• Fantasy

Akta X (1993) (seriál)

Kult ktorý však mohol kultom navždy ostať, ak by si z neho scenáristi ku koncu neurobili latrínu trápnych dielov, bez nejakej pointy. Bral som to ešte ak sa v nejakej tej 4 či 5 sezóne objavili diele tipu: "BadBoys" ale čím bližšie som bol 9 rade, tým viac som musel kriviť hubu nad nelogickými príbehmi, ktoré svojou debilitou nechávali zabudnúť na ukrutne dobré začiatky seriálu. Jeho duša sa niesla samozrejme vždy, ku koncu série viac do spiknutí a práve tieto črepiny mám stále v hlave. Práve si dávam maratón kompletných Aktov-X a opäť je koniec tragická komédia. Avšak časti: Duane Barry, Squeeze, Anasazi, The Beginning a podobné veci si tie štyri hviezdy proste zaslúži ..

Sanctum (2011)

Nejak my uniká hodnotenie tohto odpočinku pred full HD plátnom, ktoré som včera v príjemnom posedení inkasoval. Je my šumák kto je Cameron a čo spravil, pohľad na nádhernú prírodu v drsnom prostredí potápania sa na hrane života, ma rozhodne zaujal a oslovil. Nie ani tak klišé umieranie hercov v postupnom slede, ktoré by sa dalo predvídať ale skorej tá atmosféra strachu o vlastnú existenciu v mieste, kde ste na 90% mŕtvoly ak neviete čo robiť. Nič náročné, nič geniálne ale dobre sa nato pozeralo, takže štyri hviezdy na čelo.

Sejmout zabijáka (2011)

Kill The Irishman, snímok založený na reálnej predlohe príbehu jedného muža írskeho pôvodu, ktorý sa za pár rokov v NY, postaral o zloženie najväčšej mafiánskej siete, ktorá išla s jeho zatknutím do basy za ním. Nadpriemerná záležitosť kde predovšetkým atmosféra starého NY, autá, správanie a hudba - dotvára auru dobrého zážitku. Celý film je potom prekladaný reálnymi zábermi autentického charakteru, ktoré to celé povyšujú na štyri hviezdy ako z praku. Bavil som sa viac než dosť a určite pre fanúšikov príbehu takéhoto razenia, odporúčam. Síce obsadenie nulového Kilmera do pozície tučného policajta s hlavou jak demižón, niekoho môže skorej pobaviť, tak výkon hlavného hrdinu (Ray Stevenson), to celé kvalitne vynahradzuje.

Všemocný (2011)

Po dlhej dobe ma zaujal film, z čisto Americkej produkcie a to Limitless, či u nás: Všemocný. Scenár je rozhodne originálne podaný, aj keď v princípe desať krát videný a použitý v komiksoch, či iných záležitostiach s nádychom fantasy. Ja sám som úvod reči jedného z hercov, použil ako kostru príbehu vo svojom prvom románe, každopádne asi najviac v tomto oddychovom snímku funguje práve jedna "tabletka" ku pomeru hereckého talentu, menom Bradley Cooper. Ten ma presvedčil o tom, že vie hrať aj niečo iné než čisto bláznivé výlety do zeme nikoho a rola novodobého boha, mu sadla viac než perfektne. Robert De Niro vedľa neho potom skorej pôsobil ako štatista ale samozrejme, aj s ním dostal tento film nádych vysokých hier, ktoré by sa pokojne mohli odohrávať aj v reálnom živote v tej krajine zázrakov a smrti, ktorú poznáte ako USA. Perfektná kamera, vizuálna stránka a efekty čo do prechodov (wow) a ako som už povedal: Bradley vie ako nato.. Odporúčam..

Až na krev (2007)

Ou ou ou, dosť si fackujem že som až včera videl snímok There Will Be Blood. Ktorý sa v našich končinách od roku 2007 distribuoval pod menom: Až na krev. Jedná sa o tak odosobnený snímok hodný oscarov (a že ich pár dostal), až som po dvoch a pól hodinách úžasu, lapal po dychu. Tá arogancia a surovosť akou vám je prezentovaný vzostup postavy Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis) z chudobného hľadača striebra a zlata, až na pozíciu mocného magnáta s ropou, je naozaj neuveriteľná. Jeho cynický ale stále inteligentný postoj ku okoliu, starostlivosť o syna (ktorý jeho vlastne ani nemusel byť) a snaha vonkajších strán, ho dostať pod svoju chamtivosť a nadvládu, ma opantal a viac ako zaujal. Vidieť tento film vo full HD a sledovať oblasť prašnej Californie na prelome storočí, je reálnym zážitkom pre každého človeka s dušou a už v tej dobe, svet zasiahnutý pokrokom veľkého merítka, bol stále pod nadvládou duchovna. Jasných 5 hviezd jak z praku a hudobnou stránkou, by mohli rozrezať akýkoľvek horor.

Černá Dahlia (2006)

Po ceste za svojou "platonickou láskou" a to Scarlett Johansson, som sa včera posadil pri fľaške dobrého vína, ku filmu The Black Dahlia. Hollywood starej povojnovej éry s perfektným obsadením do zložiek policajných zložiek (Josh Hartnett, Aaron Eckhart), my ako päsť do očí okamžite udrel podobou s hrou L.A. Noire. Nielen že fáza vyšetrovania brutálnych zločinov, odkazovala na tento game počin ale samozrejme, dokonalá výprava, kostýmy a prostredia. Toto je jednoducho L.A. Noire s reálnymi hercami (a že sou), ktorý síce museli pracovať na slabšom príbehu, ktorý Dahlia obsahuje, ale hereckými výkonmi to dokonale zamaskovali. Film ma jednoznačne oslovil aj po zvukovej stránke (zase to L.A. Noire) a ak ste ho teda nevideli, určite vás nijako neurazí a prispeje ku vykresleniu danej doby. Navyše tu hraje kultový face Patrick Fischler, ktorý prepožičal motion tvár aj do hore menovanej hry. Celé to do seba proste zapadlo a to víno, len umocnilo moje eufemizmy a dodatky z duše tvorcu. http://www.youtube.com/watch?v=AG3HBrSh4J4

Sucker Punch (2011)

Milujem Emily Browning, jej nevinnosť a zároveň dospelý prejav. Preto som dlho hľadal slová na popis jej posledného snímku, ktorý sa my kontrastne ku jej práci nepáčil vôbec. A to aj napriek faktu, že ešte dokážem prežiť rady ku filmu tipu: pozeraj to ako kolekciu video klipov, sleduj to ako technologické demo ku hre, teaser, trailer atď. Bohužiaľ nie, vidím snímok Sucker Punch a okrem perfektnej hudby a trikov za ktoré by sa najedla Afrika, vidím kopec chaotickej nudy a prvoplánovej linky príbehu. Na rovinu pán scenárista: takúto vec som vymyslel v 15 rokoch pri svojej prvej poviedke, kde skupinka v ohrození putuje planétou ako linka po pravítku a okolie, sa im samoúčelne prispôsobuje. Chabé a opäť: nudné a nezábavné. Za Emily jedna hviezda, pretože je to pre mňa hviezda.. zbytok čistý trapas ..

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Ako len začať a obhájiť plný počet hviezd?! Takto: seriál Gilmore Girls, som začal sledovať v čase strednej školy, vyhľadával som ho, hltal každý diel a bavil sa. Ono pobavenie bolo ako u diele sochára, vytvorené zo surovín: prirodzeného a často bizarného humoru len na báze fráz, dvoch "dokonalých" krások a Lásky. Toto vám teraz píše 27 ročný muž a aj po tej dlhej dobe, čo som si pred pár dňami pustil prvé série, stále a prekvapivo v tomto istom pocite. Doslova som celý deň strávil u seriálu a opäť žral jeho atmosféru, auru a podobenstvá (mimo našej reality ale stále reálne) a keď sa na scéne zjavil Milo Ventimiglia, usmial som sa. Nie preto že by som bol teplý ale pretože, práve diely s Jessom sú neskutočne návykovou záležitosťou a doslova ich žeriem aj bez tituliek. Koniec seriálu už tradične pod tlakom veku hercov ide rýchlim spádom dole, ale stále sa dá naň pozerať a na rovinu: koľko dnešných produkcií z US koridoru, sa môže pochváliť takto špecificky pojatým námetom, ktorý funguje viac ako 3 série? Je ich málo.. Za mňa bravo .,.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Seriál postavený na dvoch hercoch a zázrakom funguje na báze dozretia. Bez mien Jim Parsons a Kaley Cuoco, kde jeden ukazuje talent v šialených a bizarných pózach a ten druhý (tá druhá), prezentuje pôvab a krásu - by seriál skončil fiaskom numero uno. Sám som pri prvom prezretí nevedel čo sledujem. Galecki je slabý herec a minimálne v tejto póze mu to proste nežerem, ani keď zo seba sype teórie kvantovej fyziky, narozdiel od Jima, ktorý to vie nielen vyrapotať ale aj dokonale zahrať. Prvá séria je ako keď nakopnete koňa a ten potrebuje dosť času na rozbeh, preto sa defacto seriál dá naplno vychutnať, až tou druhou sezónou. Na jednu stranu my vadila, prílišná ležérnosť milostného obrazu v deji, ale zase prečo sa tu hrať na niečo reálne, ak si platonicky zamilovaný (bazinga).

Far Cry (2008)

To najlepšie čo ten "postrach hráčov" vypotil, ráno po opici. S hrou samozrejme okrem názvu, nemá snímok spoločné ani mini percento a celý chaotický dej, je postavený na jednom nezmysle bez konca. Hlavná úloha asi nemohla byť lepšie obsadená za daný honorár a tak, dávam jednu hviezdu za asi 5 minútový úsek ku koncu, kde som vyložene nemusel do seba liať víno a hádzať krucifixe na pár prebalov Far Cry, pod mojimi nohami.