Medvídek (2007)

Jan Hřebejk se zřejmě před časem rozhodl, že nahradí kvalitu kvantitou a tak seká každým rokem jeden film za druhým. Bohužel, právě na kvalitě je to hodně znát a nezachrání to ani hvězdné herecké obsazení. Zatím to od skvělých Pelíšků dotáhl k lehce podprůměrnému Medvídkovi. Obávám se, aby za dva za tři roky některý z jeho dalších filmů nedosáhl kvalit Kameňáků.

Královna (2006)

Film sám o sobě není zas až tak výjimečným, místy působí jako polodokument jedné důležité události v životě britské monarchie. Je na historicích, jestli některé postavy byly až příliš vychváleny (Tony Blair) či zbytečně vykresleny jako hlupáci (princ Philip). Pravdou však je, že výkon Helen Mirren v roli královny Alžběty byl excelentní.

Show začíná (2005)

Název, ať už v angličtině či jeho česká podoba, mě tak trochu odrazoval, ale naštěstí jsem se odradit nenechal. Přišel bych tak totiž o naprosto excelentní výkon Judi Dench, jejíž paní Hendersonová byla naprosto okouzlující dámou. Bob Hoskins ji pak byl více než vyrovnaným parťákem.

Vratné lahve (2007)

Pro mne je to taková jistota. Když chci vidět nějaký hezký, milý český film, tak Svěrák nezklame. Vlastně nezklamou, oba. Stylisticky trochu rušivě na mne působily Tkalounovy erotické sny, ale to je ta jediná muška na kráse.

Thelma a Louise (1991)

Jedna z mých nejoblíbenějších road movie - vynikající režie, výborné herecké výkony, jak hlavních představitelek, tak i postav ve vedlejších rolích, skvělá hudba, působivé exteriéry a hlavně moc dobrý a originální příběh.

Krakonoš a lyžníci (1980)

Jsou filmy, které si mohu pouštět stále dokola a přesto se mi neomrzí. Karakonoš a lyžníci patří mezi ně, ačkoliv si myslím, že Věra Plívová-Šimková natočila mnohem lepší dětské filmy. Přesto ale tenhle film má jakési kouzlo, vnitřní atmosféru, která mě vždycky dostane a dovolí odejít až na úplném konci.

Dokonalý trik (2006)

Bratři Nolanové jsou vynikající vyprávěči příběhů. Kouzelníci údajně rozdělují průběh iluze na tři části. Nejdřív připoutají pozornost k něčemu úplně obyčejnému, pak přijde zvrat, v němž se to obyčejné stane čímsi naprosto neobyčejným, a nakonec přichází finále, v němž přichází šok. Stejným způsobem postupovali ve svém filmovém vyprávění i Nolanové a nutno říct, že se jim to povedlo skvěle. Já byl doslova unešen. Jako vždy byl perfektní Christian Bale v roli Alfreda Bordena, ten snad roste s každou rolí.

Pusinky (2007)

Váhal jsem se od dvou do čtyř hvězdiček, přičemž ty dvě byly na začátku, kdy jsem se trochu nudil a obracel oči v sloup, ale na konci to již bylo jasné čtyřhvězdí a uznale jsem pokyvoval hlavou. Což je samozřejmě lepší, než kdyby to bylo obráceně. Uznání patří především dobrému příběhu Petry Ušelové, perfektní režijní práci Karin Babinské, a také výborným hereckým výkonům všech tří hlavních představitelek. Kdybych jednu vyzdvihl nad ty dvě ostatní, tak by to nebylo vůči těm dvěma fér. Každá byla tak trochu jiná, ale výborné všechny. Ještě trochu lepší začátek a bude to příště za pět hvězd.

Podraz (1973)

Pravděpodobně mě nikdy nepřestane tenhle film bavit, i kdybych ho viděl několikrát po sobě. Redford a Newman jsou možná nejlepší dvojka, která se kdy na plátně sešla. Báječně jim to ladilo už ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid a Podraz to šoupl ještě o kousíček výše.

Marie Antoinetta (2006)

Od Smrti panen se těším na každý nový film Sofie Coppoly. Marii Antoinettu nám představila zajímavým, velice výpravným a neotřelým způsobem. Diskotéka ve Versailles překvapí asi leckoho, sám jsem dumal, zda tím mám být pohoršen či zda se mi to naopak líbí. Rozhodně jsem však nebyl zklamán, podívaná to byla pěkná a konec k fanouškům Marie Antoinetty laskavý. Bylo by škoda hlavy Kirsten Dunst.