Fantomas se zlobí (1965)

I když mám jisté pochopení pro studium fyziologie, zkoušet, jestli dokáže lidská hlava pracovat bez těla, na Fuňésovi, Fandorovi a věrném Bertrandovi je moc... Naštěstí má komisař v kapse, v noze i pod kabátem pár vychytávek a myslím, že ani Fandor by se vzhledem k boji na blízko, prací se Stengunem a parašutistickým kurzem mezi chlapci z GIGN či SAS, neztratil. Společně tak dokážou Fantomasovi celkem poctivě zatopit. Doutníkama mu odpraví nejvěrnější felláky, co to s ním táhnou už od dob Paříže a vypadá to, že při sešupu ze sopky, s telepatickou zbraní v zádech, Fantomase na chvíli opustil jeho stoický klid. Ale i on má v záloze pár zlepšováků. Závěrem buďme rádi za to, že Fandorovi, narozdíl od komisaře, v letadle nešiblo a telepatická zbraň, byť s dosahem 14 metrů, leží na dně moře. Snad navždy.

Logan: Wolverine (2017)

Každá párty jednou končí. V případě Rosomáka velkým stylem. Pro mě až příliš jatečním způsobem pro teméř všechny zúčastněné. Ať už jsou to chlapíci, kteří byli natolik naivní, aby se Loganovi postavili do jeho poslední Cesty, věrňák Charles a nebo dobráci z farmy kdesi na středozápadě. Ale to už tak bývá, "when this man comes around", jak zpívá Johny.

A Plastic Ocean (2016)

I když by mi v některých částech, možná vyhovovala jiná forma, myslím, že hlavní poserství tohohle dokumentu je dost jasný a naléhavý. Jsme hovádka... Přes bžilióny tun naskakující s každou vteřinou dokumentu, pro mě ale bylo asi nejdůležitější zjištění, že jsme hovádka, který dokážou v Kanadě vymyslet ultra-mega-oheň rozkládající vše na samotnou podstatu - aether či chcete-li apeiron. Že na Haiti můžu vyměnit bordel za uhlí nebo že, když si budu chtít v Německu koupit krabicák, můžu posbírat na ulici pár petek a zanést je do Lajdlu. Že na světě jsou blázni, který den co den sbíraj slepicje plný plastů, blázni, který udělají maximum pro to, aby se jedna kareta mohla v klidu vyprázdnit. Jako nenapravitelnej idealista jsem v tom všem zkrátka zahlídl naději, což asi pan režisér chtěl a já mu za to děkuji. :)

Dokonalý šéf (2015)

Občas je dobrý pustit si něco bez očekávání, jako je třeba modrý Burnt (Češi se svým překladem se zase vyznamenali, protože ať už bych měl Bradleyho postavu popsat jakkoliv, Dokonalý šéf by to nebyl...). Že by to mělo nějakou fenomenální dějovou linku, tak to nemá. Že by herecký výkony Drisse, Nikiho Laudy nebo kohokoliv jinýho byly dechberoucí, tak to nejsou. Ale jako celek to nějak, pro mě sympaticky, drží pohromadě. Já totiž tohle šialený kuchařský prostředí, točící se okolo hvězd od típků z Michelinu, můžu. A za každý nakouknutí do kuchyně, ať už tam vaří Remy, Jon Favreu nebo Adam po pokání v podobě ústřic, jsem rád.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

To, čím mě Kingsmani bavili v prvním díle se jim s přispěním Eltona Johna daří i při jejich americkém turné. Deštníky, kufřík, kolínská, no a v neposlední řadě Merlin, loučící se se vší parádou. Bohužel to nemůžu říct o jejich bratrancích zpoza velké louže, ale jako zázemí pro Eggsyho a spol je beru. Zápletka s drogama i paní Moore jako záporák za Samuelem trošku pokulhávají, ale co už. Tak jako na mě minule bylo moc silný kafíčko Galahadovo vystoupení v kostele, je na mě moc, i přes zřejmou ironii, servírovaní středně propečených burgříků. Na závěr musím Kingsmanům, Statesmanům i všem ostatním špionážním agenturám poděkovat za jejich práci. Nechci totiž ani pomýšlet, kolik lidí by bez jejich práce zmodralo v naší české kotlině.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Tichomořská mytologie v čele s pokérkovaným Prométheem, oceán, lodě, hvězdy. To zní jako něco, co by mě mohlo bavit. Nebavilo. Škoda.

Dannyho parťáci (2001)

"Ale vůbec nejblíž k vykradení jedné z pokladen lasvegasského kasina, měl jeden chlápek v osmdesátým sedmým. Přišel. Sebral. Dostali ho." https://www.youtube.com/watch?v=Bx51eegLTY8 George, Brad & spol. dokážou pobavit, i když už jste to před tím párkrát viděli. A to není špatný.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Krystaličtější formu americké rodinného filmu už vymyslet nejde. Je tu vše. Třídní učitel, plnící si svůj pedagogický sen, třídní bad ass, stejně jako felláci, kteří to občas nezvládnou, Chewbacca, BFF po návratu z letního tábora, vědecký a dramatický kroužek, Hallowen, Vánoce, Jeníček v roli Daddyho, výlet do přírodní rezervace v Pensylvánii, společný fight proti sedmákům, vítězný projekt a nepovedený model sopky, divadelní představení, to vše zakončeno high five runem při udělování cen školní akademie. To jsou prostě amíci.

500 dní se Summer (2009)

Pokud bych se měl charakterizovat podle oficiálního textu distributora tady nahoře, byl bych spíš nenapravitelný snílek než moderní cynik a to je možná důvod, proč mi to úplně nesedlo. Totiž, ta Summer mi přijde trošku divná. Josef zpívá, tančí, tetuje, dokonce se zřejmě dobrovolně vydává na nákup do Ikey. Jenže to nestačí a mně se navíc zdá, že Summer se skoro celý film nudí, tedy až na karaoke a piknik v parku. Jako by si s tím chudákem hrála. Samozřejmě, že ho na to v oddělení ložnic připravovala, ale stejně... Asi je to ten neotřelý pohled, na nějž jsem jako snílek nebyl dostatečně připraven. Naštěstí je tu zajímavě popřeházená dějová linie, dvojí svět Tomova očekávání a skutečnosti, mladší sestra, Han Solo a "Here comes your man" v karaoke areálu Na Mlejnici.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Už to není Richard potulující se zemí ve vytahaným tričku, ani Arthorius se Sokolníkem a Borisem. Rytíře Seana Conneryho a Cliva Owena nahradili věrňáci v čapkách, co si jdou občas zapumpovat do posilky pod vedením Jackieho Chana. Linie příběhu velmi potěšující, a i když to Kieře s lukem vcelku slušelo, paní co si rozumí se zvířaty a nežene se do první linie mi asi seděla víc. Jude Law by si zasloužil jedničku s tiskátkem, k tomu všemu brutální kostými, výprava a soundtrack. Já jsem byl moc spokojen... Vzhledem k tomu, že jsem nikde nezaregistroval Lancelota, vypadá to na možné pokračování v čele s Modrákem, tak snad pan Ritchie Rich udrží fazónu. :)