Sedm (1995)

Titulky běží nahoru a já furt ještě chytám dech. Neříkám, že jsem ten konec nečekal, předvídatelné to bylo dost. A o to víc člověka závěr zdrtí. Dokonalost sama, jak herci, tak scénář, tak film. Atmosféra sama o sobě je přímo neskutečná a směle snímek řadím k Requiem for a Dream nebo American Beauty, jakožto jedny z nejdepresivnějších filmů co jsem viděl.

Mrtví a neklidní (2013)

Romeo a Julie v Zombielandu? Proč ne. Funguje to skvěle, natočené je to parádně a humor se z toho jenom sype. Hlavně v první polovině se na člověka hrne jeden vtípek za druhým. Druhá už jakoby přejde do vážnější roviny ale stále je i tady film dost vtipný. Někomu se to může zdát jako další twilightovská sračka, ale to je omyl. Tenhle film je parádní a skutečně funguje, jedinou chybu bych snad viděl v naivním finále (kdo ale čekal něco jiného, že) a v nápadně digitálních Kosťácích, ale to je maličkost. Je dost škoda, že jej čeští distributoři tak tvrdohlavě ignorují, do kina bych si na to zašel s radostí.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Luxusně zábavná variace na Van Hellsinga plná zábavné akce, odlehčených hlášek a která se absolutně nebere vážně. Navíc cukrovkou mě pekleně pobavili! V mém případě tahleta hellsingovka absolutně překonala očekávání, takže za 5.

The Inbetweeners (2008) (seriál)

Jsou to neskuteční kreténi, ale neskutečně pobaví. Neskutečný nářez se skutečně jen pár podprůměrnými díly. Bránice dostane neskutečně zabrat a člověk někdy uvažuje, kdo tohle vymýšlí! Britský humor prostě můžu. Neskutečná řit!!!!

Hněv Titánů (2012)

Tohle není mozkový výplach, to napsal někdo s vypláchnutým mozkem. Jediné plus jsou tady podařené triky a to, že už tady autor neprzní žádnou skvělou původní verzi. Tady si rovnou vymysleli vlastní co nejvíc megalomanský scénář, který slouží jenom k tomu, aby to na plátně vypadalo efektně, logika tady nemá co dělat, dialogy jsou k smíchu a člověk umí předpovědět polovinu věcí předem. Neskutečná krávovina, jejíž jediné plus je, že se na ni dá dobře dívat. Já už ji ale nikdy vidět nechci.

Iron Man 3 (2013)

Přiznám se, že ihned po shlédnutí jsem byl docela zklamán, protože mě dlouho lákaly různé trailery, fanouškovské teorie i zápletky komixů ze kterých se trojka inspirovala. Možná hlavně kvůli těm původním komixům jsem očekával trochu jiný film, než jsem dostal. Hlavně co se týká Mandarina a Extremis, jíž se ve filmu opravdu jen lehce inspirovali a plný potenciál nechali na papíře. Tak nějak jsem čekal to, co jsem viděl v animáku Iron Man Extremis. Navíc trailery lákaly na film podobný předchozím tzn. spousta blbnutí v dílně, hodně Tonyho v obleku... omyl! Trojka je jiná, po vzoru moderní kinematografie je dospělejší, osobnější a osudovější a víc se soustředí na osobu hlavního hrdiny než na jeho brnění, což bohužel přináší i smutný fakt, že film prakticky rezignoval na nějaké představování alespoň jeho hlavních nových obleků a soustředí se pouze na nejnovější model. Ale po rozležení v hlavě a odhození falešných očekávání musím uznat, že takto funguje perfektně a ačkoli to není popkornový akčňák s nonstop blbnutím tak je to perfektní film. Zatím 4 hvězdičky, po druhém shlédnutí možná upravím. Co ale autorům nikdy neodpustím je Gwynetino nehořlavé spodní prádlo!!!

Nespoutaný Django (2012)

Tak si Tarantino natočil poctu starým westernům. Jako malý skromný fanda pár starožitných zápaďáckých kousků jsem neodolal a mrknul na to a na mém obličeji se line spokojený výraz. Tarantino má nakoukáno, promyšleno a vyblbnuto. Přesto musím říct, že nespoutaná stopáž 165 minut umí na čele vytvořit solidní vrásku a uměl bych si představit o hodně kratšího Djanga než tohle. Jenže Tarantino se prostě neumí umírnit a ikdyž umí i vážné scény příjemně odlehčit, někdy to přehání a například cpát ke scéně ,jak se připravují předchůdci Ku Klux Klanu na přepadení, nevím jak dlouhou pasáž, že mají blbě ušité pytle na hlavu, to milý Quentin trochu ujel. Taky jeho záliba v supersebevědomých postavách, které s vysokým nadhledem vedou velkohubé nebo naopak flegmatické monology a dialogy u různých situací mě štve a třeba mně tak úplně zkazil předchozí Inglorious Basterds. Tady sice velkohubých idiotů a jejich proslovů bylo taky plno, ale naštěstí se to dalo snést a taky pokud se mi něco nelíbilo, rozhodně mě z nespokojenosti vytáhl dokonale zrežírovaný závěr a přestřelky v domě, na které byla radost se koukat (je mi líto lidí v kině, kteří nemají rádi krev na plátně). Herci se tady hodně vytáhli a za co bych dal samostatné hodnocení je určitě soundtrack, který by ode mě méně než 5 hvězd určitě nedostal, zde velkou poklonu. A nemůžu pominout jak mi režisér se zvukařem zvedl koutky i Wilhelmovým výkřikem a následně samplem "vrznutí dveří", který si dobře pamatuju už od doby kdy ho použili Remedy v prvním Max Paynovi a určitě jsem tyhle vrzající dveře slyšel vícekrát z různých dalších her a filmů. Těžko říct, jestli to byl záměr nebo jestli byl zvukař líný nahrát vlastní vrzající dveře. TAK, víc mě teda nenapadá co zmínit, je to perfektní pocta klasickým westernům se specifickým Tarantinovým rukopisem a pokud to mám hodnotit jako Tarantinovku, tak je to určitě jedna z těch lepších za poslední dobu. Nejsem nějak extra velký Tarantinův fanda, ale tohle se mu povedlo a doufám, že v podobné povedeném duchu bude i pokračovat a neskončí jako sebevykrádající nudný Burton, který už nemá co nabídnout. Za mě 4 a jdu "shánět" původního Djanga. Sakra a mně se jako silnému rasistovi snad díky tomuhle filmu začnou i líbit černošky. Co se to děje :-D edit: Po třetím shlédnutí nemůžu ohodnotit méně než 5. Masterpiece!

Man (2012)

Animace hrozná, zápletka výstižná. Wilhelmův výkřik pobavil :-D

Ve stínu (2012)

KONEČNĚ jsem viděl DOBRÝ současný ČESKÝ (ikdyž koprodukce samozřejmě byla) film. Opravdu nemám jakýchkoliv výhrad a to mi skoro vždy vadí něco i na špičkových zahraničních filmech. Tady převládá naprostá spokojenost. Od dokonalé atmosféry přes příběh, režii až po herce vše skvělé. Naposledy jsem u nějakého snímku takový pocit dobrého řemesla a skvělého filmu zažil při Sunset Blv. Nejspíše se tyto dva filmy nedají zase moc srovnávat, ale každopádně souhlasím s místním nejmenovaným kolegou, že se jedná asi o nejlepší český film, co znám. A nemůžu ukončit komentář ničím jiným než velkým uznáním Trojanovi a taky Kochovi, kterého jsem jmenovitě poznal až ve stínu.

Nepřítel státu (1998)

Nevím jestli je k smíchu nebo spíš k pláči jak je i dnes stále víc a víc aktuální problém, který se řešil v již 15 let starém filmu. Už tehdy Scott nádherně vystihl technototalitu a likvidaci soukromí, která je dnes dovedená do dokonalosti. Bohužel technika používaná v EoS ani tehdy nebyla nijak úžasně aktuální a se slzou v oku si představuju jaké prostředky mají dnes. A druhá slza následuje po tom, co si uvědomím, že jim v tom všichni ještě vědomě pomáhají. Ano, přesně tak, nemám facebook! Nebudu mít facebook a směji se blbosti a naivitě těch co říkají "Šak ať mají moje hovory, ať si přečtou všechno o mě, nic nedělám tak nemám co skrývat". Mno, nechal jsem se trochu unést, ale tohle je film, ke kterému přesně tohle patří. Našel bych pár logických blbostí. Třeba, že očekávám, že každý člověk si pozná své denně nošené hodinky (které navíc dostal jako dárek od ženy a mají kožený pásek co se obnosí) a mobil od nastrčené náhrady. Taky mírně naivní scénář, protože předpokládám, že v reálu by netrénovaný a nepřipravený člověk neměl ani zlomek šance unikat jako zde hlavní hrdina. Ovšem film je to výborný, svižný, rozhodně nenudí a herci jsou taky perfektní. Rozhodně pětihvězdičkový kousek pro paranoiky jako jsem já. A pamatujte na citát "Že jsi paranoik ještě neznamená, že po tobě nejdou".