Training Day (2001)

Tonko Fuqua je jeden z mojich obľúbených režisérov. Training day bol môj prvý stret s ním a tento pokus zároveň priniesol Denzelovi do tej doby akoby zakliatu zlatú sošku. Jake Hoyt a Alonzo Harris, dvaja policajti z opačných koncov čohokoľvek. Prostredia, zákona, morálky, skúseností. Pod Tonkovov režisérskou taktovkou sa strhla celkom slušná zkorumpovaná policajná mela s parádnou predohrou a dobrým finále. Policajné filmy patria medzi moje najobľúbenejšie žánrovky a o to viac viem oceniť keď je dielko vydarené. A tá Evka Mendes, tie Evky to majú snáď v sebe či čo. No, to bol zase deň. Training deň.

Zrození Planety opic (2011)

Pôvodná planéta opíc ma nezaujala vôbec. Myslím, že to bolo najmä mojim vekom v čase pozerania, ale fakt je ten, že ma nikdy nelákalo si túto ságu znova vyhľadať. Planéta s Marky Markom ma minula taktiež úplne, nič si z nej nepamätám, a opäť bez nutkavej potreby film opakovane vyhľadať. No a potom prišlo znovuoživenie starej látky. Asi ako väčšina, som si povedal, načo už môže byť toto dobré? Ale. To môže jeden tvrdiť len kým nespozná Cézara. Ten chlpatý chalanisko strčil svojou sviežou mimikou do vrecka také množstvo hollyúdskych jednotvárne vyzerajúcich hereckých hviezd (za všetkých spomeňme aspoň Charlieho Shínfilisa, či koženého Bena), že to je až neuveriteľné. Ak ku tomu prirátame celkovú fantasticky zvládnutú technickú stránku, výborne napísaný príbeh s potenciálom, ktorý už ako dnes vieme bol neskôr nádherne rozvinutý, tak dostaneme sviežu kvalitnú sci-fi ságu o nevyhnutnom osude ľudstva, ak neprestaneme robiť p******y. Tak či onak, Cézar je pán a jeho prvé NO! bolo zimomriavkové. Perfektné. Cézar je doma.

Kde jsem doma (2020)

Španieli, Španieli. Kokos, tí sa nezastavia pred ničím. Pozor nasleduje spoiler. Ak máte radi dobré konce Hogara si nepúšťajte. Jediné čo sa dá tomuto psycho dielku vytknúť je veľmi pomalé tempo. Sprvu to nevadí, ale ako beží čas, mi trocha spádu a energie chýbalo. Ak ale odmyslím tento nedostatok, jedná sa o výborné spracovanie herecky, technicky, aj režisérsky. Pre mňa originalny nápad, s originálnym priebehom a originálnym koncom. Španieli ma už prestávajú prekvapovať. Obehli kvalitou svojich filmov Francúzov, Britov, Poliakov, či Nemcov. V súčasnosti asi najlepšia európska kinematografia. Teším. Olé.

Vyproštění (2020)

Neviem čo tu riešite. Toto je čistá päťka jak oči. Lepšiu akciu som jakživ nevidel. To bola vysoká škola extrahovania. Hromovládca sa v Indii rozhodne nestratil. Odstránil toľko špinavých cigošov, že aj Magián by pgvejavil gvešpekt. Fantázia. Fantázia. Fantázia.

Creed II (2018)

Na prvý pohľad prvoplánová story. Nenechajte sa pomýliť. Creed vs Drago part II je pecka. Poďme si to rozobrať podrobne. Začnime rolami. Starí “rodičia”, či Creedova mama, či samotný Rocky pôsobili ako v skutočnom živote. Dvaja ľudia a priatelia ťažko skúšaný životom s obrovskou pokorou k životu a nadhľadom nad všetkým. Tlieskam (hercom, scenáristom). Mladí. Creed junior a tá jeho vypatlaná partnerka, ktorá niesla obrovskú časť viny za to čo sa stalo a nepochopila to. Keď padol na dno niektoré veci jej dochádzali. Creed jr., chalan mal úplne všetko na to byť šampión ...... okrem toho najdôležitejšieho. Pokory. Pokora chlapče robí šampióna šampiónomom. Drago. Obaja. Hoc nie som stotožnený s nenávisťou, ktorá v Ivanovi ostala, všetko ostatné bolo dokonalé. Vidieť zas Ivana Draga bola paráda, ale výhra bol aj správny kasting na Victora Draga. Tvorcovia spravili film tak, že divák vlastne praje víťazstvo obom “chlapcom”. Ale že úplne. A že sa objavila Brigitte Nielsen a ako spracovali jej úlohu, ja proste po rokoch znova tlieskam. Toto je ten správny, klasický, legendárny Rocky, teda pardón, Creed. A ešte jedna vec, dávam sto hviezd za príchody do ringu v Moskve. Odpadol som. Výborná športová dráma. Palce nahor pre všetkých hercov a oboch scenáristov. Dokonalý mix klasického, osvedčeného a novodobej modernej filmariny.

Mumie (2017)

Múmiu už objavil v deväťdesiatom deviatom Brendan a to rozhodne véééľmi vydarene, vtipne a sexi. Z toho sa dalo usudzovať, že toto už nebolo potrebné. Navyše Tomáš, tak nejak riešil doposiaľ iné úlohy než archeológ zlodej v službách Kleopatry, teda další náznak chybného kroku? Do tretice nízke hodnotenie miestnych pseudokritikov na csfd. Pravdou je, že rola nezodpovedného podvodníka mu sadla. Tomino zohnal Russela a je..vú Annabelle, no a múmiu hrala z prvu hnusná škrata, ktorá mi ale prišla desne sexi neskôr v tetovanej sivozelenej podobe. Vlastne bola úplne nádherná. Napriek neopodstatnenému statusu zbytočného filmu, nazbierali teda dostatok dolárov (štandardný znak Tominových filmov) a natočili kvalitné dobrodružno-fantasy dielko. Ak ku tomu pripočítam 748394848 predstáv s všemožne polohovateľnou Annabelle, je film viac ako len pozerateľný. A aby sa nezabudlo, extra body dávam za nápad a prevedenie dvojitých zreničiek. Opäť raz konštatujem, nepočúvajte miestne hodnotenia. Klamú.

LEGO® příběh 2 (2019)

Strašne sa mi páči prepojenie medzi svetom lega a skutočným. V jednotke sme to videli v zásade až na konci, ale tu tomu venovali veľa priestoru. Emet Brickowski je neskutočne pozitívny chalanisko. Hviezdil opäť Batman a nesklamal. Napriek mnohým pozitívam mi príde, že látka je už vyčerpaná. Množstvo vtípkov oceňujem tromi, ale na viac to nevidím. Nezaspal som, a to sa počíta. Ale bola to tesnotka 😱.

Zabiják & bodyguard (2017)

Ďalšia zdravá, svižná, energická a zábavná akcia z dielne Patricka Hughesa. Potešila o to viac, že tu hrajú celkom obľúbenci. RR ja môžem, Samuel je asi najobsadzovanejší herec v histórii, Salme vek neubližuje a Gary Oldman šarlatoval s Demi (aj ja chcem). Skvelý kasting. Veľmi sa mi páčila retrospektíva, atmosféra tých záberov, hudba, akcia. Je to taká stará dobrá oldschoolová klasika na spôsob akčných srillerov s komediálnymi prvkami rokov deväťdesiatych. RR a SLJ ladili, bavili, zabíjali a chránili. Má to dokonalý soundtrack. Veľká spokojnosť. 90%.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Už úvodná akcia predpovedala, že sa budem baviť. Boli tam dva, tri lacné zábery ala prvý Spider-man, ale inak to bola originálna, živá a energická automobilová ,,honička” s bitkou. Celkovo si Kingsman minimálne udržal, možno ešte pozdvihol laťku nadsádzky nastavenej v jednotke. Bol to klasický odpočinkový špiónsky spektákl, s cieľom vypnúť divákovi hlavu. To ale nie je dôležité. Čo je dôležité, je to, čo sa stalo so ženami. Tragédia. Katastrofa. Sodoma Gomora. Zatiaľ čo štandardne hnusná a nesympatická pehavá Julianne bola vďaka šatám a kyprej postave okrem tváre veľmi sexi a na zjedenie, tak vždy anjelsky božská ebenová Halle, bola až neuveriteľne odporná a škaredá, no na zvracanie. Svet je úplne naruby Vám poviem. Ble. Fuj. Inak Kingsman a teda menovite jeho šéf Metju Vón zaviedol jeden perfektný zvyk, mať úplne originálneho a vskutku vyšinutého hlavného galgana. Predtým to bol j*****ý tínedžerský rapista Samuel, no a teraz nádherne prepnutá, chladne j***á šéfka fasfúdov Julianka. To sa musí nechať, to sú body. Dvojke ale pre mňa kraľuje Pedro Pascal. Bitka s bičom v krčme a prestrelka na svahu. To akože waw waw waaaaaw. Film je zábavný, dokonale akčný, vizuál prvotriedny. Som spokojný nad očakávanie. Hudobná zložka roka = Mark Strong ,,Take me home” 👍; šok roka = Elton John ,,Vykuř mi, nebo ti ho vykouřím já” 😂😂😂. Mathew Vaughn je pán.

Elitní jednotka (2007)

Čas od času vletím do filmového experimentu mimo hranice Hollyúdu, no zároveň aj mimo európsku kinematografiu. Tentokrát som sa vydal do Brazílie z roku 2007 pod vidinou toho, že na základe hodnotenia csfd uvidím výborný film a na základe popisu k nemu, brutalitu a akciu na juhoamerický štýl bez servítky a bez pozlátka. Prvých päťdesiať minút vypĺňa vata, ktorá vás má vtiahnuť do atmosféry slumov a v polícii. Vidíme chudobu a biedu slumov, absolútne prirodzene nádherné baby bez kíl mejkapu na ksichte až je ich krása neuveriteľná, korupciu na úrovni všetkých zložiek polície, vypatlaných dílerov, naivných zazobancov zo strednej študentskej vrstvy s mylnou predstavou o svete a troch základných policajných hrdinov príbehu. Každý z trojice má svoje dôvody prečo ide do vojny s gangami. Táto časť bola fajn, pretože nám priblížila pre nás Európanov trochu neznáme etnikum, no zároveň bola samozrejme s minimom akcie. Celkom výrazné boli neverbálne prejavy hercov (zrejme typické pre región), ale občas to pôsobilo ako slabé a zlé herectvo. Nebolo. Páčilo sa mi použitie rozprávača. Často bolo to čo vraví zaujímavejšie ako to čo sme zo začiatku videli, resp. dodávalo videnému šťavu. V tomto štádiu si divák myslí, že už tuší čo príde, keď to príde. Iba myslí. Príde totiž tréning BOPA, pri ktorom by aj G.I. Jane plakala. To bola samba. Ježiš nad Riom iba čumel. Záverečná dvadsať minútovka je záhul za desať hviezd. Je jasné, že chcem vidieť dvojku. Svoj komentár by som trefne zakončil textom vojenskej výcvikovej pesničky BOPA: ,,Vy muži v černém, co to děláte? ... Co se ani ďábel neodvažuje! ... Óóó muži v černém co provádíte? ... Jdeme zabít nepřátele co ve slumech jsou!!! ” No čo, už viete o čom bol film? Ak je to v Riu takto, nedostanete ma tam ani páčidlom. Nikdaj.