Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

Další výborný kousek z produkce BBC (veškerá česká televizní tvorba by se měla stydět!). Docela si libuji v dobových britských filmech/seriálech, takže tohle bylo přesně podle mého gusta. Oceňuji fakt, že to není Jane Austen po stopadesátéosmé, ale něco jiného, nového, sice méně známého, což ale nic nemění na tom, že velmi dobrého. No jo, konec je jasný od první chvíle, co slečna spatří lehce přinas*aného zámožného krasavce a je zde velmi patrný stejný koncept většiny příběhů podobné tématiky, i tak jsem ale zhlédla celou minisérii za víkend, jelikož jsem se od toho prostě nemohla odtrhnout. Richard Armitage mi velmi připomíná Hugha Jackmana (ano, tohle jsou také plusové body:)) a jeho role 'pana Darcyho z průmyslového prostředí' byla pro něj snad ušitá na míru. Na zbytek obsazení si také nemůžu stěžovat. Mimochodem, myslela jsem, že tato problematika a nevraživost severu vůči jihu je jen záležitostí Američanů.

Lemonade Mouth (2011) (TV film)

Ach, Disney, Disney. Proč? Marně pátrám po tom, kdy nastal ten zlom, po kterém se přestaly vytvářek kvalitní animované pohádky pro děti (které často potěší i dospělé) a začlo se ze všech stran hrnout tohle - těžko hledám slova, jak to nazvat. Toto je už x-tý počin podobného (stejného) konceptu a i když jsem měla tu 'čest' vidět jen zlomek podobných filmů/muzikálů, troufám si říct, že opravdu nejsem fanouškem. Konkrétně tomuto filmu (i přesto, že byl dokoukatelný) naivita lezla snad i ušima, o předvídatelnosti ani nemluvím (snaha to trochu 'zdramatizovat' byla smutně směšná). Jsem člověk, co má rád a ocení kvalitní hudbu - tyto jistě velmi melodické, snaživě líbivé písně, zazpívané a zahrané průměrně talentovanými dětmi, jejichž jména si nikdo nezapamatuje, však nedokáži plně docenit. Přesto to nedosahovalo debility některých Disneyovek - ano, tohle je kompliment! Takže dám z mého pohledu štědré **.

Nebezpečná metoda (2011)

Překvapivě nízké celkové hodnocení (alespoň z mého pohledu) si vysvětluji přílišnou akademičností filmu. Nebo je také pravděpodobná možnost nedostatečného obeznámení diváka s daným oborem (bavila jsem se s kamarádkou, která také film viděla a poté, co jsem párkrát zmínila jméno Junga, se mě zeptala, o kom že to mluvím..) či obyčejný nezájem vůči této tématice. Já jsem si ale užívala od prvního záběru na 'bláznivou' Keiru až po mé oblíbené zakončení filmů založených na skutečnosti v podobě nastínění dalšího osudu hlavních hrdinů. Precizní filmařina a spousta chytrých řečí - tak by se dal v jedné větě shrnout celý film. Co se týče obsazení, Fassbender je můj dlouhodobý oblíbenec a své místo na výsluní znovu potvrzuje i touto rolí. Mortensena jsem nějak výrazněji zaznamenala popravdě jen v trilogii LOTR, zde mě však překvapil - ani ne tak svým hereckým výkonem (který naplnil má očekávání), ale tím, jak staře vypadal. Keira Knightley konečně dostala prostor opravdu hrát a byla to radost ji sledovat. Nedá mi to a musím se vyjádřit i k názorům pánů, kolem kterých se film točí - to, že Jungova analytická psychologie je jen kupa žvástů mi nikdo nevezme. S klidem také uznám, že Freud je bezesporu jeden z nejvýznamnějších psychologů, přesto s větší částí jeho práce zcela nesympatizuji. Kdo mě ale zaujal (předtím jsem neměla tu čest o něm slyšet), byl Otto Gross, musím svou neznalost brzy napravit a něco více si o jeho názorech přečíst. Krásná scéna - Jung: 'Pleasure is never simple, as you very well know.', Gross: 'It is. Of course it is. Until we decide to complicate it. What my father calls maturity. But I call surrender.'

Válečný kůň (2011)

Začínat komentář k filmu, ve kterém hlavní roli hraje kůň, konstatováním, že nemám ráda koně, asi není vhodné. Přeskočím tedy tento detail a přesunu se rovnou k hodnocení filmu. Nejsem žádný zarytý fanoušek Spielberga, viděla jsem jen zlomek jeho tvorby a celkově jeho filmy nevyhledávám. Je tady ale jedna věc, kterou si musíme hned na začátku ujasnit - toto není válečný film, nýbrž pohádka o osudu jednoho koně a jeho majitele během velmi neštastné doby. Kdo tohle už z traileru nepoznal (a že celkové ladění filmu bylo už po pár vteřinách zcela zřejmé) a očekával něco jiného (co já vím, vážného nebo dokonce realistický obraz války), musel být pravděpodobně zklamán. Mě se však film velmi líbil. Ano, nebýt té války, je to jako od Disneyho - bylo to naivní, patetické, melodramatické, sentimanetální, kýčovité, a bůh ví co všechno ještě, ale to pohádky většinou bývají! Ovšem na druhou stranu to bylo také precizně natočené, příběh byl silný, bez hluchých míst, hudba šla ruku v ruce s dojemnou atmosférou - prostě velkofilm jak se patří. // Těmi šesti nominacemi na Oscara si však nejsem příliš jistá - to už rovnou mohli nominovat Joeyho v kategorii 'Nejlepší herec v hlavní roli':)

Závody v dobývání vesmíru (2005) (seriál)

'Začneme rakety vyrábět masově - jako párky!' ..Přestože si v hraných dokumentech nijak nelibuji, tento mě dokázal zaujmout. Nejen proto, že je kvalitně zpracován (jako ostatně většina dokumentů z produkce BBC), ale i pro spoustu (nejspíš nezáměrně) zábavných (nechci říkat směšných) momentů.

Lolita (1997)

Kubrickovu verzi jsem neviděla, takže nemůžu porovnat. Knihu jsem kdysi dávno četla, pamatuji si však jen základní dějovou linii. Z filmu jsem měla poněkud rozpačitý dojem - možná jsem z tohoto pohledu lehce konzervativní, ale přišlo mi to trochu zvrhlé, vzhledem k tomu, jak očividný byl věkový rozdíl mezi hlavními představiteli.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Několik let jsem měla tento film doma, než jsem se k němu konečně dostala (kdo to má proboha stíhat sledovat, když pořád natáčejí nové a nové filmy). A hned na začátek mám velkou výtku (ne však tvůrcům) - překlad názvu nejen, že je pěkně debilní, ještě je nepřesný. No a teď samotný film - pokud jste obeznámeni s tvorbou Tarantina, krále nekonečných dialogů, a i tak se po zhlédnutí filmu podivujete nad tou hromadou všejenneduchaplných keců, tak se divím, že jste si to vůbec pouštěli. Taky mu ty jeho bláboly nezobu z ruky, ale musíte přeci uznat, že těch posledních cca 20 minut bylo fenomenálních. Ano, mohla by se hodina žvástání s klidem vypustit, ale to by pak nebyl Tarantinův film.

Green Lantern (2011)

Další zástupce velmi oblíbeného a v poslední době hojně rozšířeného žánru 'komerční komiksové sci-fi (pro nenáročné)'. Jako já to chápu, prostě to není Batman, Superman nebo Spiderman, přesto to není zdaleka tak špatné, jak se povídá. Dívalo se na to pěkně, délka tak akorát - hezky to ubíhalo, možná bych jen propříště trochu zapracovala na ději, vzhledem k tomu, že nějaké příště údajně bude. Asi jsem slaboch, ale dávám 4, jelikož je to sice vcelku průměrný, i když vizuálně propracovaný film. Po zohlednění ostatních tříhvězdičkových filmů však nemám jinou možnost. A na závěr si neodpustím: 'In brightest day, in blackest night, no evil shall escape my sight. Let those who worship evil's might, beware my power... Green Lantern's light!'

Ocelová pěst (2011)

Filmy s roboty, ať už měnícími se na auta nebo boxujícími, jsou samy o sobě naprosto úžasné (..no řekněte, kdo by nechtěl taky jednoho?). Problém nastává v tom, kdy se tvůrci snaží do děje násilím vmáčknout nějaký rádoby dojemný příběh, díky kterému se domnívají, že film získá hloubku. Pak vznikají tyto hrozná klišé typu 'otec opustí dítě, matka zemře, dítě s rozumem 30-ti letého si pak postupem času vybuduje vztah ke svému znovunalezenému otci, blablabla..'. Když jsem se ale povznesla nad tento nedostatek, dokázala jsem si zbytek filmu patřičně vychutnat - roboti si to spolu pěkně natvrdo 'rozdávají', Hugh je neuvěřitelně sexy, atmosféru dotváří energická hudba - prostě zábava pro celou rodinu.

Two Virgins (1968) odpad!

Tak jestli se na to celé někdo vydržel bez posunutí dívat (a ještě se mu to líbilo), tak byl buď pod vlivem nějakých opojných látek nebo.. mě žádná jiná příčina nenapadá. Důvod, že se mi tohle, filmem se to nazývat bojím, nelíbilo, bude asi v tom, že prostě nejsem schopna vstřebat tolik moderního umění a tudíž nemůžu proniknout k podstatě tohoto.. výtvoru.