Andělé a démoni (2009)

Výbormá adaptácia výbornej knihy. Napätie sa zvyšuje každou minútou, vyšpičkované dokonalou hudbou Hansa Zimmera. Moja šálka kávy. *****/*****

Smrt panen (1999)

Psychedelické zobrazenie pätice dospievajúcich dievčat so všetkými svojimi pocitmi, túžbami a trápením, zasadené do atmosféry sedemdesiatych rokov. Čoho nie je zrovna málo, ak sa k tomu pridajú fanatickí rodičia žijúci v bubline vlastnej dokonalosti. TOP. *****/*****

Mogadišu (2008) (TV film)

Zimomriavky spôsobené faktom, že Ľudová fronta za oslobodenie Palestíny ešte jestvuje. V každom prípade, film si zaslúži kladné recenzie, vďaka pútavému spracovaniu. Škoda, že si to všetko museli odžiť reálne postavy. ****/*****

Jako chmýří pampelišek (2012)

Rodinné aj súkromné, úsmevné i dojemné zážitky malého osamelého dievčaťa, ktoré zrazu nie je samo. To môže znamenať len jedno - oplatí sa vidieť.

Ospalá díra (1999)

Zaujať temnou hororovou atmosférou a vzápätí prekvapiť situačným humorom, to dokáže najlepšie Tim Burton, najmä vo svojich prvotinách. Vďaka Sleepy Hollow je pre mňa majstrom atmosféry. No a Johnny Depp je bez pochyby dokonalý. Herec tej istej, a predsa mnohých tvárí. Niet čo vytknúť!

Faunův labyrint (2006)

Nebe a dudy. Odporúčam pozerať v originálnom znení. Ivana Baquero zrejme zahrala svoju životnú rolu a vďaka nej má film nezabudnuteľnú, mrazivo-rozprávkovú atmosféru. Páči sa mi, že Faun pôsobí, akoby bol z mäsa a kostí. Čo sa týka efektov, som tak trochu konzervatívna. Rovnako všetky tie ostatné prepracované detaily, ako malé víly alebo strašidelný chlapík s očami na dlani. Všetka ta úžasná detská fantázia v kontraste s chladnou realitou republikánskeho povstania a krutého otčima dôstojníka sa skĺbili do pozoruhodného predstavenia pre staršie deti, no najmä pre dospelých. Aby sa nezabudlo, tak isto krásna hudba.

Sněhurka a lovec (2012)

Tento film mal našliapnuté na početný zástup päťhviezdičkových hodnotení, no dôvod, prečo to tak nie je, bude zrejme v castingu. Kristen Stewart ? Snehulienka ? Nielenže nesedí typovo, no kvôli svojej jednotvárnosti, úškľabku a nedôveryhodnému výkonu zbytočne znižuje jeho úroveň. Okrem tohto podstatného tŕňa v oku musím uznať, príjemné prekvapenie. Je to pútavý magický príbeh, evidentne inšpirovaný všetkými možnými fantasy plus notoricky známou rozprávkou, dokonca istá scéna s bielym koňom v močiari až nebezpečne pripomínala Nekonečný príbeh, takže som zhrozene čakala, kedy sa zjaví veľká kýchajúca korytnačka. Ale zvyšný casting (krásna Charlize Theron, charizmatickí dlhovlasí muži), dramaturgia a prostredie zatieňujú všetky ostatné nedostatky. Svoje mierne rozpaky zaokrúhľujem smerom nahor, zrejme mám dobrú náladu, preto štyri hviezdičky a odporúčanie. :)

Tátou proti své vůli (1997) (TV film)

Prekvapenie roka! Zhliadla som ho náhodou, keď som ráno bezducho prepínala kanály a skonštatovala, že veď tam aj tak nič nie je. A urobila som dobre. Herecké výkony a samotný príbeh ma pripútali natoľko, že som sa od telky nepostavila ani počas reklamy. Krásny príbeh o tom, ako narodenie dieťaťa urobí z príliš mladých ľudí zúfalcov, ktorí zrazu nedokážu žiť s dieťaťom, no ani bez neho. Melanie robí presne to, čo by som v takejto psychicky vypätej situácii zrejme urobila tiež. Jason prešiel dokonalou realistickou premenou zo sladkého, ľahkomyselného rockového speváka až k otcovi na plný úväzok, ktorý sa podvedome na syna naviaže a už nerieši, či stratil osobný život alebo miesto na pódiu. Jednoducho sa to stane. Záver, počas ktorého z obrazovky netečie med, ma dojal a nenútene vyšpičkoval môj kladný dojem. Preto 4 hviezdičky a jednoznačné odporúčanie. :) Pozn.: Tento druh filmov zbožňujem hlavne preto, lebo autori sa neboja vyhnúť šablóne "kinohit" a točia nenúteným spôsobom, ktorý často urobí film oveľa zaujímavejší.

Jednorozený (1990)

Nezvyčajný, desivý, krutý, realistický, záhadný, chladný, tichý... to ticho. Len zvuky lesa, šum lístia, vánok a v popredí táto "nechutná" scéna plná symboliky a obraznosti. V rebríčku originálnych filmov mu jednoznačne patrí jedna z vyšších priečok. Otázne je, či pri chválospeve prekusnúť fakt, že po prvej polhodine som mala chuť to vypnúť. Pretože ono putovanie po krajine bolo všetko, len nie pútavé. Napriek tomu pod štyri hviezdičky nejdem, pretože originalita spojená s myšlienkou sa cení a je to prvý základný predpoklad môjho kladného hodnotenia. Odporúčam aspoň to skúsiť. :)

Kubo (1965) (TV film)

Ďalšia slovenská klasika, ktorá by mala byť na školách uvedená ako povinné pozeranie. Minimum komplikovaných kulís, maximum odvedenej práce, čo do hereckých výkonov, ľudových spevov, tanca, humoru a dojemného konca, ktorý sem tam ovenčí slzička. Každý rok na Viance, no i kedykoľvek počas, pretože Jozef Króner, Sľuk a naše jedinečné, nenapodobiteľné tradície. :)