Koně se také střílejí (1969)

Dovolím si pominout výrazný časový posun děje oproti dnešku. Přesto se podobné životní osudy v lepší či horší podobě opakují. Stále existují lidé, kteří žijí v bídě a rozhodnou se zvolit i takto trnitou cestu, aby si zlepšili svou kvalitu života. Dobrovolné rozhodnutí zúčastnit se tanečního maratonu jim dalo jistou naději na lepší život. Analogie s různými reality show dnešní doby se přímo nabízí. Jejich situace byla těžká a nezávidění hodná, ale rozhodli se dobrovolně, takže nebyl důvod je litovat. Nikdo je k tomu nenutil a tancovat nemuseli. No, zkusím to zkrátit. Přijde mi zbytečné koukat na film, který popisuje těžkost bití, když se s ní setkávám každý den v realitě. Osobně nepotřebuju vidět film, který mi má vysvětlit, že někteří lidé dřou do úmoru, aby se uživili. Na to mě osobně stačí si promluvit se známými, kteří chodí na třísměnný provoz do fabriky, což taky není žádný med... Možná bych je měl z milosti zastřelit, ale to by se nám to dost vylidnilo, kdyby to požadoval každý, komu nepadají pečení holubi ze stromů do huby, což je asi tak 50-70 % soudobé společnosti. Upřímně lituju ty, kteří se o těžkosti bytí musí přesvedčit tímhle filmem. Film mě nebavil, nudil a nic nového mi nepřinesl. To, co nám film měl sdělit už dávno vím, a tak ho hodnotím jako zbytečný. Jednu hvězdičku dám jen za to, že to snad někomu otevře oči a uvidí, že někdy je život těžký. P.S.: Jen jsem zhrozen hodnocením 84 %, jestli to bylo pro tolik lidí tak obohacující, pak bych měl hodnocení asi zvýšit vzhledem ke společenskému přínosu! Spíš si ale myslím, že je to opět efekt "hovniválovy kuličky", která jede z kopečka a pěkně se to na ní nabaluje, tj. někdo duchem chudý tomu dal 5 (tím nechci říct, že kdo hodnotil za 5 je duchem chudý; každý hodnotí dle jiných kritérii a tudíž je nutno posuzovat individuálně!) a zbytek už to hodnotil taky tak, protože by tam přece mohlo být něco velkého... ach ten alibismus.

Jak na věc (2002)

Takový poklidný film na večer. Zasmál jsem se asi 5x, takže nějaká zázračná komedie z mého pohledu určitě ne. Ani vlastně nevím co psát... Námět byl poměrně jednoduchý a děj předvídatelný, ale na druhou stranu jsem se nenudil a neměl problém to dokoukat. Některé scény na mě působily trapně, což byla škoda. Vegetariánka mi lezla na nervy, škoda že se jí sebevražda nepovedla. Prostě takový nemastný, neslaný filmek, který neurazí, ale 2 minuty po zkouknutí z vás vyprchá. Hodnotím jako čistý průměr 5/10, ale celkové hodnocení se mi zdá dost nadnesené, a tak se přikloním ke 2 hvězdám.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Tenhle film nenabídne nic kromě akce. Rozhodně to není válečný film (nestačí mi chlap v maskáčích s flintou) a do kategorie dramatu to podle mého taky moc nespadá. Úvod byl až moc přeplácaný, asi abychom viděli, jak rozmanité mají kluci z US Army koníčky. Hlavní zápletka je jednoduchá jako Agáta Hanychová a poznáme jí hned po přečtení názvu. Pak už vlastně jenom celou dobu sledujeme jednu nereálnou scénu za druhou. Zajímalo by mě, jaký cheat mají US na nekonečně mnoho munice, ale použili ho určitě všichni. Smrt a zranění US vojáka je předkládáno jako tragédie, smrt Somálce nezájem. Kvalitní pitomost je taky ošetření rozervané stehenní tepny, kravina na n-tou, že by raněný přežil více než 10 minut, ale tady mu z toho vlastně ani krev pořádně netekla (asi cheat na nesmrtelnost). Celkově tedy ukázka toho, jak US šlápli do hovna a nám je servírováno neskutečných a otravných 140 minut utírání podrážky. Nejvíc mě ale doslova sere to, že se autorům podařilo úplně odsunout, o co v Somálsku vlastně šlo, a těch pár vět na začátku mě nestačí. Tudíž to ztratilo společenský přínos. Takže takový ten druh filmu, co vám může běžet na pozadí a můžete u něho dělat něco jiného a o nic nepřijdete. Kdo se rád něco dozví a čeká v závěru nějakou katarzi, tak na to ani nekoukejte! Dal bych 2 hvězdy za technickou stránku, ale když vidím těch nadnesených 87 %, tak dám jednu a za tu stopáž mám chuť na odpad... Kvalitní koment: Gilmour93 P.S.: Kdo chce silný příběh, autentičnost a vědět o co jde, tak doporučuju Hotel Rwanda.

Vrtěti psem (1997)

Kdo má rád satiru, tak si přijde na své. Tohle není film pro diváky, kteří očekávaji jednoduchost a... Tohle prostě není film pro blbce. Skvěle promyšlené dialogy a inteligentní humor, který bez určité znalosti faktů není možné pochopit, a proto někomu tento film vtipný nepřijde. Není to však chyba filmu, ale převážně neznalost diváka. Samozřejmě spíše se bude líbit lidem, co jsou nakloněni určitým "konspiračním" teoriím, ale těm co rádi věří tomu, co servírují média a neumí si udělat vlastní úsudek se to zřejmě líbit nebude. Na závěr je nutno si uvědomit, kdy byl film natočen a co následovalo v letech budoucích (aféra Lewinská, "humanitární" bombardování Jugoslávie apod.). Tím pádem se z tohoto filmu stal nepohodlný snímek a v USA bylo jeho promítání zakázáno. No, každý ať si udělá obrázek sám. De Niro s Hoffmanem jsou jen skvělý bonus geniální práce režíséra Levinsona! Jasných 5 hvězd! Proč pes vrtí ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ocas vrtěl psem (pes=lid, ocas=vláda). Bohužel se vrtí psem...

Zlatá hokejka 2011 (2011) (pořad)

Neustále se opakující zpívající (křičící) pytel na hady, Lucka Bíla (asi nemámé jinou zpěvačku než Lucku a Helenku V., který bychom měli všichni za její unikátní umělecký přinos platit daně...) už byla vcelku nudná a vadila mi a nejhorší bylo to, že vedle Džegra seděla předsedkyně PS Němcová, to byl vrchol. Pokud se musí už takhle okatě politicky zviditelňovat, tak jí upřímně lituju, ale požitek mi to srazilo hodně. Samotné výsledky ankety místy taky zvracené, alespoň vítěz v pořádku, #68!

Ples příšer (2001)

Další ze snímku, kde exceloval B. B. Thornton. Oskara sice dostala Hale Berryová, ale já bych ocenil spíš výkon Thorntona. Jinak z mého pohledu se jednalo o krásnou ukázku toho, že člověk může svoje předsudky změnit, ale bohužel k tomu jsou třeba tragické okolnosti. Tenhle film si na nic nehraje. Vypráví příběh muže, který nežil příliš šťastný život a jehož osud se protne se ženou, která si také smůly vybrala až dost. Přesto na konci divák pocítí jakousi naději, že i přes všechny nezdary a klacky, co člověku napadají pod nohy, život nekončí a vždy je naděje na lepší zítřky! Nenudil jsem se, bavil jsem se a věřil jsem tomu. Takže jednoznačně 5 hvězd.

Opravdová kuráž (2010)

Nejsem zrovna fanda westernů, ale tohle čistokrevný western ani nebyl. Byl jsem zvědav, jak se s tímhle námětem bratři Coenové vypořádají a musím za sebe říct, že velmi dobře. Bylo to napínavé a různé akční scény působily reálně, tudíž žádné zbytečné přitahování za vlasy. Co se mi ale moc nepozdávalo byla intelektuální vybavenost 14leté slečny, která působila jako rozmazlený fracek z jiné doby. Budiž, alespoň to dostalo trošku odlehčující charakter. Jeff Bridges zahrál roli maršála bravurně a Damon mu nesahal ani po kotníky. Jak říkám, i když nejsem fanda westernů, tak jsem si skoro 2 hodiny u televize užil a dojemných záverečných 10 minut, včetně doprovodné hudby titulků, ve mě zanechalo příjemný pocit. Klidně bych se na to podíval znova, takže suverenně 4 hvězdy!

Pařba ve Vegas (2009)

Parádní komedie, která splnila přesně to, co jsem od ní očekával. Tudíž hodinu a půl jsem se bavil u TV a pořádně se odreagoval. To mi u tohohle žánru ke štěstí stačí. Vtipný to bylo a zvláště když člověk má podobné zkušenosti a občas zavzpomíná... Po některých večerech ale lepší nepátrat . Každopádně suprový námět, jednoduchá zápletka a svižné tempo dělají z tohoto snímku nadprůměrnou prácičku! Naštěstí jsme viděli, že vše dobře dopadne, a tak v klidu můžem chlastat všichni dál (raději se zbytky rozumu)! No, ten tah s podstrčením drogy bych ale osobně moc neocenil... Líbilo se mi to a v klidu bych dal 90%. Bonus The Iron Mike mě umožňuje s klidným srdcem dát za 5 hvězd!

Pád do tmy (2005)

Vcelku působivý snímek, který dobře pokrývá uvedené žánry. Docela zajímavá myšlenka, že se šestice žen vydá sama prozkoumávat jeskyně, už tahle představa je dost děsivá. Holky bez dozoru to není úplně ideální kombinace. Každopádně hrdinky to vezmou poměrně statečně a chovají se v bezvýchodné situaci poměrně logicky, takže žádná fantasmagorie. První kontakt s vetřelci byl na jedničku, docela jsem se lekl. Akční scény suprové a z mého pohledu brilantně natočené a sestříhané. Na to v jakém to bylo prostředí, to působilo přehledně a viděl jsem někdy až moc. Jediné co mi vadilo, tak bylo až příliš tmavé prostředí (možná mělo navodit autentičtější atmosféru). Scénář obyčejný a docela předvídatelný, ale určitě jsem se nenudil. Dal bych 7/10, ale kvůli nedávno viděnému Insidious ve finále za 3. SPOILER: Celé to vlastně vzniklo z ženské blbosti, když jedna z hrdinek nevzala mapu a zatáhla kámošky do jiných a navíc neprozkoumaných jeskyní, než bylo domluveno. Samozřejmě to ani nikomu venku neřekla. Takže vlastně dost reálné. Naštěstí byla po zásluze potrestána, což sem si přál od začátku. KONEC SPOILERU. Holky promiňte, musel jsem si rejpnout ;).

Špinavé ulice (1973)

Koukat na tento film dnes se 30 letým zpožděním už je pořádné retro a zvláště když víme, co nám Scorsese případně de Niro naservírují v budoucnu. Bohužel se od toho nelze úplně oprostit a musím to s budoucí tvorbou porovnat. Z toho pak pro mě tenhle film vykrystalizoval jako nic výjimečného, ale nenudí to a neurazí. Vidět de Nira jako třicátníka se mi také často nepodařilo. V dialozích je ale silně cítit Scorseseho styl, který mám prostě rád. Dal bych 70 %. Musím se však přiklonit a přikloním se spíše k průměru. Znovu bych to vidět nemusel, ale nijak bych se nebránil.