Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Jeden z najbláznivejších skutočných príbehov ever. Otázkou je, či bol takým iba natočený, alebo ho takto Barry Seal reálne žil. Z najväčšieho pašeráka asi všetkého na svete čo si len môžete predstaviť, sa stal najväčší agent CIA, DEA, FBI a asi aj UFO a všetkých dalších skratiek, ktoré v Amerike existovali. Ten človek mal také nereálne množstvo peňazí, že banky v jeho meste mali samostatné trezory len pre jeho prachy. A keď ich zakopával na dvore, tak omylom vykopal ďalšie, lebo ich mal už plný dvor. Dotiahol to až na asi najhľadanejšieho zradcu všetkých juhoamerických drogových kartelov a povstaleckých skupín. Mal (minimálne vo filme) absolútne prekrásnu ženu, dobrodružný život a neminuteľný majetok. Sudcovia ho nechceli odsúdiť, policajti chceli aj nechceli zatknúť a králi kolumbijskej koky rozhodne chceli jeho hlavu. Doslova. Séria jeho domácich videí, ktoré natočil počas odpykávania si trestu 1000 hodín verejnoprospešných prác by zničila najväčších bossov južnej Ameriky. Prišiel teda logický, a treba povedať, že vzhľadom na povahu zradených až príliš milostivý rýchly koniec. Nuž ako sa do hory volá .... Film nebol spracovaný úplne topkovo, lenže ja si tak nejako myslím, že ono sa taký rozsiahli, zvrátený a zmätený materiál a námet ani lepšie spracovať nedá. Dávam štvorku, ale kľudne to volajme aj silná trojka.

Ovečka Shaun ve filmu (2015)

Have a day off. Shaun to vzal po svojom. Bolo to plné nápadov. Páčilo sa mi rozdelenie na mini dobrodružstvá Shauna, Blitzera, farmára, grupy ovečiek a potom následné prepojenie. Čakal som menej, dostal som viac. Predsa len naplniť 85 minút prakticky nemým filmom nie je ľahké. Malo to štýl, nápad, aj vtip. Taká príjemná oddychovka, i keď nemyslím si, že by som to v budúcnosti vyhľadával opakovane. Predsa len kratšie príbehy Shauna sú asi o čosi zábavnejšie práve pre vhodnejšiu minutáž. Finále bolo však dokonalé a rozhodlo o štyroch. Za priebeh tri.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Veľmi potentná kulantne pulzujúca akcia spĺňajúca tie najprísnejšie kritériá akčných orgií. Ethan Hunt vo fantastickej forme. Tentokrát nejde iba o prvotriednu akciu a špionážne hody s maskami, ale aj o extra triedu v osobných súbojoch. Je pravda, že občas som sa stratil, že kto koho a prečo, ale bolo to prvotriedne. Škoda, že tu nehrala žiadna sexica, ostatok fungoval. A Kal El nemal zabiť Aleca. Hovado kryptoňantské. Tomáš je napriek veku vo forme a rozhodne jeho filmy patria k tým najlepším v žánri. MI: je značka. Som jej veľký fanúšik. Malo to takú málinko nudnejšiu pasáž pred finále, kedy som sa obtieral o štvorku, no už sánkovačka vrtuľníkov v Kashmire mala zase gule. Tomy Kid Cruise vs Two Faces Clark Kent boli šťavnatí, vrátane momentu, keď to mal Henry Cavill proste na háku, veď viete čo myslím. 4,5 patričných. Toto ešte nekončí.

Aljaška v plamenech (1994)

A ja mám Aljašku napríklad rád. A to vrátane všetkých stupídnych dialógov. Pre mňa je Aegis 1 symbolom starého dobrého Števa, týpka s neznámou minulosťou a so skúsenosťami zo všetkých možných aj nemožných špeciálnych jednotiek. 😀😀. Mňa bavila jeho mladícka nesmrteľnosť ďaleko viac ako dnešná pasívna obéznosť. Bolo tu množstvo nádherných bitiek za päť bodov, a že občas trápne vlnil rukami, keď strieľal zo samopalu ??? No a čo. Mňa toto proste bavilo. Fuckt. Akčná ekológia.

V měsíčním světle (2019)

Mám s tým problém. Vlastne tri. Prvý nesúvisí s filmom, ale so žánrovým zaradením na csfd. Prečo k***a nenapíšete, že je to mysteriózne alebo sci-fi. Kokos, tento príznak dáte bežne ku filmom čo s tým nemajú nič spoločné. Trotli. Druhý, že napriek istej originalite sa neviem zbaviť pocitu čiastočného kopírovania omnoho slávnejšieho Interstellaru. Tretí problém je hodnotenie dnes, ktoré je na šesťdesiatich. Nesúhlasím. Určite to patrí bližšie k sedemdesiatke, možno aj presne na ňu a ja teraz neviem čo s tým mám robiť, lebo v zásade ma nútite napáliť tam štvorku. Je to veľa, lenže trojka zase málo. Ono tomu niečo trochu chýba, uznávam, ale mne sa to proste páčilo. Tiež sa mi páčilo, že tam nehrali žiadne veľké mená. Páčila sa mi pointa, aj technické spracovanie. Na troch ostanem lebo pocit plagiátorstva Interstellaru u mňa prečnieva nad spokojnosťou. Trochu škoda.

Díra (2019)

Poučka: Diera je vlastne novodobá kocka. Koniec poučky. Len je lepšia (asi tak o 23 rokov). Nápad prepracovanejší so šarmantne sociálnym rozmerom, ale hlavne vložený do rúk El Muerta, rýdzo európskeho hovada, ktoré sa nebojí ukázať Inmundicia. Mňa Un loco de cataluña neurazil, práve naopak. Že sme sa nič nedozvedeli ? Yo sabia eso. A nezabudnite ...... najmä Solidaridad. Bueno ?

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Toto bolo tak nebezpečne reálne. Buď na sieťach, zdieľaj, lajkuj, followuj. Tu máš mobil, tu máš tablet, tu kameru, čip, senzor, mail. A končíš. Všetci budú zdieľať tvoju radosť, smútok, úspech, starosť, hlad, smäd, menštruáciu, ....... nechcem to. Nad to všetko čo taký život dáva, berie to najdôležitejšie na svete, ..... slobodu. Nevravím, že sa teraz máte odhlásiť od všetkých sietí. A vlastne prečo nie !!! Ale vravím len, že lajkovať fotku čivavy, fotiť svoje raňajky, ťukať do toho sk******ho mobilu, keď vedľa vás sedí živí človek je j****té. Zažil som to. Myslím, že väčšina z vás to zažila. Film The Circle má potenciál, možno málinko futuristicky, ale veľmi presne, opísal kam ľudia smerujú. Nechoďte tam. Von z kruhu. Tajomstvá majú zmysel. Dávam hviezdy, presne 4,25.

Zmizelá (2014)

Pozor, pozor, celé spoiler. Nonšalantne natočený cool temný psychologický srillerík z dielne pána Finchera. To bol tak krute prepracovaný scenár. Úplná pecka. Úžasná Ejmy vytvorila dokonalý plán, ale že bola brutálne psycho. Citát z filmu “postúpila od svojho znásilnenia, k vlastnej vražde”. Príbeh sa nádherne stupňuje, to jak naberá na napätí, pribúdajú informácie, ktoré vás vlastne zavedú na zlú stopu. To všetko je Fincher. Dokonalý Fincher. Ani kožený Ben sa nestratil, no a moja nádherná zvrátená Rosamunda bola dokonalá. Mala dostať zlatú sošku. Takéto psycho nezahrajate len na základe hereckej školy, to musí byť vo vás. V Rosamunde je. Ale byť jej manžel, nespím už nikdy. Prisám bohu. Ja vlastne aj tak veľa nespím.

Max Payne (2008)

Slabučké hodnotenie na csfd tentokrát neklamalo. Max Payne je skutočne slabota. Filmovému priemyslu sa všeobecne nedarí pretaviť námety z počítačových hier na plátno v kvalite, ktorá by sa aspoň približovala hrám. Maxík nie je výnimkou a nepomohol mu ani Marky Mark. Špatný bol strih, scenár aj réžia, len tá kamera stála miestami za niečo. Otrasná bola v roli drsňačky aj Mila Kundys. Vyznela dosť trápne, ale s daným scenárom čo už mohla. Celkovo sa jedná o omyl na ktorý treba rýchlo zabudnúť. Nakoniec sa ukazuje, že najlepším filmovým spracovaním hry sa stáva až Witcher z roku 2019 v podobe seriálu, ale všetky ostatné dosavadné pokusy sú iba výstrely do tmy. Tento prípad je určite podpriemer. A tá lacná pointa na konci. Ach.

7 životů (2017)

Nápad. Ak máte nápad a spojíte ho s talentom, natočíte originálnu výbornú akčnú sci-fi chuťovku. Pozor, koment obsahuje na konci spoiler. Od Wirkolu len moje druhé dielko, ale týpkovi to ide. Je originálny a seversky krutý. Ja mám navyše svojim spôsobom rád aj Númi, takže nevadila mi v hlavnej úlohe práve ona. Inak originálny názov je mega, ale tie preklady ty kokos. Ale späť. Hrozne sa mi páčil súboj 5vs2 a vlastne všetky bitky a akčné scény boli super. Pondelok a štvrtok na wecku, perfektné. Glen Close zostarla na odpornú starú strigu, ale do role sa rozhodne hodila. Toto bol mls. Som spokojný hoc priznávam, že spaľovanie detí je moc už aj na mňa. Silná káva bez ktorej by to ale nemalo ten náboj. Troška škoda záveru, chcelo to ešte, ešte, a bol by som mega spokojný, ale rozhodne skvelá sci-fi.