Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Konečně jsem si teda Hobbita pustil taky, nutno přiznat, že stejně jako u předchozích Lotrů bez znalosti knižní předlohy. A to se nejspíš jen tak nezmění. Chtěl jsem začít Silmarillionem a ten mi leží u postele už od loňského ledna. Mno a Hobbit filmový, mnou shlédnutý je tedy velmi....prázdný. Viděl jsem kdesi obrázek, který ukazoval 4 knihy na sobě, Hobbit dole a 3 díly Lotra na něm. U Lotrů nápis 3 filmy, u jedné tenké knížky Hobbit taky nápis 3 filmy. Pod tím obrázek Jacksona "Nedělám to pro peníze". Řekl bych, že přesně tohle vystihuje Hobbita. Chválím začátek, u úvodní vzpomínací sekvence se starým Bilbem a Frodem mě Jackson okamžitě chytl na emotivní háček, toť má slabina. Následoval příjemný úvod a Radagast tomu ještě dodával šťávu. Jenže pak už to šlo z kopce. Jackson potřeboval vydělat prachy a tak poctivě hodinový materiál roztáhl na skoro tři hodiny. Takže většinu filmu tvoří až Bayovské helikoptérové kroužení kolem různě vyvýšených míst (na kterých běží či stojí hlavní postavy) s co největším rozhledem na Zéland a zbytek tvoří nárazové šarvátky se skřety, trolly, skřety, skřety, Glumem a skřety. Kromě naprosto dokonalého Gluma tady člověka moc věcí vzhůru nedrží. A když jsme u toho Gluma, mám takový pocit, že projekt snad rozdělili na dva díly: 1-Glum, 2-Všechno ostatní a obě části dostaly polovinu rozpočtu. Glum tam prostě JE. Jenže vrci působí digitálně, celá úvodní bitva trpaslíků včetně samotných trpaslíků v ní působí digitálně. Dokonce i skřeti, v Lotrovi poctivě maskovaní a vzbuzující odpor, tady již komplet CGI vzbuzující úsměv. I to klíčování mi přišlo jakoby nedohlazené. Hodně nevyvážená grafika! A s takovým prostorem mohl Jackson alespoň vysvětlit ty kamenné obry v horách, co si má filmový divák neznalý knih myslet o tom, že najednou bez vysvětlení (komentář trpaslíka "tak to nejsou jen legendy" fakt neberu) vstanou dvě-tři hory a začnou po sobě házet skály, mlátit se a za 2 minuty zase konec a všichni jdou dál. Mno, abych jenom neremcal tak pochválím herce, Ian McKellen opět jako Gandalf skvělý a lepšího herce pro Bilba by těžko našli. Freeman byl perfektní, ale je vidět, že tady ještě neukázal všechno. Pokud se jeho scény točily jakžtakž chronologicky tak se máme na co těšit v dalším díle, kdy bude s rolí snad sžitý daleko víc. Zbytek herců příjemný a hudba to opět skvěle doplňovala. Mno, takže kolem a kolem....nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že v tom filmu vlastně o nic pořádného nešlo. Je to jen turistická reklama na Nový Zéland se spoustou nezranitelných trpaslíků, jimž nevadí pád z jakékoliv výšky, rychlým starcem, který jednou chodí o holi, načež se mlátí jak dvacetník, efekty na úrovni Lotra a cca o hoďku a půl přetáhnutá stopáž. Vzhledem ke groteskovému ražení scén s trpasličí skupinou je film vhodný i pro děti. Aneb pan Jackson si rád přivydělá ještě nějaký další dolárek od co nejširšího publika. Jsem rád, že jsem na to nešel do kina, silné zklamání.

Wanted (2008)

Tady můžu pochválit tak možná McAvoye a triky. Logika se tu nevyskytuje, divně kostnatá Anželína se za celý film herecky projevila jedním výrazem se třemi chvilkovými záchvěvy kdy víc vykulila oči a nebo se pousmála, balistika neexistuje a tak nějak musím uznat, že být na tom v kině tak po deseti minutách uvažuju o odchodu. Nakonec se na to dívat dalo, jenže asi na úrovni filmového traileru. Co může člověk čekat od někoho, kdo doma nejspíš onanuje nad omalovánkami, občas si přečte noční hlídku či nějaký komix a má chuť s tím ty omalovánky dát dohromady do "úžasného" filmu nad kterým by pak mohl onanovat s větším potěšením. Bakmambetov by se měl léčit a točit klipy, ne se srát do celovečerních fimů a kazit cizí předlohy když nemá vlastní nápady.

Star Trek (2009)

Pár logických blbostí, dokonalý rebel-hrdina a hrozně nalíčená zelená zrzka. To byly zápory. Jinak je to pro mě skvělý film a přetažení starého kultu do moderního mainstreamu se určitě povedlo. Bylo to zábavné, místy vtipné, napínavé a emotivní, herci si to dávali s chutí a mě bavilo koukat na každou minutu. Těším se na Into Darkness.

Utopia (2013) (seriál)

Perfektní záležitost, která jako další v řadě ukazuje jedinečnost britské produkce, která z výšky kouká na ty ostatní a jde si svou cestou. Opět "svůj" vizuální styl, naprosto dokonalý "hravě psychopatický" soundtrack a jakoby nenápadný humor v dramatickém prostředí. Z prvotního nadšení jsem dával 5 hvězdiček, ale nakonec po dokoukání první série přece jen musím o jednu snížit. Jakkoliv byl seriál skvělý tak se nevyhnul občasným pitomostem, kde se postavy chovají jako naprostí idioti a někdy se jim to daří i kolektivně (spoilery: opravdu vezmu všechny vzorky co mám a dám je někomu, komu pořádně nevěřím bez toho abych si nechal část jako zálohu? A nebo jedna ženská postava, na hladině jezera jí plavou léky v plastových pixlích. Přímo u břehu. Místo aby vzala klacek a šla je vylovit, tak se otočí, odejde a odsoudí se tak k pomalé smrti). Bohužel i finální twist s panem Králíkem je tak radikální a WTF, že působí spíše silně účelově a uměle. I přes vcelku dlouhý a negativní výčet chybiček však seriál určitě doporučuji. Utopia má perfektní příběh, který zaujme nejednoho milovníka konspirací a vůbec nemusí být spoustou věcí daleko od pravdy. Má skvělé dilema nad kterým se člověk opravdu musí zamyslet. A má naprosto dokonalého Neila Maskella, který tady ve své roli hravě tlačí do pozadí všechny ostatní postavy.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Chtěl jsem komentovat až po shlédnutí a absorbování co nejvíce dílů. Po shlédnutí DRUHÉHO dílu nejsem schopný něco nenapsat. První díl mě dostal svým šíleným dilematem, přemýšlel jsem dlouho a stále nevím jak bych se zachoval. Ale druhý díl... nevěřil jsem, že někdo dokáže tak skvěle a přitom inteligentně a krutě vystihnout současný systém. Tak dokonale nastavené černé zrcadlo naší "moderní" společnosti, že mě přinutilo posledních deset minut sledovat s otevřenou hubou. Možná byl druhý díl lehce natažený, ale tím více působí. A promítal bych jej na všech školách jako povinnou vzdělávací kulturní vložku i s vysvětlením. Možná by ubylo ovcí a debilů na úrovni američanů, díky kterým moderní mašinérie funguje!!! EDIT: Po shlédnutí všeho včetně drsného vánočního dílu mohu konstatovat, že se jedná o velmi zanedbávané dílo a je škoda, že jej nezná víc lidí a nenašlo si cestu i k mainstreamovému publiku, možná by pár lidem konečně svitlo v hlavě. Jinak je třeba dodat, že díly jako takové nejsou dokonalé, ale v seriálu jde hlavně o myšlenky a pointu, nikoliv o kulisy! HLAVNĚ PRO LIDI, KTEŘÍ SE UMÍ ZAMYSLET NAD VĚCMI TYPU "CO BYCH DĚLAL, KDYBY", a kteří počítají s nějakou blízkou budoucností, kde se můžou podobné věci objevit....prostě filosofie.EDIT: NEJLEPŠÍ ZPŮSOB JAK SE VYPOŘÁDAT S ODPOREM ČI ODBOJEM? OVLÁDNOUT JEJ. NETFLIX SE ČINÍ NA JEDNIČKU A PÁTOU SÉRIÍ SE STOPROCENTNĚ NOŘÍ DO MAINSTREAMU. NE, ŽE BY POSLEDNÍ DÍLY NEBYLY DOBRÉ, ALE JE VIDĚT, ŽE NÁPADY DOŠLY A VAŘÍ SE Z TOHO, CO FUNGOVALO A CO JE COOL. PŘIHODÍME PÁR AKTUÁLNÍCH PROBLÉMŮ, KTERÉ JSOU COOL MEZI NEMAINSTREAMOVÝM PUBLIKEM A ZÍSKÁME SI VŠECHNY. “We do not merely destroy our enemies; we change them.” ― George Orwell, 1984

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Že já se na to díval. Nebudu daleko od pravdy když přiznám, že jsem si to pustil jen proto abych zjistil odkud pochází "that escalated quickly" meme, dokonce mě to po krátkém překlikání filmem i lákalo jako bláznivá komedie. Nakonec ale zjišťuju, že jde jen o kýbl sr*ček. Celý film o 4 různě infantilních kreténech, z nichž jeden vyniká mentalitou čtyřletého dítěte a druhý inteligencí čtyřletého dítěte. Zbytek už jen zdatně sekunduje. Ferrellovi tohle očividně někdo napsal přímo na tělo protože si z toho dělá skoro one man show, jenže celý jeho humor založený na přeafektovaných excentrických výrazech popřípadě hlasitým produkováním věcí, které je lepší neříkat, mě předávkoval už během první čtvrt hodiny. A ani během té čtvrthodiny jsem se moc nesmál. Nakonec to dopadlo tak, že jsem prakticky celý zbytek filmu jenom čekal až celá tahle infantilní hovadina skončí a jediné světlé momenty pro mě byly onen rozhovor v kanceláři po pouliční rvačce a seky a záseky Steva Carella, který byl ve své roli vážně geniální. Na jeho gagy jsem čekal s radostí. Takže finální hodnocení: televizní pitomost plná trapného a vyčpělého humoru, kde se moc tlačí na pilu a místo bláznivé komedie je z ní za chvíli spíš monotónní a trapná nuda. Nebýt Carella tak bych dal odpad.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

To si děláte srandu? Kde vzal ten film takové hodnocení? Vždyť tam nic nefunguje! Vypravěč? Vždyť tím vyprávěním mate díváka! Flashbacky? Ty v tom člověku udělají ještě větší guláš. Třeba kolik času nakonec vlastně uběhlo od té loupeže s castingem do úvodní párty u bazénu? Ono je tady asi něco špatně když člověk do půlky filmu nemá ani trochu ponětí kdo je kdo, kdo dělá co, proč, kdy a o co vlastně jde. Ani v samotném finále jsem si ještě nebyl ničím jistý. Výprava je tady prostě vyloženě na facku. Postavy se chovají jako zmatení kreténi a asi nejvýraznější je to u té hlavní blondýny (Michelle Monaghan) u které si ani po konci filmu nevzpomenu na jméno. Tak otravný, zmatený a nesympatický charakter jsem už dlouho neviděl. Abych jenom nehaněl tak musím pochválit Downeyho, ten byl luxusní jenže u něj to je standard. Kilmer už zaostával a roli gaye ani zmrda jsem mu nevěřil. Co tomu nasadilo korunu bylo závěrečné "zvaní diváka do zákulisí". Tím myslím neustálé mluvení o příběhu jako o filmu a závěrečný monolog k divákovi navíc s oživováním mrtvých postav. Nevím co viděli všichni ostatní ve vrchních komentářích ale já viděl jen nepovedený a nesmyslný slepenec noiru, dramatu a komedie s hroznou výpravou, chaotickou režií a spoustou situací vytažených z rekta. Dávám jednu hvězdičku za Downeyho a druhou zvězdičku za jeho některé komediální situace, které mě donutily vyprsknout.

Dennis (2007)

Asi jako i několik dalších zde komentujících jsem viděl nejdříve Mazla a až poté jsem na jeho profilu našel tohohle krátkometrážního předchůdce. Naštěstí jsou v něm obě hlavní role obsazeny stejně, takže Matka i Dennis působí i zde stejně přesvědčivě. Dokonce bych se nebál říct, že tady jdou ve vykreslení charakteré ještě hlouběji a agresivněji. Nutno ale přiznat, že k tomu tvůrce nutí i skromná stopáž na které se snaží reálie vysvětlit a jestli jste tady došli od Mazla tak nečekejte nic tak zcestovalého a roztaženého. Dennis se odehrává jen v krátké epizodě hrdinova života a to kolem večeře s jednou kočkou z posilovny. A myslím, že na konci večera má přesně ten pocit na který si stěžuje spousta holek, žen, paní,... které se zoufale snaží vypadat do nejlépe a pak si stěžují, že s nimi chlapi zacházejí jako s "kusem hadru" jenom proto že vypadají nadprůměrně dobře. Mno...to jsem trochu odbočil k osobním pocitům, vraťme se k snímku. V porovnání s Mazlem je velmi komorní ale na mě působil o dost silněji a závěrečná scéna kdy šel spát s matkou už měla snad až perverzní atmosféru. Škoda těch pouhých 18ti minut. Zrovna jsem se do toho tak vžil a najednou titulky...

Mazel (2012)

Až mě překvapilo jak dokonale tady Matka vykreslila charakter psychického manipulátora. Jakoby autoři přímo čerpali z knihy Nenechte sebou manipulovat od Isabelle Nazare-Aga (mimochodem rozhodně doporučuju přečíst). Musím pochválit i perfektně ztvárněnou postavu Dennise jakožto oběť takové manipulátorky. Jeho naprostá neprůbojnost mě neustále dostávala ať už při konfrontaci s matkou, nákupu saka za 4000 či při čemkoliv jiném. Pro mě poměrně nečekaně se mu ale nakonec *SPOILER* povedlo se vzepřít a utéct z jejího zhoubného vlivu. Já osobně jí měl chuť přes obrazovku jednu střelit už po patnácti minutách. Natočené pěkně, možná na můj vkus ale až příliš šedivě a pesimisticky, ale k Dennisově pocitům a životu to sedělo. Ještě bych asi vytknul trošku naivní scénář. Přece jen...aby thajka po pár dnech jen tak sbalila úplně všechno (do těch pár kufrů) a přestěhovala se na druhý konec světa kvůli chlapovi kterého skoro nezná? A asi tady budu proti většině, ale na mě se takhle nalepit podobná "roztomilá" thajka s jejím vlezlým "ver ár jů from? šou mi jour masl" tak asi nezareaguju o moc líp než Dennis a myslím, že bych odešel dokonce i dřív než on (mluvím o těch ku*vách co mu nabízel známý a vlastně i o všech ostatních co se mu tam nabízely samy na ulici).

Dredd (2012)

Nečekal jsem, že se i celkem pobavím....ale nakonec splněno. Nepamatuju si moc na prvního Dredda takže nemůžu říct jestli je to spíš remake nebo restart. Každopádně nehledal jsem u Dredda nic převratnějšího než jednohubku stylu "Megafilm na Nově" (jestli už tohle nefrčí tak se omlouvám, TV už nějakou dobu nepoužívám, takže nemám přehled co nám momentálně TV Hovna cpe do hlavy) a jednohubka to je, ale tuze zábavná. Logika občas pokulhává, zvláštních náhod a DEUS EX MACHINA je tady nespočet, ale čert to vem když ono se na to tak dobře dívá. Jenom ten Urban by nemusel mít neustále tak zkroucenou držku. Vytáhněte mu už někdo z prdele ten kolík! Na ten jeho předrsnělý výraz v xichtu jsem začal být alergický už po 10 minutách a zvykal jsem si na to horkotěžko. Vynahrazovaly mi to ale skvělé drogové slow-mo scény, které byly ještě navíc pro potěchu ducha jako omalovánky. Jen škoda, že si soudci taky trošku nešlehli, hned by i ty přestřelky vypadaly barevněji. Jo a hvězdičku navíc za prsa Olivie Thirlby. Šikovná to dívenka.