Chlapectví (2014)

Zaujímavý projekt a zasa niečo priekopnícke v kinematografii. Bolo zaujímavé sledovať starnutie postáv počas dvanásťročných epizód zo života ich filmovej rodiny. Za tento odvážny a zaujímavý počin dávam 4, hoci predchádzajúce Linklaterovi dialógove filmy veľmi nemusím.

Úsvit planety opic (2014)

Neviem, toto pokračovanie ma už až tak nebavilo ako Zrodenie, či stará klasická Planéta opíc. Asi priveľa opíc a veľa boja. Keď to odmyslím, tak už tam vlastne nebolo celkom nič. Počítačovo dobre spracované ale film dosť plytký. 3 hviezdy len z úcty k celej sérii.

Grace, kněžna monacká (2014)

Mám rád životopisné filmy a tak som sa tešil aj na osudy Grace Kelly. Skutočnosti z filmu ohľadom krízy Monaka mi neboli doteraz známe, a tak to bolo pre mňa niečo nové. Takže film nakoniec nebol ani prepadák ani zasa nejaké vrcholné dielo. Myslím, že Nicole Kidman zahral dobre a mne sa páčila. Trochu mi vadila veľmi nasladlosť filmu, typická pre hollywoodske filmíky, ale z hľadiska histórie to bol pre mňa celkom zaujímavý film. A pobavili mi scény z Hitchcockom, ktorého zbožňujem.

Věra 68 (2012)

Krásny i smutný dokument o úžasnej žene a športovkyni, na ktorú režim namiesto osláv a hrdosti zanevrel. Vera Čáslavská však bola vždy bojovníčkou a tak sa nikdy nepoddala osudu. Oba dokumenty o dvoch významných ženách československého športového a kultúrneho života (Čáslavská, Kubišová) sú oslavou úspešných žien s nepriezňou osudu i režimu. Ďakujeme pani Sommerová, že sa to zdokumentovalo, ďakujeme Pani Čáslavská, že sme mohli byť na Vás vždy hrdí.

Magický hlas rebelky (2014)

Hm krásny dokument ako oslava výnimočnej ženy, ktorej režim znemožnil spievať 20 rokov. Vzácna žena odolala nepriazni osudu a žila svoj život. Po vzhliadnutí filmu mi bolo veľmi smutno aj za Martu, čo to bola za strašná doba. Magický hlas pani Kubišovej však režim neumlčal. Vďaka za dokumenty o veľkých ženách ako bola Marta Kubišová i Věra Čáslavská.

Proč? (1987)

V tej dobe závažná téma - pravdivý príbeh zdemolovania vlaku sfanatizovanou skupinou "tiežfanúškov" futbalovej Sparty Praha cestou na zápas do Banskej Bystrice, bol pre normálnych ľudí dosť šokujúcou záležitosťou. Film sa dá pozrieť aj teraz. V úlohe sprievodkyne zahrala Milka Zimková, hviezda z filmu Pásla kone na betóne. A v úlohách vandalov nastupujúca mladá generácia hercov - Langmajer, Dejdar, Potměšil, Daniel Landa.........

Pásla kone na betóne (1982)

Klasika Milky Zimkovej z prostredia východoslovenskej dediny je už kultovou záležitosťou. Sú filmy, z ktorých sme používali citácie z filmov ako Pelíšky, Sedím na konári, Marečku podejte mi pero....a toto je jeden z nich. "Nemaš chlopa, nemaš pravdy" "baby ta co tu bardejovske kupele" "ta co ono glupa, šak už caly valal zna že ona ne hruba od totych kolbasok" " pilotek - starý chlop a baví še jak malé dzecko"....... Na tú dobu úžasný film. Nedá sa iné ako 5.

Pelíšky (1999)

Pán Hřebejk, týmto filmom ste sa navždy zapísali zlatými písmenami do československej kinematografie. Takýto film sa urodí iba raz za čas a podarí sa len málo režisérom. Tieto filmy z obdobia rokov 68-69 a následne normalizácie majú svoje čaro a vzbudzujú vo mne krásnu nostalgiu doby, ktorá bola potlačená "radostnými zajtrajškami" (Hoříci ker, Rebelové, Vyprávej, Kolja). Pelíšky sú však len jedny a "maršal Malinovski", "Ty jsou co" "Noky" "Soudruzi z NDR nekde udelali chybu" "dávam bolševikovi rok, najvíc dva" proste nemajú chybu. A chybu nemá ani herecký ansánbl Donutil, Kodet, Holubová, Stašová, Vašáryová, Polívka, Dušek. Milujem tento film.

Grandhotel Budapešť (2014)

Do filmu som tvorbe pána Andersona nejako neprišiel na chuť. Na prvýkrát som film vypol po chvíli, lebo ma to nebavilo a nemal som na to náladu. Po druhýkrát už som asi tú náladu mal, lebo ma to bavilo. Objavil som zvláštnu poetiku a čaro a pri konci minutáže filmu som už ľutoval, že to končí. Môže byť.

Neznámá (2006)

Po "Najvyššej ponuke" som sa vrátil k staršiemu dielu pána Tornatoreho. Opäť ma to bavilo viac ako hollywoodske sračky z poslednej doby, pretože to bolo iné, ľudské, umeleckejšie. Film bol zvláštny, mal svoju tajomnosť i napätie a celkom fajn záver. Hodnotím vysoko. Morriconeho hudbu ospevujem stále a komisára Cattaniho alias Michela Placida som vôbec nespoznal.