Smrtící bumerang (1996)

Toto dílo B. B. Thorntona, ke kterému si napsal scénář, zahrál si v něm hlavní roli a také si ho sám zrežíroval si zasloužilo víc, než jen Oskara za nejlepší adaptovaný scénář. To co předvedl B. B. Thornton v hlavní roli bylo naprosto famozní a rozhodně nominaci pro nejlepší herecký výkon měla akademie přetavit v sošku! Mluvený projev Karla (B. B. Thornton) je prostě úžasný zážitek, a proto je tenhle film nutné vidět v původním znění. Pokud někdy u filmu příliš nesedí žánr, tak tady je to drama jako vyšité. Když jsem ten přiběh před pár lety viděl v Nezávislém filmovém létu na ČT, tak jsem ho dlouho nosil v sobě a měl jsem z toho filmu velmi dobrý pocit a rád se k němu vracím. Prostě krásná ukázka toho, jak by mělo drama vypadat a 135 minut uteče jako voda. Na závěr opět doporučuji původní znění s titulky, ačkoliv preferuji dabing, tak u tohodle filmu ten požitek skutečné kazí. Závěrem říkám VÝBORNĚ a díky pane Thorntone!

Český mír (2010)

Dokument věnující se velmi významnému tématu let nedávných. Naštěstí ke stavbě radarové základny a tím pádem i k pozvání cizí armády na území naší suverenní republiky nedošlo, i když snaha tehdejších představitelů o špičatou hlavu, aby se jim lépe lezlo Američanům do prdele byla téměř enormní. Jako by si neuvědomovali svoje důsledky do budoucna a jako by byli hluší vůči technologickým námitkám o zbytečnosti a nefunkčnosti zařízení... Hlavně aby zviditelnili sami sebe. Sluší se obzvláště vypíchnout výkon Vlasty Parkanové, která se opravdu zachovala jako správná ministryně obrany tím, že ze sebe udělala naprostou krávu novou interpretací písně o Gagarinovi, ale žena na druhé straně, Riceová, jí v plácání kravin zdatně konkurovalam, když vypustila do světa hovadiny o české historii. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nedomnívám se však, že tu radar nestojí proto, že by tehdejší představení dostali rozum, ale stalo se tak z jiných strategických důvodu, které jsou pro USA výhodnější. Je třeba vzdát holt iniciativám (rozhodně však ne Greenpeace!) upozorňujícím na absurditu celého projektu a jejich vytrvalý boj. Přesto, že tento dokument spíše ukazuje zbytečnost celé stavby, si nemyslím, že to amerikanofily přesvědčí o tom, že ne radaru bylo správné. Dokument tedy vcelku zdařilý a snad neupadne v zapomnění a občas nám tu vlezdoprdelskou povahu připomene, abychom se jí mohli příště vyvarovat! Jinak velmi pěkně působí člověk, který má lidem podávat informace o radaru (p. Klvaňa), který po odborné stránce ví naprosté hovno, což není u manažéra tabákové společnosti nic překvapivého. Já bych asi to sebevědomí mluvit o něčem, čemu nerozumím neměl. Na závěr si vypůjčím výrok jedné babičky z dokumentu, a to, že na mě neustálé ukazování prstem na Írán jako hrozbu působí, jako když kráva sere do vody a dělá to plesk, ale stejně to někteří tupci žerou, stejně jako ty americké filmy! Dobrý komentář: Hellboy, Flyboy, Gastovski, Dinsberg.

Spáči (1996)

Od Barryho Levinsona opět jeden z velmi kvalitních počinů. Obsazení de Nira do trošku nezvyklé role kněze je prostě bravurním tahem. Skvěle do kombinace zapůsobil i Dustin Hoffman jako závislý advokát, který nedostal tolik prostoru, ale z toho mála dokázal opět vyčarovat parádní představení. Přesto hlavní děj patřil jiným hrdninům. Námět naprosto vynikající a skvěle ztvárněný. Scény a charaktery ve filmu působí naprosto věrohodně, a proto se děj stává velmi brzy poutavým. Paralela s Monte Christem byla velmi trefná a celkově tento film byl na vysoké úrovni. Jak parta mladých kluků z chudé čtvrti přistěhovalců žije svým životem a i když už se dostávají do spárů zločinu jsou to pořád jen naivní děti, kteří však za nevyvedenou klukovinu zaplatí. A to nejenom nápravným zařízením, ale v podstatě zaplatí daň, která je ovlivní na celý život. Za obyčejnou klukovinu příliš velký trest... Nicméně pomsta by vše mohla změnit. Ukáže se však, že ani pomsta už jizvy, které jim osud způsobil nemůže vyžehlit. Holt mistrovsky zvládnuté dílko, které nám ukazuje, že ne vše funguje podle zásad, které bychom očekávali. Tomuhle filmu jsem prostě věřil a nutil mě přemýšlet. Kevin Bacon jako úchyl obstál suverenně, byl opravdu na pěst! Brad Pitt nezklamal, ale rozhodně nijak neexceloval. Celkově tedy hodnotím jako nadprůměrný zážitek a 5 hvězd nedávám jen z toho důvodu, že jsem si na podobnou partu kluků vzpomněl z filmu Tenkrát v Americe a ten byl ještě minimálně o stupínek výš!

Božské děti (1997)

Tohle nebyl film, kterých bych doposud viděl mnoho. Tohle nebyl film, který působil uměle a pohádkově. Tohle nebyl film, který vás nutil k emocím svým patosovitým podáním. Tohle nebyl film, který měl strhující děj a zápletku. Tohle nebyl film, který byl natočený jen proto, aby získal Oskara. Tohle nebyl film, kde hráli hvězdy apod. Horší je říct, co to vlastně bylo... Tohle bylo krásné drama z Íránu. Bylo to poutavé vyprávění o životě tamnější nižší vrstvy. Spíše o životě dětí, které sice neřeší, jak zaplatit nájem a kde sehnat peníze na jídlo, ale třeba jen to, jak jít do školy, když nemají boty. Banální problém, přesto velmi významný problém. Tohle drama nepůsobilo uměle a vykonstruovaně. Bylo to čisté a autentické. Místy to bylo dojemné, asi proto, že mi to přislo téměř nemožné v porovnáním s našimi standardy žití. Smutné je jen to, že co lidé v tamní kultuře považují za jakýsi nadstandard a přepych, tak to my lidé západní kultury ani nevnímáme. Jaké by to asi bylo, kdyby nám tu tekly splašky na ulicích... Pro mě byl tenhle film hezkou sondou do kulturně i rozvojově úplně odlišné země, kde však k sobě lidé stále umí být hodní a solidární, a to z naší společnosti pomalu mizí. Bylo to tak obyčejné a vlastně o ničem, ale v představeném kontextu to bylo přesto skvělé a nezapomenutelné! Hodnotím tedy výborně a už se těším až si udělám čas na podobný film z Íránu znovu! Pozn.: Nabízí se mi srovnat toto s Milionářem z chatrče a výsledkem toho je, že Božské děti bych mohl vidět klidně znovu!

Mulholland Drive (2001)

Velmi zajimavý počin. Docela rád bych věděl, v čem vlastně spočívá ten Lynchův kult. To jsou vyvolení, co pochopí jeho záměry? Těžko, cílem jeho děl je nechat tolik cest pro pochopení, že se po nich nedá nikam dojít. Takže pardón, ale ten kult budou zřejmě jen lidé, kteří to nepochopí a myslí si, že je to něco velkého, tak tomu raději fandí a obdivují to, aby vypadali zajímavě a ne jako blbci. Učiní tak vlastně pravý opak, protože normální je Lynche nechápat. Jinak v podstatě skvěle rozehraná partie, která se dala i standardně dotáhnout do konce, ale to už jsem viděl od Lynche tolik, že jediné jasné ve filmu bylo, že zřetelně naservírovaný konec prostě nebude. Někomu (zřejmě na drogách) to asi vyhovuje. Byl to příjemný odpočinek a můžu prohlásit, že jsem se fakt nenudil. 2/3 se mi vcelku líbily, ale ta poslední, to je fakt pro sjetý. Takže všem co chtějí okusit něco jiného, než film, kde se na začátku chytnete špagátu a on vás dotáhne až do konce, tak se na tohle představení podívejte. Kdo ale nemá rád, když nechápe a nesnáší guláš v hlavě po titulkách (který navíc nevyřeší ani pročítáním recenzí a diskuzí), tak se tomuhle dílku a Lynchovi obecně vyhněte obloukem! Takže hodnotím jako dobré a Naomi Watts jako skvělou! Plný počet dát nemůžu, od filmu čekám něco jiného. 4 hvězdy bych dal, kdybych byl přesvědčen, že se na to chci kouknout znovu, což asi nechci. Takže 70% ideál. Musí se však zaokrouhlit, a tak se přikloním ke 3 hvězdám, protože pseudokultu Lynche radost vyšším hodnocením zvětšovat nebudu! Pozn.: Hodnocení typu "je to Lynch", takže 5*, to je hrůůůůza! To kdyby da Vinci hodil hovno na plátno, tak se mu každý bude klanět, protože to je hovno velikána?...

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Mafiánské prostředí je moje oblíbené téma. Mám taky pocit, že po shlédnutí pár dokumentů o mafii si troufám tvrdit, že dovedu rozlišit, zda se postavy chovají reálně anebo je to smyšlená blbost. V tomto snímku jsem měl bohužel často pocit, že je to smyšlená blbost, ačkoliv to má být podle skutečné události. Prostě nemohu věřit tomu, že infiltrovaný agent má v podstatě pravidelný kontakt s rodinou a své ženě i telefonuje. Nevěřím ani tomu, že se každý den musí hlásit svému velení v FBI. Nepřijde mi normální ani když ho druhý infiltrovaný agent pár metrů od mafiánských zmetků osloví civilním jménem. A ten diktafon přidělaný páskou na noze skoro neustále působí taky komicky. Vtipné bylo taky to, když bandičku mafiánů zatkli. Viděli jsme krátkou scénku v cele a další prostřih byl už do letadla jak vesele letí z Floridy domů. Jakto, že je pustili? Ani zmínka... Což se vlastně opakovalo ještě na konci filmu, kde opět jednoho z mafiánů prostě jen tak propustili... Ale vrchol přišel v samotném závěru, když mafie zjistila, že loď, kterou předtím zajistil Donnie (J. Depp) na jednu jejich akci, patřila FBI. Navíc mafie dostala i fotky Donnieho s kolegy z FBI, ale všichni mafiáni se shodli na tom, že je to jistě podvrh a Donnie nemůže být policista, protože ho přece strašně dobře znají. Jo, ale chlápka kterej pro ně makal 20 let a bokem si prodal trošku drog odpráskli jako by se nechumelilo a znali ho rozhodně líp. Odměna, kterou Donnie od FBI za svou práci na konci dostal působila také až neuvěřitelně směšně. Té ale bohužel jako jedné z mála věcí ve filmu věřím. Prostě tenhle film už podruhé vidět nechci. První půlka vcelku jde a člověk čeká, jak se to dobře rozjede, bohužel se to nerozjede vůbec a jen to přejde v pořádnou slátaninu, která působí nevěrohodně. 3 hvězdy za Al Pacina a námět, ale např. s Kmotrem se to nedá srovnat ani v nejmenším. Pozn.: Doporučuju si všimnout "kvalitní" scénky z kraje, když Lefty a Donnie táhnou za autem druhé auto bez řidiče a ono kupodivu jede tam, kam chtějí. To je vcelku inspirující. Taky bych vypíchl při posledním zatýkání v přístavu (při odvádění Donnieho) agenta FBI, který přibíhá na molo. Působí jako ukázkový pošuk. Jestli to byl záměr, tak to palec nahoru, úsměvné! Vcelku tedy hodnotím jako uspokojivé.

Smrt čeká všude (2008)

Pardón, ale dokument o pyrotechnicích, který vlastně nic dokumentárního neřekne, na 131 minut? Ne, díky! A Oskar za nejlepší film? Asi zřejmě ta válka musí být nějak ve světě popularizována a takhle se může aspoň říct, že válka k ničemu není, protože nám dává možnost točit oskarové filmy. Co na tom sejde, že bez příběhu a nějaké větší přidané hodnoty. Ano, válka je zlá a život v ní je nejistý, proto Smrt čeká všude. Ale dokumentovat to tím, jak hlavní hrdina jde k bombě zneškodní ji, jde k jiné tu taky zneškodní, třetí mu bouchne, ale čtvrtou už zase zneškodní... to ve mě nevyvolává žadnou katarzi, ale naopak se mi pusa začíná otvírat a oči zavírat. Hodnotím jako nedostatečné a 1 hvězdičku dávám za snahu o autentičnost.

The Amputee (1974) odpad!

Jméno režiséra požitek z filmu nezaručuje. Tohle je přesně ten případ. Zbytečné, k ničemu... Zřejmě natočeno z nudy anebo z fetu či chlastu a možná z kombinace všeho a něčeho navíc.

Milionář z chatrče (2008)

Začnu z ostra. Na držitele Oskara za nejlepší film roku 2008 prostě slabota. Osobně jsem tam viděl příliš mnoho patosu. Ačkoliv byl námět velmi hezký, tak byl spíše pohádkový a rozhodně ne výrazně dramatický. Buď chlapec ze slumu oplýval genialitou anebo měl až nadpřirozené schopnosti. Nepochopitelné pro mě bylo, když najednou oba bratři povyrostli a už nemluvili indicky, ale anglicky a chvíli na to se začali živit jako průvodci po památkách, kde angličtinu používali jako by se nechumelilo. Tak to jsem dospěl k závěru, že buď jsem naprosto nemožný, protože bych si na to netroufl ani se svou angličtinou po 10 letech výuky anebo vůbec nevím co si o tom mám myslet... Co se týče soutěžních otázek, které hlavní hrdina na horkém křesle dostával, tak jsem měl pocit, že jsou čím dál lehčí, což také nekoresponduje s realitou. Co se týče hereckého obsazení, tak nejsilněji na mě zapůsobil moderátor soutěže, který působil slizkým až odporným dojmem. Scéna, která mě nejvíc upoutala nastala hned z kraje, když hlavní hrdina seděl, resp. dřepěl v kadibudce a to co následovalo potom, to byla skutečná "chuťovka". Další scénka, když chlapce (dobré zpěváky) oslepili zůstala mnou nepochopena a o to hůř na mě působila, když byla o pár minut později vysvělena. Kvůli tomu to stálo za to vidět. Celkově tedy hodnotím jako uspokojivý, ale až budu chtít drama, tak si tohle nikdy nepustím. Až budu chtít sladkou vymyšlenou pohádku s dramatickými prvky, tak možná ano. Ale to nevyhledávám, takže to podruhé vidět nechci.

Výměna (2008)

Film natočený podle skutečné události, která místy působí až neskutečně. Angelina Jolie v hlavní roli předvedla velmi dobrý výkon, ale naproti tomu John Malkovich mi přišel poněkud nevýrazný. Celkový dojem býl z tohoto dramatu velmi dobrý, akorát bylo zbytečné stopáž tolik protahovat. Dvě hodiny by tomu jistě stačily. Přesto však film nenudil a občas jsem silně kroutil hlavou nad arogancí tehdejší Los Angeleské policie. Mírný negativní dojem mám ze závěrečných soudních procesů, které působily trochu chaoticky. Na závěr mohu říct, že film mě donutil v průběhu přemýšlet, polemizovat s činy hlavních postav a domýšlet jejich důsledky a chování dopředu. Byl jsem tedy velmi spokojen a několik hodin poté jsem pročítal fakta o skutečném vrahovi a celém tomto případu, který je nazýván Wineville Chicken Coop Murders. Hodnotím velmi dobře, tj. 2x lépe než Gran Torino.