The Sand (2015) odpad!

Čekal jsem, že se dozvím, jak se ten negr dostal do toho barelu, ale nedozvěděl jsem se to. Ovšem ten hláškující šerif to vykompenzoval ("I rode in here on my unicorn." haha). Stále horší než jsem čekal. Kdyby tam holky běhaly nahoře bez, bylo by to více zajímavé a možná by to na nějaké hodnocení dosáhlo.

Městečko Fortitude (2015) (seriál)

Netradiční námět? Kdyby to nebyl netradiční námět, tak to produkce do televize nepustí. Ano, je to svým způsobem dle popisu lákavé, ale kdybych to po nedokoukané první sérii musel nutně někomu doporučit, tak bych mu řekl tak rozmezí dílů, kde hraje Tucci, tzn. tak do toho sedmého. Tucci je totiž jediný, který z neskutečně uvlečeného nudného scénáře dokáže vytěžit maximum a jenom neblábolí, jako ostatní postavy, které stále jenom opakují, co divák dávno ví. Ta neskutečná technika vyšetřování, kdy dokáže zatlačit podezřelého do kouta a takzvaně ho "překecat" je mimořádně kvalitní moment celé série. Jinak vše ostatní slabý poprůměr. Gambona sice všichni znají, ale tady se zmohl jenom na informování kolemjdoucích, že má rakovinu. Potom, co scénáristi nesmyslně zabijí jedinou zajímavou postavu ve sněhu (všechny ostatní jsou totiž nepříjemné a bez charakteru), přestal mě Fortitude zajímat...

Predátor 2 (1990) odpad!

Danny Glover by se měl vykašlat na Predátory a radši se vzdát módní policii. To co měl na sobě , je opravdu nevkusné - sako po kolena, kravatu uvázanou po kotníky, a gatě, do kterých kdyby foukl vítr, tak odletí do stratosféry. Vysvětlili těm hercům jak například držet, ehm, ty jejich UFO zbraně a principy tactical combatu? Lidi v klídku přejdou roh a po metru teprve začnou ověřovat, jestli tam někdo není. Beztak celou dobu tam Predátor čuměl a říkal si co je to za dementy. Nic horšího jak do kvality zpracování a hereckých výkonů, prostě všeho, jsem v poslední době neviděl.

Smrt ve tmě (2016)

Dvě strany mince - parta zlodějských děcek chtějí vykrást barák nevidomého chudáka veterána. No fuj, okamžitě padli v nemilost a byl jsem celý natěšen, jak jim slepec natrhne kšandy. Ale potom se mince obrací a jakmile zjistíte, že slepec je tak trochu šílenec a drží holku ve sklepě, tak v nemilost propadne on. Honička mezi regály ve sklepě a to úžasné splynutí šíleného starce s tmou, potažmo B&W kamerou (a ta adaptace zorniček!!!!), je skutečně geniální nápad. Když se snažíte v hororu logicky, ale přesto se to zvrtne, je podle mě úspěch tohoto filmu. Potom si ale uvědomíte, že děcka mohli během vraždění několikrát v pohodě zdrhnout, a celkově to na dojmu ubírá. O čtvrté hvězdě budu s klidem uvažovat.

Život (2017)

Člověk se po dlouhé době magoření Hollywoodem ocitne nohama na z(Z)emi, vzhlédne k obloze a začne přemýšlet nad tím, jak by se opravdová posádka ISS zachovala, kdyby je začal porážet veleinteligentní organismus. Z tohodhle filmu uplně čpí takový ten ryzí, ničím neovlivněný přístup k příběhu typu coby-kdyby. Za tohle si film vysloužil můj obdiv. V zásadě mě vytočily dvě věci - organismus na bázi uhlíku dokáže vydržet ve vakuu vesmíru milion sekund a za druhé ten špatně uchopený swap lifepodů. Holt se to nemá s inteligencí marsoidních kreatur přehánět. Celkově hodnotím jako velmi realistické a uděluji čtvrtou hvězdu za výbornou hudbu.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Co k tomu dodat. Sněžní leopardi, opice ve městě, člověk co si ochočuje hyeny, nebo myš co skáče po stéblech trávy. Žádný záběr nelze žádným způsobem vytknout. Tomuhle audiovizuálu od BBC můžou konkurovat jedině další audiovizuály od BBC. A maximálně banda ekoaktivistů, kteří v tom spatřují výsměch jejich snažení alarmovat lidstvo, že svět není takto idylický, jak to série předkládá. Ale o tom ani není. Je to jenom o tom, co člověk dokáže zachytit na kameru a jaké techniky přitom dokáže využít. Právoplatné první místo v místním žebříčku.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Od roku 2005 nám Burton nabídne jenom barák zničený bombou s hákovým křížem. Alespoň tam nehraje jeho manželka. To je velké plus. Zato oční herectví Evy Green nikdy neunaví. Ale to je tak vše. Dům pro opuštěné děti, zamrznutý v časové smyčce, kterému hrozí neviditelná monstra. K partě podivných dětí, kterých se určitě rodičové rádi zbavili, se přidá člověk, který tyto stvůry dokáže vidět a zabrání tak rituálnímu pojídání mozků. Jacksonovi jsem nevěřil ani jeho tmavou pleť a to v dnešní době moderní záporáctví založené na vtipných dialozích nesmírně unavuje. V Kingsmanovi to bylo vtipné, ale tady se to prostě opakuje. Jednu hvězdu přidávám za to zvláštní propojení sněhové bitvy a pouťové hudby a taky protože to nebylo horší než ta děsivá opereta o holiči z Fleet Street.

Králův nesouhlas (2016)

Historická rekonstrukce událostí, jež vyhnali krále do exilu. Mimořádně kvalitní je výběr herců v čele s K. Markovicsem, jemuž jsem jeho roli vzhledem k situaci neskutečně žral, byť dost možná to tak nebylo. Válka byla přece už v běhu a nemohlo se počítat s nějakým diplomatickým řešením. Ruční kamera dodává vypravovanému příběhu na autentičnosti. Co mě ale velmi rozčílilo, byl ten finální střih na konci a dovysvětlení nejdůležitější části příběhu textem. Ale vzhledem k tomu, že historicko-politická situace Norska a celkově politický systém v Norsku byl vysvětlen na velmi dobré úrovni, asi to oželím.

Rituál (1973)

Velice nepříjemný avantgardní film s rozčechraným Christopherem Lee, jehož role snad byla psaná na míru. Zasadit tuto tematiku do 20. století mi přijde velmi odvážné a ve výsledku je jasné že to vychází pouze z fikce. Po neskutečně mrazivém závěru s "Oh God! Oh Jesus Christ!" efektem jsem čekal že uslyšíme sirény a uvidíme britské policejní komando v akci, jak tyhle bastardy zatýká. Nestalo se tak a mohl jsem tiše zírat do západu slunce se závěrečnými titulky. Doufám, že ty je další rok postihla ještě větší neúroda. Je opravdu nepříjemné vědět, že existují lidé, kteří dokážou zabít člověka pro svou víru.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Jednou ráno vstanete, podíváte se, co hrají, koupíte lístek na Spidermana se suchou poznámkou, že z tohodle už jste vyrostli, ale co, když máte s kým jít, tak na to vyrazíte bez očekávání. No a po projekci zjistíte, že.... jste z toho sakra už vyrostli a muselo by vám být tak nadržených 15 let, abyste si to užili. Birdman Keaton, který má v hlavě piliny, protože on dělá všechny levárny pro rodinu, je nudný villain a spojovaní plovoucí lodi, rozříznuté na dvě půlky Ironmanovou svařovací technikou mě donutilo minimálně k zívání. A nikdo tam neumře. Je jasné, pro koho je film určen a to neutuchající tragikomické tlačení na pilu alá Deadpool pro mě není. P.S: Rasové kvóty splněny.