• Fantasy

Plivu na váš hrob (2010)

Hrali ste hru Alan Wake? To bol fiktívny patlal, čo sa snažil riešiť stratu inšpirácie odsťahovaním z NY do zapadákova. Presne v tomto duchu, som začal pozerať film I Spit on Your Grave, kde sa hlavná hrdinka rozhodne bez zrejmého dôvodu nasáčkovať do totálneho buranova, s obseseívnou polevou na vrchu. Na rovinu: dopozeral som to len preto, že som si od 5% filmu myslel, že naozaj zrovna hrajem znova hru Alan Wake a že proste, všetko čo sa deje na "pozor náraz na realitu" obrazovke, si hlavná hrdinka len vymyslela a na konci nám všetkýnm vyrazí dych. Celí čas som v to veril, pretože inak by scenár nedával väčší zmysel, než skočiť do Zoo a vraziť varlata do tlamy leva. Na môj šok, to scenárista tak urobil a do dnes je teda impotent bez pointy. Škoda.

Viděl jsem ďábla (2010)

Min-sik Choi ma zase posunul o kilometre bližšie ku slovu: milujem kórejskú tvorbu! I Saw the Devil je prezentácia čírej brutality v rámci medzí reality a aj keď, tento drsný thriller má svoje hluché miesta a pár nelogických momentov, ako celok ma zase chytil do rúk a nepustil až do konca stopáže. Pomsta je zrejme pojem, ktorý si režiséri z tamojšej školy berú ako prácu domov a venujú sa jej dopodrobna deň či noc. Strhujúce, úprimné, krvavé a nádherne bizarne premyslené a herecky ošetrené. Tlieskam v stoje!

Kontraband (2012)

Film som zapol asi tak po litre vína, ktoré preletelo mojím krkom v rovnako rýchlom tempe, ako úvod snímku Kontraband. Wahlberg si ide svoj "milujte ma lebo som drsný" štýl a tak trocha možno aj on, mohol za fakt, že som až v polovici celej stopáže ako škulavý Columbo zistil, že sledujem niečo čo už som raz videl. Pár sekúnd nato (pár pohárov nato presnejšie), my konečne svitlo. Boha, veď ja pozerám znova Reykjavik-Rotterdam http://www.csfd.cz/film/258789-z-reykjaviku-do-rotterdamu/ a to v US produkcii s väčším rozpočtom ale, oveľa slabšou atmosférou a tam kde by som možno docenil scenár a jeho nápaditosť, sa náhle dostaví len lacné prežitie niečoho, čo už som raz videl. Takže odporúčam tvorcom najprv vymyslieť niečo vlastné, než takýto chudobný remake. Akokoľvek netuším aký podiel mal Baltasar Kormákur na scenári originálnej verzii, v ktorej hral hlavnú úlohu.

Nejpřísnější rodiče na světě (2008) (seriál)

Koncept kde sa zoberú dve nevychované decká a prinesú sa do tvrdej rodiny je rozumným nápadom. Horšie je to potom už s celkovým spracovaním, kde za týždeň je zrazu ono decko napravené a už nechce fetovať, piť atd. Nevidel som ani jednu časť kde by niekto proste na konci povedal: nič to so mnou neurobilo a serem na rodičov aj na týchto dementov. Ak by sa to stalo, možno by som program bral vážnejšie, inak je to priemerné divadlo.

Zlo (2012)

Prvá polovica filmu je absolútne trápna a nudná záležitosť, čo by asi malo nastavovať onú realitu záznamu, avšak nejak to nefungovalo a hľadal som preto v zornom poly všetko, len nie obraz. Na moje prekvapenie, sa však príchod hlavnej trojice do "záhadného" domu ukázal ako štart slušnej atmosféry na štýl cam duchov, ktoré ale v tomto podaní sú viac krvavý než by niekto čakal a funguje to naozaj dobre. Oceňujem kvalitu zvuku pri rozhovore na schodoch medzi "bytosťou" a zbytkom osadenstva len ten koniec, kde si kameraman vybral radšej risk pre 2 000 euro miesto svojho života, som tak nejak nepochopil. Ukázať svetu že je niekde nejaká nasraná bytosť je síce pekné, ale v daný moment asi nie produktívne. Každopádne chválim mrazenie na tele, ktoré my vyvolal film od svojej polovice.

Stud (2011)

Neviem, keby ste za mnou prišli v sobotu nad ránom a povedali: kurva, si fanúšik Lyncha, ty si ten čo je schopný vyložiť si jeho myseľ, určite si pozri snímok Shame, povedal by som: jasné! Dneska (paradoxne vlastne včera v sobotu, som tak učinil) a neviem doteraz, ako tento projekt definovať. Láska je vec, ktorú vo filmovom prevedení môžeme spracovať na milión tém. Avšak v tomto filme my prišla celá pointa, sádzajúc na samotu mysle, úplne mimo a bezradne voči deju. Možno som až moc nechcel hrabať nechtami v zemi podstaty, avšak dávam prednosť Carey Mulligan ako nevinnej kráske v Drive, než nejakej tuctovej šlapke, čo sa nepriamo snaží vyblafnúť svojho vlastného brata. Nie. Toto na mňa nezabralo ani náhodou.

Za svitu měsíce (2007) (seriál)

Tak ako začať po do pozeraní 16 častí?! No stačí ak napíšem: zhltol som to na 3 krát! Milujem originalitu u seriálov a ak scenárista kulhá, tak je dobré že do zachráni kamera alebo samotný herci. V prípade MoonLight to tak nejak skákalo od jedného ku druhému a keď, už som chcel povedať nasrane nejaké slová na linky deja, tak sa zjavila absolútne očarujúca Sophia Myles a doslova my zavrela hubu a bolo vymaľované. Nikdy som nevidel v seriály tak sympatickú dvojicu ako je Jason a Sophia. Absolútne iritujúci herci a zvlášť na pozadí nápadu kontrastu sveta: upír vs človek. Áno po stránke technickej priemer, áno romantická linka môže niekoho naštvať (mňa určite nie) a áno, našlo by sa tam veľa nelogických faktov, ale do prdele, keď sa to tak nádherne sledovalo a ja som chcel vidieť čo najviac bojových scén (mimochodom, tie boli hlavne na báze prirodzenosti a teda žiadne teplé súboje na 3/4 hodiny - ak sa mala odseknúť hlava, tak sa odsekla hneď) a čo najviac hlavných hercov spolu. Je smutné že seriál bol zastavený, pretože teraz budem v hlave vytvárať konšpirácie, kto bol muž so zoznamom na konci?! V dnešnej dobe sa vo svete točí toľko nudných a tuctových programov na ktoré sa musí pozerať len opica na demerole, ale seriálu ako Moonlight nieje želaná kariéra. No budiž, za mňa jasných 5 hviezd a keď niekedy za 150 rokov narazí nejaký bohatý upír na toto dielo, tak ho možno obnoví. http://www.youtube.com/watch?v=6VJCDAJRkxk

Fontána pro Zuzanu 3 (1999) odpad!

Panenko Mária Sedem Bolestná. Šušlavá Ninja Korytnačka, Talianský kontajner a pekná blondínka. Toto všetko zabalené do scenára s ktorým by som neutrel ani hajzel. A ako čerešnička na hovne, potom soundtrack s blbečkom čo si zabudol dať helmu na tú svoju trafenú hlavu.

Nedotknutelní (2011)

Nádherné spracovanie životnej cesty dvoch ľudí, ktorá mala svoj reálny základ v skutočnom živote. Nejde ani tak o ten fakt, že sa stretli dve cesty naprosto iných životných štandartov, aj keď v skutočnosti dušou identický ľudia, ide skorej o ten odkaz filmu ako taký: v každej situácii je možné nájsť vnútorný pokoj a zariadiť si život tak, aby vyhovoval vám samým. V tomto duchu musím proste ísť na päť hviezd, pretože zase len zapracovala moja citová stránka podporená dokonalým hereckým prejavom hlavnej dvojice. Prekrásny snímok. Mať kamaráta ktorý vie presne ako navodiť pravú zábavu a naopak, to je to čo oceňujem -- no-homo dokonalá hudba: http://www.youtube.com/watch?v=hHsnECVc_DE&feature=share

Mazací hlava (1977)

Bol to proste zážitok po všetkých smeroch. Ku tejto prvotine, som sa dostal až po videní väčšiny ostatných filmov od Davida a o to viac, ma to dostalo na kolená. Nie počas sledovania a klasického tápania v snahe, dostať sa na akúkoľvek myšlienku či podobenstvo, ktoré by sa zhodovalo aspoň z polovice tým, čo Lynch chcel mazacou hlavou odovzdať svetu. Ale naopak asi pár hodín po do pozeraní, ležiac a nespiac na posteli. Začal som si klásť jednoduché ba až idiopatické otázky, či je vlastne tento "film" počas svojej stopáže 90 minút navrhnutý na šokovanie a novátorstvo, alebo bol Henry proste len tým, čo som ja nikdy nevidel a a možno v duchu po tom túžil. Dať si obrázok výbuchu bomby na stenu, hodiť hlinu na stôl a zastrčiť tam kus vetvičky, len tak na dotvorenie tej správnej a šialenej atmosféry. Mazacia Hlava proste pochoduje stredom a valcuje svojich divákov bez ohľadu na sympatie alebo antipatie. Lynch je proste pán boh fantázie v ktorej, necháva svojich fanúšikov žiť vlastným zmyslom. Toto je surovosť sama o sebe, ktorá to podtrháva.