• Pohádka

Mumie (1999)

Samozřejmě si zámořští filmaři nelámou hlavu s historií, kulturou nebo legendymi a mytologií Egypta. Ale v tomto případě mi to ani nějak zvlášť nevadí. Prostě chtěli nově natočit téma, zpracované Karlem Freundem v roce 1932. Hlavní zápletku oživlé mumie, unášející bezbrannou dívku okořenili akčnějšími scénami a vymakanými efekty, Borise Karlofa nahradil v roli mumie fešák s oholenou hlavou a bezbranná oběť už taky není tak bezbranná, jako ve staré klasice. Ale všechno je to namícháno tak nějak s vkusem, vtipem a poutavostí, že se člověk od začátku do konce baví a nemá nejmenší pochyby o tom, že ty dvě hodiny nepromarnil. Kdo má rád dobrodružství, trochu toho ,,hororového" strašení, exotiku a notnou dávku humoru, nebude určitě sklamaný. Podle mne velmi podařená pohádka pro dospělé (a vlastně i pro odrostlé děti) Zařadit tenhle film podle žánru by asi bylo těžké. Fantasi, komedie, horor, pohádka... Z každého kousek a tentokrát byly ty kousky vybrány tak, že skutečně do sebe zapadají a člověk se baví. Já tedy určitě.

Český Honza (2007) (TV film) odpad!

O brněnských televizních pohádkách si myslím své, ale tahle byla ultra blbá. Blbý a nezáživný děj, blbé a unylé výkony jakožeherců (to naši ochotníci na dědině hrají věrohodněji), blbé a otravné písničky, které už tak unilý děj ještě zpomalovaly a triky, na ty je i slovo ,,blbé" málo. Ani jsem nedokoukal. Nedalo se.

Vyhnání z ráje (2001) odpad!

Po pravdě, byl jsem na ten film v kině jen pár dní po premiéře a už tenkrát bylo kino skoro prázdné. Sedělo nás tam asi 30. Po prvních minutách filmu jsem si říkal, že nesmím dát najevo, že jsem takový idiot, který nechápe, o čem to je. (O hovně, co si budem povídat? O červeném hovně na pláži to je) A tak jsem seděl s otevřenou pusou a čuměl na plátno. Asi po půlhodině si kamarádi začali vedle šuškat a pak mi pošeptali, ať se koukám, když mě to tak zaujalo a oni na mne počkají v hospodě. V tu chvíli jsem byl rád, že nejsem jediný, kdo to nebere a odešel jsem s nimi na pivo. Mimochodem, holky si tenkrát potřebovaly odskočit, a než se z wecka vrátily, odešlo z kina dalších asi 20 lidí. Dodnes nevím, jestli to ten večer vůbec dopromítali. Jestli měli komu... Po letech jsem ten film viděl ve výprodeji na DVD za 10,- Kč, tak jsem si řekl, že bych to snad mohl dokoukat. Abych aspoň věděl, co tím autorka zamýšlela. Spletl jsem se. Nedokoukal jsem to ani na druhý pokus a ani nahotinky mne u obrazovky neudržely. Prostě sra-čka. Holt, film pro náročné diváky. Zbytečně vyhozených 10 kaček. (Lístek do kina jsem tenkrát tuším dostal... )

Déšť z pekla (2007) (TV film) odpad!

K hereckým výkonům, filmovým trikům i použité levné pyrotechnice už tu bylo napsáno dost. Jen bych chtěl přidat jednu poznámku k LOGICE: Mohl by někdo americkým filmařům vysvětlit, že den a noc se na Zemi nemění proto, že by Sluníčko ráno vstalo, oběhlo zemi a večer šlo do hajan? Střídání noci a dne je způsobeno otáčením planety. Z toho vyplývá, že jestliže se Země dostala do cesty mereorickému roji (předpokládám, že byl jen jeden a tudíž letěl z jednoho směru), pak tyto meteory nemohly neustále ohrožovat jen jedno místo na zemi po dobu minimálně 12 hodin (první dopadly odpoledne, poslední, hlavní meteorit v pozdních nočních hodinách). Jestliže byla zasažená oblast jen tak malá, jako část Colorada, pak se postupem času díky otáčení země musela oblast ohrožení posouvat z východu na západ. Ale to by zase nemělo šanci zazářit hrdinství paní starostky...

Hrozba (1978)

Po pravdě jsem spíš čekal nějakou agitku o tom, jak se máme v naší socialistické době skvěle a jak nám to ti zlí kapitalisti kazí. Nic z toho se nedělo, ale do akčního filmu to mělo taky daleko. Dialogy jak z televizní inscenace, zápletka se točila kolem , pro laickou veřejnost zcela neznámých a vlastně i nezáživných věcí. Pro mne měl film jediné kouzlo v tom, že se natáčel v místech, kde jsem pak léta pracoval taky a ve filmu jsem mohl shlédnout mně známá místa. Jinak ale je to dílo, se kterým se, zcela pochopitelně, tvůrci moc nechlubí. Ale dokoukat se to dalo.

Žena v černém 2: Anděl smrti (2014)

Holt, dvojky jsou už takové, že kvalitám jedniček se nevyrovnají. V prvním díle jsem si užíval napínavý děj, strašidelnou atmosféru a vše bylo, tak říkajíc, na svém místě a v takové míře, aby se člověk od začátku do konce bavil, bál a užíval si všeho, co má správný horor mít. Dvojka je nuda a tma. Děti, odvezené na venkov, aby byly uchráněny válečných útrap v Londýně se dostaly do strašidelného domu. Ani jsem nemusel hádat, které dítko to nepřežije a jak dopadne mlčící sirotek. Vše jasné už po 10 minutách. A tak jsem ten film víceméně prospal... Jako kulisa na ŠLOFÍKA dobré.

Apokalypsa ve znamení zvěrokruhu (2014) (TV film)

Pozor! Země v ohrožení! Musíme na pomoc zavolat všehoschopné a všemocné americké vědce s morálkou Indiany Jonese, kteří dokáží spasit svět svou nevídanou inteligencí, nasazením pro věc a oddaností Americe a lidstvu samotnému. (Výzva ,,Zachraňte svět" se ve filmu ozvala hned několikrát.) Samozřejmě nesmí chybět nezbytný love motiv, aby bylo romantice učiněno zadost a taky nemůžeme postrádat potrhlého vládního agenta, snažícího se všemožně (a zcela nelogicky) zabránit záchraně světa. No, jestli má Amerika ve státních službách takové vylízance, má se svět na co těšit. Pominu katastrofy ,,ve tvaru znaků zvěrokruhu", protože (světe div se), stát o pár kilometrů dál a dívat se na ně z jiného úhlu, budou mít tvar zcela jiný. Ale budiž. Je ale zarážející, jak to má, dle am. filmařů ten osud krásně načasováno. Po všech peripetiích a bojůvkách se podaří zaktivovat ochranný štít, který působí jen těch nezbytných pár vteřinek, kdy na zemi dopadají ty Střelcovy šípy, ochrání celou Zeměkouli a pak se vypne. Takže kdyby ho zapli o 10 vteřin dříve, byla by Země a lidstvo v prdeli jak Baťa s dřevákama. Prostě slátanina. Ale místa k pobavení se najdou. Po jedné z katastrof se synáček probudí, na svém mobilu se dočítá, že je bez signálu a v dálce je slyšet otec, kterak do telefonu říká něco ve smyslu: ,, ... ne, nemluvil... Nemůžu se nikomu dovolat..." No prostě prča :-D

Popelka (2015)

Hraná (a poněkud rozpracovanější) verze animované verze klasické předlohy. Nepřekvapí, ale nenudí. Dnes už ani ty triky nepřekvapují.

Sedmero krkavců (2015)

Byl jsem zvědavý, co z této klasiky Alice Nelis udělala. Znám literární předlohu Boženy Němcové, znám film z roku 1993, který byl sice ponurý, ale v celku vydařený a tak jsem čekal, co nového se dá vymyslet. A dá. Bez kopírování amerických pseudopohádek, bez hrdinek jak z reklamy na fitko se silikony nadpozemských velikostí se dá natočit pohádka pro děti, která je zajímavá a poutavá i pro dospělé.Je pravda, že mě obsazení trochu děsilo, ale zase se potvrdilo, že není dobré soudit povrchně. Martha Issová byla Bohdankou od začátku do konce. Byla skvělá, vtipná i dojemná. Dokonce i ty kopřivy ji pálily a bylo mi jí líto. O Zuzaně Bydžovské se nedá pochybovat, to je PANÍ herečka a ostatní byli taky skvělí. Příběh se držel předlohy a, světe div se!, byl moderní a poutavý. Nenudil jsem se ani chvilku a paní režisérce a všem hercům vysílám svůj obdiv a poklonu. Mimochodem, Sabina Remundová je důkazem, že genetika je mocná. Bez urážky je to poněkud kypřejší kopie Ivy Janžurové. To není myšleno ve zlém, obě mohou být na toto pyšné. Matka se za dceru nemusí stydět. A dcera matce nedělá v žádném případě ostudu.

7 trpaslíků (2014)

Tento film má jednu velkou nevýhodu: Málokdo si ho spojí s (hranou) JEDNIČKOU. A kdo si ten film nespojí s prvním dílem, nemůže pochopit odkazy a vtípky ve dvojce. Samozřejmě, že animované pokračování nedosahuje kvalit prvního filmu, ale dá se na to koukat a děti to pobaví. A já se bavil taky, navzdory škarohlídům a kritikům.