• Pohádka

Ostravak Ostravski (2016) odpad!

Netočili to pražaci? Bo to s Ostravu ma společne akorat exteriery. Dialekt je tak nějak přizpusobeny tomu, jak nas chcu pražaci vidět: Trotli z Ostravy s malym intelektem a velkym ,,humorem" (HAHAHA) . Děj jak z Dikobraza, zapletka žadna. Jako vždy, obraz lidí z Ostravy zpitvořen podle představ pražáků. Četli vůbec autoři tohoto paskvilu předlohu, na kterou se odvolávají? Byli se před napsáním scénáře aspoň podívat, jak se v Ostravě žije? Máte pocit, že Deníky Ostravaka dělalí z lidí blbce? Ano, nejsme upjatí, jako čecháčci, ale nejsme pitomci, za jaké nás má praha. (Nejsem nevzdělanec. Malé ,,P" v názvu města praha není důkazem mé nevzdělanosti, nýbrž výraz neúcty k ,,nařazené" rase) 1 hvězda za exteriéry Ostravy. PS: Pokud jste četli Deníky Ostravaka, musíte vědět, že autor nebyl havíř, ale pracoval ve Vítkovicích. Ocelové srdce republiky se Ostravě neříkalo kvůli šachtám, ale kvůli rozvinutému průmyslu na vysoké úrovni. A jen díky praze je i tohle minulost... PSs: Víte o tom, že v Ostravě už šachty hezkých pár let nefungují, takže havířů je tu pomálu? ASI NE, ŽE? OPRAVA: Pokusil jsem se na to po letech podívat podruhé a fakt se to nedá. Ani tu hvězdu za exteriéry Ostravy si to nezaslouží.

Krotitelé duchů (2016) odpad!

Do kina jsem šel spíš ze zvědavosti. Chtěl jsem vědět, zda to bude jakože pokračování po 30 letech nebo je to pojato jako remake. Je jasné, že B je správně, jen v rámci celosvětové feminizace hrdinům upadly pytlíky a narostla prsa. Jediný chlap v týmu je předveden jako úplný pitomec a na tom je postavená velká část jakoževtipných ,,scének". Nemám nic proti ženským hrdinkám, ale všeho moc škodí a tady už to navíc nebylo ani vtipné (což bych u komedie asi očekával), ani hezké. Přehnané zmužnělé typy působily až nepřirozeně a vtip se vytrácel v nedohlednu. Co se triků týče, po příchodu z kina jsem si pustil originál z roku 1984 a musím říct, že se kvalitativně moc nelišily. A původní film byl nestovnatelně vtipnější, než žhavá novinka. Ano, pro feministky a lezby musím uznat, že jistá dávka sexizmu tam byla, ale hlavní hrdince ani tehdejším divákům zájem muže o ženu nijak nevadil. Narozdíl od novinky, kde to vypadá spíš na estrádu pro nadrženou starou pannu, tři mužatky a vylízaného Kena. A děj? No, po pravdě byl tak nezáživný, že už druhý den jsem celkem lovil v paměti, když jsem měl známým vyprávět, o čem to je.

Kniha džunglí (2016)

Narozdíl od většiny recenzentů zde jsem původní animák nikdy neviděl, ale zato jsem četl knihu. Jako dítě dokonce mockrát. Je jasné, že kdyby se chtěli scénáristé držet předlohy, nebyl by to film ale aspoň 13 dílný seriál. Děj je sice osekaný a pozměněný, ale vše je uděláno precizně a vkusně, předlohu ani autora to nesnižuje a navíc to byla zábava od začátku do konce. Pravdou je, že mne zklamal Ká. Coby dítě jsem jej měl ze všech nejraději, protože v knize se nesnaží Mauglího sežrat, ale je to jeho přítel, který jej ze všech nejvíce rozmazluje a ochraňuje. Ale budiž filmařúm odpuštěno. Bavil jsem se nelituju času, stráveného v kině. Dost nadprůměrná podívaná.

Nezbedná pohádka (1976) (TV film)

Papundeklová pohádka? Ano, ale na úrovni, o jaké se může dnešním ,,tvůrcům" jen zdát. Ladovy kouzelné obrázky mají poetiku, příběh humor i děj a tak ani nevadí papírové rekvizity a nehybné kulisy. Tak nějak to už k tomu patří. Když se náš tříletý potomek dožadoval pohádky s čertama, protože je to pro něj v jeho věku vrchol hororového adrenalinu, vzpomněl jsem si na tuhle pohádku a, dobrovolně přiznávám, s chutí jsem na ni koukal s ním a královsky se bavil. Čím to, že se tehdy i takové herecké legendy, jako je pan Pešek, Nedbal, Bek, Golová, Rosůlková a další dokázaly vyřádit a vyblbnout ve studiové pohádce, ve které měly jen pár vět, a přitom z nich čiší radost, s jakou to natáčely? Holt, tehdy asi ještě platilo, že pro Velké Herce není malých rolí. Nebo že by tehdy jejich smysl pro humor nezabíjela honba za výší honoráře? Možná. Jedno je jisté, že je Nezbedná pohádka jeden z klenotů televizní tvorby.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Zase jeden z těch lepších animáků, co má veselý, vtipný a poutavý děj pro děti a k tomu navrch dost vtipů, odkazů a dvojsmyslů, co pobaví i dospělé. Bez nadsázky jsem se bavil od začátku do konce a popravdě mi bylo líto, když to nakonec tak rychle dořešili. Klidně bych pár minut protkaných gegy navíc vydržel. Dobrý film. Dost dobrý film.

Dracula (1992)

Podle mého názoru jeden z mála režisérů, co se drží předlohy. A dobře. Love motiv je sice přidaný, ale příběhu samotnému to neubralo na kráse, spíš přidalo. A GAry Oldman je jako Drákula skvělý. Modré brýle a dlouhé vlasy mu sluší.

Dracula 2000 (2000)

Zase další parodie na klasické téma. Zajímalo by mne, kolik filmařů se vlastně při zpracovávání Drákuly aspoň obtěžovalo přečíst si román Brama Stockera? Čekal jsem moderní verzi klasiky a dočkal jsem se slátaniny s fešákem pro oči v hlavní roli, ,,dámy" v epizodních rolích hrály ve stylu, jak já říkám: ,,Čím větší kozy, tím víc héééérečka" a děj jako vystřižený z komixu.

Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994)

Psát recenzi ne tenhle film je vlastně nemožné. Jedinečný, skvělý, úžasný... Docházejí mi superlativa k ohodnocení. Hrát to nějaké transky, byl by to béčkový doják pro buzíky. Ale Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy Pearce jsou ty nejúžasnější trvesti umělkyně, co jsem viděl. A navíc to má atmosfétu, hudební čísla jsou neskutečná a příběh má vše, co má mít. Zápletku, rozuzlení... graduje to tím, jak poznáváme jednotlivé hrdin(k)y, je to směšné i dojemné a člověka to nenechá chladným. Opravdu vyjímečný film.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Kdyby nebylo ,,dějové" provázanosti s úspěšnou jednočkou a méně úspěšnou dvojkou, mohl to být docela fajn film. Kdyby rodinku O´Conellových vystřídali jiní archeologové a děj se zamotal trochu jinak, nemuselo by to dopadnout jako nechtěné pokračování. Na to jsou kritici dost hákliví. Ale jinak si myslím, že děj, zasazený do starověké Číny, nebyl zas tak hloupý a film měl švih i děj.

Mumie se vrací (2001)

Marketing je prokletí dobrých filmových počinů. Jakmile se nám podaří natočit něco, co má úspěch, už začneme nastavovat kaši, absme se nažrali co možná nejvíc. I když Pokračování Mumie je jedno z těch vydařenějších. Dá se na to koukat, i ten děj tam docela je, hlavní hrdinové se sešli v kondici, v jaké se na konci jedničky rozešli, i nějaké ty vtípky se tam objeví. Ale holt, dvojka je dvojka. Ale jo. Dá se to a člověk se i pobaví.