Mazací hlava (1977) odpad!

Zbytečné, k ničemu... Ničím mě to neobohatilo, nenese to žádné poselství ani myšlenku, tak jaký to má smysl? Dobře, má to možná smysl natáčet, protože to režiséra baví, ale smysl na to koukat? Ne! Čím víc se Lynche snažím pochopit, tím víc mám pocit, že je to duševně chorý člověk anebo člověk permanentně na drogách. Dal bych jednu hvězdu za zajímavé hrátky se světlem, ale extrémní snímek si zaslouží extrémní hodnocení, takže odpad!

Rodinná oslava (1998) odpad!

Tak u tohohle si dovolím trošku obsáhlejší popis... Skupina Dogme 95, která si vytyčila zvláštní cíle filmaření, mě příliš se svým přistupem nezaujala. Nepřijde mi nic inovativního na tom, že se vzdáme pokroku a vrátíme se ke starým technikam, ať už ve filmu nebo v čemkoliv jiném. Chápu to tedy jenom jako pokus se zviditelnit za každou cenu. Navíc je tahle demence postavená na hlavu tím, jak se ke svým pravidlům Dogma 95 postavila ("Již od začátku ale byly pravidla samotnými tvůrci záměrně porušována.", wiki.cz viz výše). To jen potvrzuje moji původní domněnku. Bohužel to ti lidé mysleli vážně a fakt začali natáčet filmy. Prvním z nich je právě Rodinná oslava, kde vnitřní problémy tvůrců probublaly na povrch a celých 105 minut filmu mě obtěžovaly. Od 15. minuty jsem se těšil na konec a věděl jsem, že už nic nového nepřijde. Film, který popisuje rodinnou oslavu jedné, z velké části psychicky narušené rodiny, ve kterém místy probíhají nesmyslné dialogy a konfliktní scény jsou tak uměle vytvářeny až to hezké není, opravdu není šálkém, ze kterého bych chtěl pít znovu. Nespozoroval jsem ani žádný kvalitní osobitý herecký výkon. Celé mi to přislo postavené na hlavu a udělané za každou cenu tak, aby to působilo hrozně věrohodně. Mě osobně to zasáhlo velmi, ale v hodně negativním smyslu. Navíc v obsahu je psáno, že film se zabývá dobovými dánskými společenskými problémy. No tak to PARDÓN, ale jestli se tohle dá paušalizovat na celospolečenský problém... NE! Domnívám se, že v Dánsku není nijak vyšší počet zvrácených psychicky narušených klanů, které znásilňují svoje děti, než kdekoliv jinde v civilizovaném světě! Jediným pravidlem Dogmy 95, které chápu je to, že jméno režíséra nesmí být uvedeno v titulcích, protože pod tohle bych se taky podepsat nechtěl! Závěrem tedy hodnotím jako film o magorech, pro magory, od magorů a dávám odpad! A odpad patří do koše anebo se má spláchnout do hajzlu. Nepatří však na obrazovky, takže se Dogmě 95 budu velkým obloukem vyhýbat!!! (Hodnocení 86 % mě burcuje k dlouhému kroucení hlavou...)

Muž, který nebyl (2001)

Herecký koncert v podání B. B. Thorntona. Ten klid, který z něho po celou dobu filmu sálá, je až k neuvěření. Člověk by řekl, že ho tohle melodické klidné dílo musí uspat, ale to nejde. Příběh je tak silný, že vám nedá usnout. Skvělé ztvárnění obyčejného života jednoho obyčejného člověka, který buď dostal špatné životní karty, anebo s nimi holt jenom neuměl hrát. Každopádně krásná uklidňující až poetická záležitost, která vě mě pár desítek minut po skončení stále nějak rezonuje. Jistých 90 %, ale za bravuru B.B. Thorntona musím dát 5 hvězd. P.S.: Je naprostá zvrácenost tuhle nádheru hodnotit 1 a méně, takže ti kdo tak učíní, ať skočí do zdi ;).

Skrytá identita (2006)

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno viděl Krycí jméno Donnie Brasco, tak můžu porovnávat s podobným námětem. Tohle bylo jasně o kategorii výše! Nepůsobilo to tak kravsky a nevěrohodně. Jediná blbost, kterou bych vyčetl, jsou schůzky utajeného policisty, který má novou identitu s policejní psycholožkou, to pardón, ale opět kravina na n-tou. Jinak zde občas někdo zapůsobí naivně, ale nijak to neobtěžuje jako u Donnieho Brasca, tam působili jako blbci všichni. Slušne zahrál Leonardo di Caprio, ale bohužel mě na tvrďáka příliš nesedí (pořád ho vidim s Kate Winslet na zábradlí v Titanicu). Koho však nesnášim je nemožnej Matt Damon, ten mě fakt celou dobu lezl krkem. Výborný výkon podal Jack Nicholson, ten mě skutečně bavil a bylo vidět, že si to užívá. Jinak film s dobrým námětem a velmi dobře zpracovaný. Neskutečně promakaný konec, ve kterém nás však Scorsese nenechal ztratit a dokonale nám ho vysvětlil, to klobouk dolu, jiní by z toho udělali guláš. Jediné, na co se zapomnělo, tak byla žlutá obálka od Billyho pro psycholožku... Celkově tedy hodnotím velmi dobře. Ani přes dlouhou stopáž to nebyla nuda a to se cení!

Masakr na svatého Valentýna (1967)

Od filmu si díky roku jeho vzniku nemůže divák slibovat super efekty, ale o to víc tento snímek působí věrohodněji. Mafiánské prostředí mám rád a tenhle film velmi dobře zmapoval skutečný akt mafiánské msty. Žádná nuda, prostě syrová gangsterka bez servítků. Milovníky tohohle žánru by neměl zůstat Masakr na svatého Valentýna opomenut!

Hotel Rwanda (2004)

Tento druh filmů má nedocenitelnou hodnotu. Připomíná nám totiž, čeho je druh Homo Sapiens schopen, a to nezávisle na tom, jakou má barvu kůže. Nakonec největší genocidy v historii byly vždy vykonány bělochy na běloších anebo černochy na černoších, jak jsme tomu svědkem v tomto filmu, který vnáší rozumný přehled do události okolo Rwandské genocidy v roce 1994. Útlak při kolonizaci a následné uvolnění poměrů mělo za následek hrůznou občanskou válku, která nebyla první ani poslední svého druhu v Africe. My Evropaném jsme si tím prošli také a ještě v hrůznějším měřítku, takže je to pouze jistá etapa "historického vývoje", než se i tamní lidé přesvědčí o zbytečnosti a ohavnosti podobných konfliktů! Zarážející je, proč se nevynaložilo větší úsilí ze strany OSN o nastolení pořádku... Na druhou stranu může vyvstat odpověď, co je komu do toho, ať se tam třeba pozabíjí. V tomhle případě však tahle odpověď nemůže obstát, protože velkou mírou se na vzniku těchto konfliktů podílel systém zavedený kolonizátory, převážně Belgičany. Po filmové stránce těžko hodnotit, ale společenský přínos filmu nesmírný! Jako poděkování autorům dávám 4 hvězdy.

Vyhrál jsem v loterii (1989)

Blaznivá komedie díky vynikajícímu Paolo Villaggiovi! Bláznivé scény vyhnané do takového extrému, že to bylo tak blbý, až neskutečně vtipný. Dlouho jsem se takhle nezasmál. Jednoduché, ale na bránici učinné!

Machete (2010)

Po delší době jsem se odhodlal na akční film a udělal jsem dobře! Tenhle kousek mě rozhodně nezklamal a našel jsem tam vše, co jsem chtěl. Herecké obsazení vynikající, i když de Niro ani Seagal svoje maximum fakt nepředvedli, ale to ani nebylo v tomhle filmu cílem a vlastně k tomu neměli ani prostor. Občas byly scény možná až moc přitažené za vlasy, ale jestli to bylo kvůli tomu, aby se člověk zasmál, pak před Rodriguezem smekám. Námět byl skvělej, mělo to spád a nebylo to zbytečně natahované. Občasná kvalitní hláška anebo velmi komická scénka mě dokázala i nahlas rozesmát. Takže paradní film, u kterého se člověk dobře odreáguje, pobaví a nádavkem dostane hvězdné herecké obsazení. Možná se zdá, že se tam třeba de Niro vyloženě zahodil, ale osobně to beru s nadsázkou a jako takovou mírnou recesi. Určitě by mi nevadilo vidět to znova, takže 80 %.

Hačikó - příběh psa (2009)

Odpočinkový film, u kterého se opravdu nemusí moc přemýšlet. Možná, že snaha diváka dojmout je až moc okatá, ale docela se to autorům alespoň u mě povedlo. Zajimavé je, že je to dle skutečné události. Jinak opravdu nic složitého, žádné úchvatné herecké výkony, pouze roztomilý dobře vycvičený pes. Richard Gere byl také dobře vycvičený, dokonce aportoval lépe než pes :). Takže příjemná večerní odreágovačka, která splnila, co jsem od ní očekával.

Wipeout - Souboj národů (2011) (pořad) odpad!

Jako kdyby v té TV nemohli dávat něco lepšího... Není to vtipné, postrádá to akci a je to strašně utahané. Především nechápu, od kdy se celebrita říká člověku, který komentuj sport apod. Neznámí lidé z Česka i Slovenska a velmi atraktivní soupeři z Běloruska, Polska apod. Už tam jen chybí Gruzie a třeba Rumunsko... Nezajímavé, zbytečné. Koukat do zdi bude určitě lepší výplní večera.