• Krátkometrážní

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Zatím hodnotit nemůžu, jelikož se těsně po shlédnutí trochu klepu. Snad s odstupem něco racionálního vymslím. Ale můžete si udělat obraz i z tohoto.

Manhattan (1979)

Film samotný by byl "jen" za 80%, ale černobílý New York mě vždycky dostane.

Steamboy (2004)

Moderní obdoba pohádky, kde magii a kouzla nahradila věda s párou. Vizuálně do detajlu propracované a úchvatné, hlubší význam ve filmu ale hledat nadarmo. Jelikož ale film je plánován, jako strhující podívaná s jednou akční scénou za druhou, nevadí to.

Tanec s vlky (1990)

Viděl jsem Verzi Special Edition ai přes svou monstrózní délku nebya žádná scéna nepatřičná, slabá či jinam méněcenná. Naprosto skvělý filmový zážitek. A kdo viděl jakoukoli kratší obdobu, tak doporučuji sehnat SE. Stojí to za to.

Mafiáni (1990)

U italsko-amerických mafiánských děl platí, že čím více jich znáte, tím více si užijete další. Dvojnásob to platí u Goodfellas. Ty by si musel užít i člověk vychovaný na Chucku Norrisovi. Herecké výkony jsou perfektí. V mezích gangsterů, ale i občasná klišé nejdou brát, jako přehrávání, či nepatřičnost. Divák je prostě přijme, jako nepostradatelný fakt. Kameraman odvedl vynikající práci, ke které patřily i ojedinělé, ale o to víc osvěžující extravagantnosti, jako závěrečný proslov přímo do pohyblivé kamery, či jeden ostrý nájezd na obličej Raye Liotta. No už skončím. Ale měl jsem možnost shlédnout verzi, kde na konci běží 3 minuty varování před porušováním zákona (i, když jen autorského). Jak stylové. :)

Lovec jelenů (1978)

Výborný film na vystižení Vietnamu (to se to píše z pohodlí jiné zeměpisné šířky a doby) a charakterového dopadu na přímé účastníky jednoho pekla. Občas mě film ale nechal odstoupit moc daleko od děje rozvleklými pasážemi. /2022: Přehodnoceno na 5*. Text nechávám jako památku na mladší léta (hodnoceno 2007).

Akira (1988)

Těsně po shlédnutí ze sebe dostanu jen: "WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!".

Space Jam (1996)

Nebavilo mě to ani jako malého.

Divoká banda (1969)

Tento western celou dobu konkuroval Tenkrát na západě, až ho nakonec překonkuroval. Svou sirovostí je přímo cítit pach střelného prachu a slyšet dusot kopit. Také sympaticky hrdinocé nejsou žádní nepřemožitelní supermuži (jen docela nepatrně dost) a na konci, jako praví mytičtí hrdinové, zemřou. Naprosto jasných *****. Kdo neviděl a má rád westernový žánr, nemá nárok nosit kolty proklatě nízko. :)

Demolition Man (1993)

Výborně vyvážená akce, nadsázka a pravá "béčková" nesmyslnost.