Looper: Nájemný zabiják (2012)

Taková řemeslně pěkná blbůstka s logicky naprosto děravým a předvídatelným scénářem. Ale co se dá čekat od filmu o cestování časem, u těch se prostě nesmí přemýšlet. Natočené to bylo pěkně, Levitt i Willis hráli solidně, hlavně Levitt připomínal Bruce opravdu dokonale, Blunt mi tam nějak neseděla ale budiž. Jako nenáročná zábava na odpoledne parádní, ale rozhodně nic na co bych si vzpomněl řekněme za měsíc.

Soumrak mrtvých (2004)

Zjišťuju, že mě tyhlety Wright-Pegg-Frostovky začínají bavit a tím víc se těším na The World's End. O Ant-Manovi nemluvě. Ono se tomu nedá ani říkat moc komedie, je to spíš takové hodně odlehčené survival drama. Ale se spoustou úsměvů na divákově tváři, spoustou soucitu v divákově duši, a spoustou pobavení z detailů v divákově oku. Tak...a dost s teplým komentováním. Shaun of the Dead není žádná bomba, nemůžu moc hodnotit jak paroduje klasické zombie-movies protože ty nejklasičtější mě minuly ale sám o sobě si vede celkem pěkně, po minule viděném Hot Fuzz opět propracovaný do detailu, procítěný, plný skvělého britského humoru a sám ze sebe si prdel dělající. Podobný film bych viděl v televizi tak na tři hvězdičky. Jenže když se k tomu přidá pero (s krátkým e) Pegga a Frosta, jejich herectví (hlavně Pegga) a režie Wrighta (...) tak se z obyčejné televizní sračky stane skvělý film co má duši. Tak a jsme opět v homokomentech. ŠTYRY! Jo a je tam Dylan Moran, to nepřehlédnout!!!

Bourneův odkaz (2012)

Bože taková slátanina. Člověk se chce podívat na další perfektní Bourneovku a narazí na tenhle paskvil! Kdyby to aspoň nepůsobilo tak uměle naroubované na původní trilogii. Jenže jakkoliv "promyšlené" prolínání se scénámi, postavami a ději z původní trilogie tady působí tak uměle a zbytečně, že si říkáte jestli to Gilroyovci fakt myslí vážně. Tak prostě koukáte na to jak utíkají, občas se mihne nějaká akční scéna, pak se objeví superagent z nějakého Bollywoodského akčního filmu a po krátké až přehnaně parkinsonovsky rozklepané honičce s ním odporně animovaně švihnou o sloup (a podobných trikových hnusů je tam víc, co měl například znamenat toporný CGI seskok agenta ze stromu fakt nevím, ale úplně jsem si vzpomněl na hnusné intro Vampire Diaries z první série kde jeden upír "seskakuje" ze střechy) .A velké finále vlastně tvoří schování Pam do auta před novináři a hlavní postavy si jedou na dovolenou na jachtě. Z celého filmu se vlastně dovíte jenom to, že agenti musí brát různobarevné pilulky a pak dostanou injekci a už je brát nemusejí. Dělá si tady někdo prdel? Natočit něco tak zbytečného a nesmyslného je asi fakt umění když na to lidi chodí. A prosimvás mohl by mi někdo vysvětlit tu úvodní "efektní a divácky atraktivní" scénu lezení po horách a co měl ten test a schování tabletek do boty vlastně znamenat? Nehledě na čekajícího agenta v chatě. Tahle část jakoby do filmu vůbec nepatřila a rejža to tam snad natočil jen aby mohl něco pěkného taky střihnout do traileru ať to působí epicky. A taky by mě zajímalo kdo vybral Rennera jako hlavního herce. Když se tváří drsně tak působí dobře, ale jak se snaží zahrát nějakou emoci tak působí jako vystrašené štěňátko a to se na operativce z Bournova klanu fakt nehodí. Závěrem tedy: Divácky nenáročný a svým způsobem i zábavný výplach mozku, pokud o něm ale chci mluvit jako o pokračování či doplnění původní Bourneovy trilogie tak to beru jako rouhání a plivnutí Ludlumovi do xichtu.

Hunger Games (2012) odpad!

Po Twilightu další ukázka toho, že když máte k dispozici hodně usoplených teenagerů (nejlíp z Emériky), zasněných dvanáctek a mladých jinochů, kteří touží po tom být alespoň zprostředkovaně součástí nějakého dobrodružství, tak uděláte kult a výdělečný film prakticky z čehokoliv. A když do toho zakomponujete co nejextravagandnější výmysly z hlav zrovna zhulených stylistů tak máte úplně vyhráno. Tu snad není mužská postava z hlavního města o které bych si nemyslel, že je gay. Snad s výjimkou toho vousatého prezidenta nebo kdo to byl. Člověk se při těch dvou hodinách fakt diví, že tenhle film někdo myslel vážně. Tak předvídatelný děj zažijete maximálně u historických dokumentů protože už všechno znáte z dějepisu. Tady vidíte první sekundy nějaké scény a už s jistotou víte jak ta scéna skončí. A nebo naopak postava začne jednat takovým způsobem, že vám to hlava nebere. Smysl něčeho tady fakt nehledejte, nějaké drama se tu nedá brát vůbec vážně, vedlejší postavy jsou tady vykreslené asi jako obrázky děcek ze školky když jim řeknete "nakreslete vaši rodinku" a co si myslet o mentorovi, který se v jedné scéně produkuje jako na všechno nasraný alkoholik a hlavní postavy během pár minut vyfakuje a v další scéně už slušně odmítá další sklenku a chová se k nim jako ten nejlepší strejda.... Tenhle film patří tam kde je i Twilight a přesně tam ho svým hodnocením posílám.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Můj první Wright. Byla tak trochu povinnost se podívat na něco od něj předtím, než spáchá Ant-Mana, abych věděl co čekat, ale nebudu se rozkecávat, takže k filmu. Dlouho jsem neviděl nějakou solidní komedii nebo parodii takže jsem asi trochu sešel z humorné linky, každopádně Hot Fuzz mě vrátil zpátky. Tipuju, že Michael Bay se asi při sledování nepohodlně vrtí v křesle, protože Wright si tady z jeho stylu dělá hodně prdel a vůbec se tím netají. Už jenom tím jak přímo ve filmu koukají na DVD Mizerů 2. Jako menší mínus bych viděl zběsilou a občas až matoucí kameru a střih, ale nic co by člověku nějak víc vadilo. Co film naopak táhne je duel Pegg-Frost a vcelku inteligentní britský humor. Ten a absurdity tady prostě vládnou, navíc scénář je na komedii až překvapivě propracovaný a hlášky a gagy tady nejsou jenom tak prvoplánové, ale promyšlené třeba třičtvrtě filmu dopředu. Takže kdo sleduje ve filmu detaily, ten se pobaví díky zpětným narážkám ještě víc. Jako třešnička na dortu tady Timothy Dalton, Martin Freeman, LABUŤ a hlavně naprosto geniální závěrečný souboj dvou obrů (kdo viděl pochopí). Chtěl bych to vidět v kině. Pro milovníky akčních filmů a Michaela Baye tím tuplem! Jo a toho Santu prý hraje Peter Jackson :-)

John na konci zemře (2012)

Takhle posrat parádní potenciál to člověka rozhodí. Během první poloviny jsem se už chystal na 4-5ti hvězdičkové hodnocení. Luxusní humor, napínavá a tajemná zápletka, naprostý psycho nářez...a k čemu? Jenom proto aby se to v druhé půlce zvrhlo ve variaci "Hele vole kde mám káru" nebo podobných sraček, kde mě potěšila jenom vzdálená připomínka G-Mana. Co dodat, druhou půlku jsem se nudil a film jako takový šel do sraček. Trapný titulkový závěr to jenom dovšil. A to nemluvím o tom, že si pak člověk nakonec uvědomí jak moc stál scénář za hovno, že v podstatě všechny ty zajímavé věci, které tvořily kulisy příběhu byly jenom konverzační výmysly aby film působil tajemně, záhadně, drsně a představoval divákovi široké možnosti. Přitom téměř všechno co ve filmu bylo řečeno je buď zapomenuto, nevysvětleno a nebo jen naznačeno. V Driverovi komorní styl vysvětlování fungoval, tady ne! Mno, co dodat...škoda...čekal jsem od toho víc.

Útěk z MS-1 (2012)

Nebudu lhát když řeknu, že jsem se na to podíval hlavně kvůli Josephu Gilgunovi, na kterého jsem byl zvědavý díky Misfits. Tady opět jako v Misfits navlékl oranžovou uniformu a hrál pošuka, ikdyž o pár levelů většího. Ale nehodnotím Gilguna, hodnotím film. Nemůžu pochválit ani scénář ani triky, protože buď to psalo víc lidí a nebo to psal nějaký fanoušek BSG, STARWARS a Blade Runnera či co a měl to hotové za půl hodiny i s kuřpauzou. Logika se v tom moc hledat nedá a např. závěrečný sebevražedný útok stíhaček mi opravdu nešel do hlavy (který idiot by poslal celou letku na skoro jistou smrt aby tam po vzoru STAR WARS museli vletět do tunelu v centru stanice a vyložit tam bombu místo toho aby prostě poslali několik jaderných raket?) a o seskoku ve skafandrech a následně bez skafandrů z okraje atmosféry radši ani mluvit nebudu. V tomhle jsem neviděl posledních pár let větší kravinu. A když jsem si říkal, že tady budou aspoň hezké triky tak už po úvodní honičce na jednokolové motorce, která byla udělaná hůř než 7 let staré díly Need for Speed jsem bral celý film opravdu s rezervou. Co jsem trochu nečekal, že mi po určité době Guy Pearce i přestal vadit. Tenhle film není nic víc než bezmozková výplachovka se špatným zpracováním a na hlavu padlým scénářem. Nejde popřít, že je zábavná, ale prachy za lístek do kina bych tomu určitě nedal.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Další z českých zoufalostí. Mix různých námětů z různých jiných pohádek, odfláknuté zimní natáčení (chůze zasněženou krajinou a štáb nezasněží vyšlapané stopy a cesty z předchozích záběrů), a vcelku tragický humor. A nebo už asi nejsem cílová skupina. Pár věcí ale pochválit musím, hlavně perfektně hrající Žilkovou a to, že i přes mou snahu hledat chyby (můj malý zlozvyk) jsem si za celou dobu všiml jen moderního štětečku na makeup použitý jednou z postav a i ten by se dal okecat. Takové nudné 2 hvězdičky pro klasický moderní český úlet. Jednou viděno, podruhé netřeba.

Probudím se včera (2012)

S hrůzou jsem sedal k pro mě novému vzorku současné české produkce s očekáváním jaká trapárna z toho zase vyleze. Nakonec se z toho vyklubalo vcelku příjemné překvapení. Sám jsem se docela bavil a dokázal jsem celkem obstojně i přehlížet neuměle napsané (a recitované) dialogy ve stylu našich českých seriálů typu "Ulice" a podobně, které se čas od času objevovaly a bily do očí. Vykreslení roku 89 nemůžu moc hodnotit, přece jenom z kočárku moc rozhled nebyl, ale zdálo se mi celkem střízlivé. Rozhodně mě pobavily scény se zkoušením, určitě nejsem jediný kdo si představoval jak by se vrátil do minulosti něco změnit a právě zvládnout znovu svoji školu jsem si vždycky představoval jako největší problém. Mádl překvapil a asi ho zkontroluju ještě v nějakém dalším filmu. Co mě ale děsně iritovalo byla pro "Mádlovky" typická hudba. Nevím jestli to dnešním filmařům příjde tak cool nebo co, ale českou angličtinou zpívaný "rádoby-rock", který dělá ostudu už od Snowborďáků se fakt nedá poslouchat a v momentech kdy hrál, jsem se styděl snad víc než při po něch umělých dialozích. Naštěstí tady zazní snad jenom 2krát či třikrát. A jedna malá výtka...je to sice komedie, ale dá se brát vážně sci-fi, ve kterém hraje hlavního vědce Nárožný? Nakonec to shrnu: pobavilo a hvězdičky si zasloužilo.

Tell It to the Fishes (2006)

Asi nejsem správná krevní skupina pro tohle. Pár úsměvných situací, Moran v rámci možností i trochu bavil, ale jinak takové jakési suché, nevýrazné a nudné. Zlatý Monster nebo Black Books.