• Krátkometrážní

Smrt čeká všude (2008)

Jeden týpek, čo chce byt kozmonaut v skafandri - potápač - pyrotechnik. A keď toto mala byť hlboká sonda do psychológie vojaka, tak tá psychika je dosť plytká. (len na okraj napr. postava Johna Watsona v Sherlockovi hovorí o rovnakom stave na menšom priestore s oveľa väčšou mierou invencie.) Nehovoriac o tom, ako ma rozčuľovala nelogickosť (=hlúposť) v ich správaní a nespočetne-mnohokrát ma chytali záchvaty smiechu (vojak dohadujúci sa s dedinčanmi, o ktorých je isté, že patria k extrémistom...). Slovenský dabing tomu asi tiež nepridal... keď mi po skončení filmu ako najlepšia vec prišli dupačky jeho syna, tak ja už skutočne neviem. Záverečná reč, ktorá absolútne vo všetkých smeroch odporuje môjmu chápaniu vecí by ma vlastne ani nemala prekvapiť. (a jasné - prečo sa pozerám na filmy, o ktorých dopredu viem, že asi nebudú pre mňa...)

Kravaťáci (2011) (seriál)

Škoda tej predvídateľnosti - keď ide o the best closer in NY, tak by vám nemali veci dochádzať skôr ako jemu. Ale inak ma Harvey Specter (Gabriel Macht) úplne dostal - nielen tým svojim suit, ale aj svojou kolekciou LP platni a citáciami z filmov. Snáď si tvorcovia dokážu udržať úroveň, pretože rozohrané to majú Suits dobre. + celkom fajn soundtrack (úvodné Greenback Boogie; Charles Bradley; Perfume Genius; a The Cinematic Orchestra, ktorý v poslednom čase počujem úplne všade.) I`m sorry I don`t have a photographic memory, but my brain is too busy being awesome.

Truman Show (1998)

Už dávno si myslím, že celý svet je plný ufónov, ktorí mi robia zle a tento film mi zrazu tvrdí, že sú to vlastne všetko herci. A niekde na mesiaci sedí niekto, kto to celé riadi. Takže ide o ďalšiu verziu koncepcie reality, ktorú denne zažívam. Ale ja aj tak stále verím, že sme súčasťou počítača, ktorý sa volá Earth a riadia nás myši. Pretože inak to nedáva zmysel.

Hodinka (2011) (seriál)

Ďalšia skvelá záležitosť od BBC, aj keď téma investigatívnych reportérov ide väčšinou mimo mňa. Retro, ktoré mi pripomínalo starých rodičov; zákulisie tvorby spravodajstva v BBC v 50-tych rokoch; postupné odhaľovanie činnosti britských spravodajských služieb a to celé podkreslené jazzovou hudbou. Herecky opäť raz mimoriadne dobrý Ben Whishaw - v dramatických aj vtipných scénach - , sa napriek štylizácii celého seriálu nemení na karikatúru. Trocha viac humoru na odľahčenie by mi však nevadilo. (vtipnosť tu prináša len hlavná postava Freddieho; čiastočne tiež Isaac). A potešil aj Andrew Scott ako cameo.---2. seria: úplne iná, ale stále rovnako dobrá. Tentokrát možno ešte viac cítiť atmosféru televízneho štúdia pod vedením Petra Capaldiho. Každý obraz vás prenesie o 50 rokov dozadu a posledné dve epizódy sú vyvrcholením, ktoré sa ani na chvíľu nezastaví.

Fantastický pan Lišák (2009)

Práve túto knihu od Dahla som síce nečítala, ale toto je adaptácia, akú si nepochybne zaslúži. Pocit z jeho kníh je tu vystihnutý úplne dokonale s patričnou milou iróniou a bez akejkoľvek infantilnosti (lepšie ako v Burtonovom Charliem). A vám nezostáva nič iné, len sa celý čas usmievať *trademark* :-)

Taková zvláštní rodinka (2001)

Skvelá oddychová záležitosť, ktorá sa dá doporučiť kedykoľvek a komukoľvek. Voziť sa na zadnom stupienku smetiarskeho auta a počúvať soundtrack k tomuto filmu = užívať si život :-)

Kancl (2001) (seriál)

Ako tu už bolo viackrát spomínané - napriek tomu, že ide o sitcom, neustále z neho máte v podvedomí mrazivý pocit a krutá realita na vás doľahne viac, ako po ktorejkoľvej dráme. A práve to robí pre mňa The Office takým originálnym počinom.

Ďábel a Daniel Johnston (2005)

- komentár obsahuje čiastočne spoiler - Dobre spravený dokument, zachytávajúci obraz človeka trpiaceho psychickou poruchou a túžbou stať sa umelcom. A súčasne ponúka pohľad ľudí z jeho okolia na stupňujúce sa prejavy choroby spojené s agresivitou, ktoré vyusťujú k jeho hospitalizácii v psychiatrickej liečebni (ako často obdivujeme tvorbu ľúdi s psychiatrickou poruchou, no ak sa osobne máme s niečim podobným vyrovnať, tak perspektíva je značne odlišná a liečba sa dostáva na prvé miesto) Človeka, ktorého v noci pri jeho návšteve New Yorku hľadali členovia skupiny Sonic Youth. Človeka, ktorý bol obvinený z robenia graffitov na soche slobody... a k tomu samozrejme jeho hudba (možno tiež zistíte, že je autorom pesničky, ktorú poznáte v podaní niekoho iného) a množstvo starých videí, vďaka ktorým pozorujeme jeho osobnosť a zmeny, ktorými počas rokov prechádza (a keď sa hovorí o minulosti, ktorá na videu zaznamenaná nie je, autori to občas dopĺňajú celkom dobrými zábermi z daného miesta, ale samozrejme, že je tu stále veľa hovoriacich hláv) + zábery kolotočov. (a Daniel Johnston je aj v tomto dokumente - http://www.csfd.cz/film/261700-all-tomorrows-parties/

Calder (2009) (TV film)

Cirkus! Pohyb. Vesmír. Príroda.