělý, málo pravděpodobný. Ale není tomu tak, jen o té době málo vědí a odmítají uvěřit.

Čarovné dědictví (1985)

Jak už to u pohádek většinou bývá, kromě příběhu plného fantasie jde i o příběh poučný vzhledem k historickým reáliím a také o malou moralitkou. Velikášství, despotismu a hamižnost jsou po zásluze potrestány a k tomu, aby dobro zvítězilo, nejsou dřeba žádné kouzla a čáry máry.

Barvy (1988)

Vzhledem k tomu, že na režisérské židličce seděl Dennis Hopper a představitelé hlavních rolí byli Sean Penn a Robert Duvall, jednoho z členů pouličního gangu hrál Don Cheadle, tak jsem přeci jen od toho čekal trochu víc, než mi nakonec tento dvouhodinový snímek nabídl. Místy to byla opravdu dost velká nuda.

Apartmá v Kalifornii (1978)

Klasická konverzačka Neila Simona, ale tentokrát, ačkoliv nabitá hereckými hvězdami, mi připadala přeci jen trochu nudná.

Babel (2006)

Typická skládanka, kterou takhle mistrně dokáže poskládat právě jen Alejandro González Iñárritu. Již třetí film, kteým mě fascinuje, jak dokonale umí ze zdánlivě naprosto nesouvisejících osudů lidí, na různých místech země, vyprávěných navíc i v různém časovém posunu, sestavit tak úžasnou mozaiku, která v závěru do sebe naprosto přesně zapadne tak, že víte, že to prostě ani nemohlo být jinak.