Cirque du Soleil: Cesta člověka (2000)

Fascinujúca cesta človeka naprieč životom, skomprimovaná do cirkusového predstavenia plného farieb, obraznosti a ladných tiel umelcov, ktorých zapálenie a profesionalita vám do záverečných tituliek nedajú vydýchnuť.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Dospievanie malého budhistu v chráme uprostred rieky je poučnou cestou k trpkému poznaniu duchovnej prázdnoty, ktorá na nás číha za každým rohom a môže znamenať nenávratné smerovanie do priepasti.

Baraka - Odysea země (1992)

Úchvatný počin. Ron Fricke objavil esenciu života, zároveň však ukázal, ako sa postupne vytráca zo sveta. Sila náboženských rituálov, kmeňovej súdržnosti a nádherných prírodných scenérií sa vám vryje do srdca, s tichým odkazom na súčasnosť, v ktorej žijeme.

Pí a jeho život (2012)

Som v nemom úžase. Konečne sa našiel režisér, ktorý zbúral môj nemálo kritický postoj k súčasným filmom, no a pochopiteľne, je z Taiwanu. Tento kúsok totiž nemôže byť výtvorom európskeho, tobôž nie amerického režiséra, ktorý sa riadi modernými šablónami. Naopak, úplne ma dostal. Dokonalé zobrazenie hry osudu, ktorá prostoduchosťou faktu, že sa stala, nemusí znamenať nič. A predsa znamená mnoho. Tento nábožensko-filozofický dvojpól hádam nemohol byť podaný pútavejšie. Film nielenže prinúti zamyslieť sa, no ponúka početné pasáže vizuálneho raja tam, kde ho iní režiséri nehľadali a zatiaľčo sa utápate v zrkadlovom obraze božsky čistej vody vnorenej do oblakov, ste zhypnotizovaní nočnými svietiacimi medúzami alebo rozjímate nad emočnou náklonnosťou k tigrovi, predostiera sa pred vami krásne stručný sumár života. "Ktorý príbeh sa vám páčil viac? ... Rovnako je to s Bohom."

Anna Karenina (2012)

Jediný dôvod, pre ktorý filmu udeľujem chabé dve hviezdičky, sú krásne kostýmy. Napriek snahe o pompéznosť a vášnivé iskrenie medzi ústrednou dvojicou však zlyháva zvyšný casting. Keira Knightley tú iskričku zabudla zapáliť a svojim hereckým výkonom iba potvrdila, že afektovaný prejav a nedostatočná artikulácia je maximum, čo dokáže do filmu vložiť. Ďalšie sklamanie zo zbytočnej snahy zdokonaliť ruský román, ktorý by mal zákonom patriť len do rúk ruského režiséra a patrične ruského obsadenia.

Tajemné okno (2004)

Originálny príbeh o spisovateľovi, ktorému je najväčšou inšpiráciou životná kríza uprostred rozvodu, no paradoxne sedí pred prázdnou stranou. Budovanie mysterióznej atmosféry, Johnny Depp a šokujúce rozuzlenie, to sú dôvody, vďaka ktorým je film jeden z mojich NAJ. Samozrejme odhliadnuc od faktu, že ide o adaptáciu výbornej predlohy Stephena Kinga.

Sním či bdím? (2001)

Chvíľami je ťažké absorbovať všetky podnetné filozofické debaty, najmä detailne, no prechod medzi jednotlivými snami vás načisto odpúta od bežnej reality a strhne so sebou. A kto nerád sníva, nebodaj pri tom aj rozmýšľa o živote? Skvelá kombinácia. ****/*****

Persepolis (2007)

Tento iránsky skvost treba vidieť ... pretože vás rozosmeje, prekvapí, dojme k slzám a na záver nadchne. Jednoznačný TOP.

Silent Hill (2006)

Strašidelná atmosféra opusteného mestečka, zimomriavky na chrbte, dôveryhodné herecké výkony a pútavý príbeh s excelentnou pointou. Niet čo vytknúť, iba odporúčať. *****/*****

Záhada Blair Witch (1999)

Originálna myšlienka a prevedenie ... Skrátka majstrovské hororové dielo. Bez zbytočných efektov.