Ti druzí (2001)

Filmom pulzuje napätie od začiatku až po samučičký koniec, keď vás od strachu priklincuje k posteli. Herecké výkony podčiarkujú bezchybný scenár, preto je na mieste udeliť mu plný počet. Skvelý horor!

Maska (1985)

Krásne, hĺbkové, sentimentálne, pravdivé... Zaslúžený Oscar.

Dolores Claiborneová (1995)

Škoda mojej neobjektívnosti. Taylor Hackford sa podujal na sfilmovanie jednej z najpútavejších kníh, bohužiaľ, zámer ostal nenaplnený. Kľúčové scény, pri ktorých čítaní vám prechádza mráz po chrbte, predsa nemôžu byť skomprimované do zopár chabých sekúnd bez šťavy a emócií. Postava Seleny sa zbytočne preceňuje, nakoľko príbeh mohol byť rozprávaný samotnou Dolores počas výsluchu, tak, ako v knihe. Chýbala gradácia napätia, stotožnenie sa s postavami, preniknutie do psychiky Very Donovanovej a také tie mysteriózne Kingove momenty, ktoré robia knihu jednoducho skvelou. Príliš veľa nevyužitých možností, asi tak by som charakterizovala tento film, ktorý mohol byť jedným z top psychologických trilerov, aké sa natočili. Keby bolo keby...

Na hraně zítřka (2014)

Všetko tu funguje tak, ako má. Na 100%. Cruisove scifi sú čím ďalej, tým pozerateľnejšie a kvalitou scenára nekompromisne valcujú rebríček hollywoodskych noviniek roka!

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Starý dobrý LOTR. Kde sú tie časy... Prechádzka po lese nemá čaro, je umelá a postavy sú rovnako digitálne dorábané. Ak si to divák na prvý pohľad všimne, niečo nie je v poriadku. Čo sa týka scenára a samotného faktu, že sa nájde niekto, kto sebavedomo spracuje tenkú knihu do troch pridlhých filmov a ešte len tak z brucha pridá love story medzi elfkou a trpaslíkom, aby nebola nuda, je to postavené na hlavu. Takmer nulová gradácia, takmer nulové napätie, nestotožnenie sa s ústrednou alebo inou postavou. V prípade, že by Peter Jackson vsadil na jeden kvalitný celovečerný film Hobit ako-tak verný predlohe, zachoval by si u mňa dôstojnosť. V tomto prípade sa film zbytočne naťahuje ako dávno vypľutá žuvačka bez príchute.

Ocelové magnólie (1989)

Pekne. :) Scenár plný dobrých hlášok, vtipných situácií, silných charakterov a takých tých typických rodinných klišé... vďaka skvelému obsadeniu však namiešaných v tom správnom pomere. A pritom ide o smutný príbeh. "Why dont we just focus on the joy of the situation?" rezonuje celým filmom, ktorý dojme k slzám a zároveň naplní radosťou zo súdržnosti blízkych duší, ktoré potešia aj v tom najhoršom. V tomto prípade pätice žien silnejších, ako sa zdá.

Blízko od sebe (2013)

Osage County je pútavá dráma o stretnutí nefunkčnej rodiny, ktorá skrýva pod povrchom nejedno tajomstvo. Meryl Streep v úlohe zatrpknutej cynickej vdovy je, ako vždy, excelentná, zatiaľ čo Julia Roberts sa tu ukazuje v úplne novej polohe osudom skúšanej ženy so vskutku hysterickým prejavom a rezignovaným pohľadom. Napätie by sa dalo krájať a 120 minút vám ubehne ako voda. A v čom je film väčším prínosom ako divadelné dosky? No predsa famóznym hereckým obsadením! Viem si predstaviť grády, aké by mala divadelná hra v tejto hviezdnej zostave a aj napriek nemilosrdne nihilistickému resumé, ktoré rezonuje ťažkopádnymi dialógmi až do konca, by som si ju nenechala ujsť.

Poslední dny na Marsu (2013)

Prekvapilo ma značne nízke hodnotenie, preto svoje tri hviezdičky zaokrúhľujem vyššie. Veľmi pozerateľný a napínavý scifáč, ktorý možno čerpal zo žánrovo príbuzných klasík, no nie okato!

Muž z oceli (2013)

Tri plné hviezdy za obsadenie Henryho Cavilla, ktorý by sa kľudne mohol celý čas prechádzať na plátne v tom svojom sivom tričku, džínsoch a šiltovke, pritom by žiadna diváčka ani nepípla, že nevidela špeciálne efekty. Ten má totiž charizmy a sexepílu na rozdávanie. :) Nuž ale uznanie si takisto zaslúži nadmieru kvalitné vizuálne spracovanie, a to od banálnych scén až po predimenzované bitky. Ako mínus hodnotím reportérku Lois Laneovú, ktorá sa vopchala doslova všade a čakala som, kedy bude riadiť stíhačku, lebo už len to jediné chýbalo k totálnej absurdite jej postavy. Nič osobné, novinársky preukaz vás naozaj nepretlačí všade.