• Fantasy

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

Dlho som sa vyhýbal ponoreniu do tohto projektu ABC, ktorý je ale nakoniec krásnym prekvapením. Komediálne príbehy na dramatickom základe o prepletenej rodine, ktorá síce nieje ani trochu bežná, avšak každý si v nej nájde presne to čo chce. Ed O'Neill je pre mňa navždy ten All Bunda a teda stelesnenie humoru v surovej forme bizarnosti avšak v tejto jeho role, som objavil oveľa väčší talent ktorý tento dnes už starší pán má v sebe. Každá časť čo som videl ma pobavila tak novým spôsobom od zavedených foriem, že ma to samotného šokovalo. Teším sa na nové časti a dúfam v zachovanie trendu.

Příběh gangstera: Nástup k moci (2007)

Rise of the Footsoldier , surová anglická realita postavená na životopisnom príbehu jedného z veľkých mien podsvetia, ktorá ma aktuálne opäť presvedčila o sile Anglickej kinematografie. Osud Carltona Leache je naozaj v širokom zábere a človek pri sledovaní jeho života, nestíha očami prechádzať z krvi striekajúc z futbalových zápasov (respektíve z hooligans bitiek mimo štadiónu), cez Rave vlnu v hudobnom prevedení až po boom drog na scéne. 119 minútová stopáž je doslova natlačená neustálim napätím a realitou, ktorú musí každý doceniť a navyše vo filme, aj podporiť súhlasným kývnutím. Odporúčam všetkými 5 hviezdičkami, ktoré sú podčiarknuté hrubou čiarou autentických záberov ku záveru snímku.

Carlitova cesta (1993)

Až sa červenám pre fakt, že som len včera videl prvý krát film Carlito's Way z roku 1993. Doteraz som považoval za vrchol príbehov o mafiánoch samotnú sériu Kmotra ale po Carlitovej ceste, sme sa včera zviezli do ríše neskutočne sugestívneho snímku, ktorý síce trp zubom času tvorby ale v BR verzii na full HD projekcii vo mne zanechal nádherné dojmy. Surovosť, trocha tej Zjazvenej tváre a samozrejme fenomenálny Al Pacino, ktorý sa narodil pre tieto riadky scenáru a bol predurčený na úlohy ako táto. Tak isto po boku Seana Penna s dosť šialeným účesom, som videl jeden prepracovaný dej s kopou detailov, ktoré dnes už žiadne snímky neponúkajú. Odporúčam a jasných 5 hviezd. Pri scénach s totálnym dažďom, na mňa doľahol ten NOIR efekt ešte s väčším dôrazom než pri sérii Max Payne a to už je čo povedať.

Biutiful (2010)

Biutiful, teda nečakal som že takto ťažkú drámu vôbec dokážem doceniť, keďže nemám rád až prílišný tlak na diváka v pomere ku jeho reálnemu životu ale tento snímok, ma zaujal aj svojou dvojhodinovou stopážou, plnou reálnych obrazov súčasnej Barcelony. Javier Bardem ako otec rozpadnutej rodiny menom Uxbal, je nútený sa behom niekoľkých mesiacov vyrovnať s faktom že umiera na rakovinu prostaty a zároveň si zachovať tvár otca, ktorý nechce dať najavo tvrdú realitu a ďalej živiť svoje potomstvo a vychovávať ich, ku správnej ceste. Jeho darom je duchovné vyzretie a pochopenie odchodu mŕtvych na druhý breh, avšak zárobková činnosť sa týka čistého vekslátstva, ktoré v Španielsku kvitne ako plieseň v špinavých garážach (určite si z dovolenky v tomto meste vybavíte pouličný predaj z padákov, ktoré držia v rukách prevažne ilegálny prisťahovalci). Z každého rohu dostanete kus reality a do tohto rana z neba v takej forme, že sa musíte zamyslieť ako vlastne dobre je nám, v tomto zapadákove Európy, keď sa nemusíme byť o kus mokrého chleba v okraji turistickej metropoly. Biutiful je zvláštna zmes chutí, pachov a hlavne skutočnosti bytia. Štyri hviezdy kde väčšiu časť prebral herecký talent Bardema.

Pan Bobr (2011)

The Beaver, film ktorý asi každý moc nerešpektuje (už len ten názov: Pán Bobor). Môže to v niekom okamžite vyvolať dojem, že sa jedná o rodinnú komédiu, na ktorej si Mel Gibson hojí slabšie obdobia zisku, avšak opak je pravdou. Jedná sa v prvom rade o čistokrvnú drámu, kde sú prvky humoru tak trocha prirodzeným javom z celkového deja. Ak už naozaj raz človek skľúčený životom a chronickými depresiami nevie, čo ďalej a pri poslednej sekunde pred sebevraždou, zbadá nádej v bizarnej postavičke chlpatého bobra (dvojzmysle vynechať), razom svitne nádej na návrat do života skrz niekoho iného. Ten iný je len predĺženou rukou malej dušičky osobnosti, ktorá žije v hlavnom hrdinovi tohto sníku a ktorá, dokáže rozumne uvažovať len s rukou cez zadok hračky bobra. Veľká poklona menu Mel Gibson, ktorý defacto túto dvojúlohu zahral viac ako dokonale. Pohyby jeho tela a zároveň bobra pri bežnom živote (sprchovanie, jedenie, sex) boli totálne dokonalé až som mal pocit, že pozerám na snímok od mena Jim Carrey. Bavil som sa, smútil som, veril som utrápenosti celého deja a hlavne: sa zamyslel nad svojím životom. Odporúčam Pána Bobra pre každého kto dokáže doceniť kvalitnú drámu. V tomto prípade navyše réžia od Jodie Foster funguje dokonale aj v kombinácii s jej úlohou vo filme.

Drive (2011)

Musím sa priznať: dostalo ma to maximálne. Tak sugestívna kamera bola vždy v mojom rebríčku znakom Lyncha a v tomto diele, sa to skĺbilo s úžasnou atmosférou akčného záberu, ktorý nieje nútený ani tlačený do extrému. Je to jednoduchý romantický film z uhla, ktorý tu ešte nebol a okorenený správnou dávkou brutality. Hudba, herecké výkony, kamera, koniec - všetko hralo do karát môjmu nemému úžasu. Toto je moderné filmové dielo a film roku 2011. http://www.youtube.com/watch?v=_951kHc9_L0

Špinaví Irové (2007)

Black Irish, trocha starší film (roku 2007), som si vyhľadal ako jeden z fanúšikov herečky Emily VanCamp (baletka s nenapodobiteľnou krásou v tele) a včera sme v okruhu kamarátov pozreli, s výsledkom: obstojná dráma s veľkými prvkami reality. Život Írov v Americkom meste, sa vôbec nesnaží nahovoriť niekomu z vonku, že by ich potomkovia kazili život svojim deťom ale naopak, ukazuje silné momenty v slabom rodinnom základe, kde krv síce nieje voda ale v rovnakej miere, sa môže zmeniť na žumpu a rozumový úpadok osobnosti. Aj keď som polovicu filmu nezaznamenal nejaký silnejší moment, pozeral som až dokonca a to nielen kvôli Emily ale hlavne, pre rozuzlenie chovaní hercov, ktoré muselo viac či menej mať rýchli spád.

Everwood (2002) (seriál)

Romantika, sentiment, plač, slzy, výčitky, náhoda, nehoda, realita, život. Ku seriálu Everwood som sa po prvý krát dostal ako žiak základnej školy, v tej dobe som prežíval presne to isté čo "pubertálna" sekcia tohto projektu a tak nejak my to prirástlo ku srdcu. Prežíval som prvé city atď. V tej dobe som seriál nevidel celý a z tretej série vlastne takmer nič. Preto som sa nedávno rozhodol si prejsť komplet touto cestou, čo možno na niekoho dolahne ako tvrdý americký sentiment ale, u mňa to prekvapivo zase zafungovalo. Páči sa my herecký prejav Gregory Smitha a tak isto, sa my páči dejová linka romantickej vlny, ktorá nepoľavila až do konca celého projektu. Som asi citlivá duša (rozhodne), preto mám nutkanie zistiť či postavy jednajú tak ako by som jednal ja (z 90% samozrejme nie), ale aj napriek tomu ich chápem. Preto 4 hviezdy a pre mňa zaslúžené, pretože som si to s nimi prežil osobne, nech už tvorcovia akokoľvek vylievali vody z potápajúcej sa lode štvrtej série. http://www.youtube.com/watch?v=aywayZcn5vQ&feature=share

Pod kontrolou (2008)

Surveillance, možno na prvý pohľad klasický triler s šokovým momentom na konci ale to len do zistenia, že sa jedná o tretí snímok režisérky menom Jennifer Chambers Lynch. Takže to máme hneď iný uhol pohľadu že?! Ako dcéra slávneho tvorcu a producenta nadčasových diel, Davida Lyncha sa postarala za dozoru svojho otca o zaujímavé spojenie konvenčných príbehov, kde ale snímok je klasickou záležitosťou len 30 minút a potom, nastupuje talent kolujúc v krvi Lynchovcov. Je to brutálne bizarné, plné humoru ktorý zároveň strieda smútok a hnus. Je to proste Lynch v nežnom podaní a ja si až teraz fackujem, že som to videl len včera.

Londýnský gangster (2010)

London Boulevard, som si včera udrel ku niekoľkým pivám, ako snahu dostať slušný triler pod artom typického Anglicka a na moje prekvapenie, som dostal oveľa hlbšiu myšlienku, než by niekto mohol usúdiť z popisky u tohto akčného a z časti komediálneho počinu. Tak v základe asi najslabším prvkom je prelínanie deja, kde sa dôležité momenty dostávajú zbytočne do ústrania a naopak sa vynára omáčka naokolo. Čo my ale išlo po chuti, sú detaily a drsnosť, ktorými je tento snímok doslova nabitý po okraj. Až ku koncu my začali dochádzať (nazačiatku zbytočné zábery na zdanlivo nepodstatné veci) a o to viac som potom docenil, keď to do seba zapadlo presne hranu ku hrane. Sledovať výkon hlavného hrdinu a jeho "vyvolenej" (Colin Farrell, Keira Knightley) potom už ide na bonus celému snímku. Kto má rád mafiánske story, kde nie vždy praje tomu šikovnému, tak nech ide do tejto projekcie - ja som neľutoval.