Gravitace (2013)

Originálny scifáč, ktorý je založený výlučne na emócii strachu o prežitie. 3D orbit vás strhne na fascinujúcu púť jeho útrobami, ktorých ničota je vašim jediným spoločníkom. Dych berúci západ slnka z vesmíru obohatil už aj tak bezkonkurenčné vizuálne predstavenie ... Napriek zopár (ne)logickým chybičkám v scenári fandím tomuto novému žánru a dúfam, že sa v budúcnosti rozvinie.

Nebeská stvoření (1994)

Znakom výborného filmu je i to, že si urobím čaj, na ktorý si spomeniem až pri záverečných titulkoch. Moje srdce nostalgicky pookrialo. Jackson hral na všetkých strunách, až vytvoril dokonalo strhujúcu symfóniu sprevádzanú zvučným tenorom Maria Lanza. Z náhodného stretnutia dvoch osamelých mladých dievčat časom vznikne pevné puto, ba priam chorobná posadnutosť. Kto by pre to nevraždil ? Herecké výkony excelentné, koniec patrične mrazivý. P.S. Kiežby sa všetkým skutočným príbehom dostalo toľko nežnosti a pochopenia. P.P.S Asi ten čaj predsa dopijem.

Moliere (2007)

Výborne zvládnutý historický film na motívy života najslávnejšieho francúzskeho dvorného komika Moliera. Každá postava má svoj zmysel, film nenudí a naopak, tak, ako rozosmeje, dokáže i dojať. Hlavný predstaviteľ Romain Duris je charizmatický a na zoznam mojich nesplniteľných želaní som si jednoznačne pripísala barokovú divadelnú hru v podaní originálneho Jean-Baptiste Poquelina. Oceňujem nápaditú žánrovú líniu filmu, ktorá evokuje Molierove hry a to platí aj o milom divadelnom konci spred záverečných titulkov. Nedocenený počin, len toľko. P.S. Ach, opäť tá láska.. :)

Láska a jiné závislosti (2010)

Typický príklad toho, ako iskrenie medzi ústrednou dvojicou dokáže zatieniť všetko ostatné. Chutná Anne Hathaway, brilantný Jake Gyllenhaal... Trpko-sladké, horko-kyslé a napokon romantické predstavenie, ktoré sa nenápadne rozvinie sťaby púčik ruže a postupne si vás získa. :)

Magická posedlost (1998)

Kiežby aj dnešné filmy mali v sebe poetiku, s akou bol natočený tento film. Nechcem si ani predstaviť, ako by mal vyzerať podľa ostrých kritikov čsfd, keďže sú zrejme bez fantázie. No a ten dom pri útese, to je nádherný dom snov. :) Už len kvôli nemu stojí za to si ho pozrieť. Oddychová čarovná romanca.

Láska podle předlohy (2007)

Tento rozkošný film vám poskytne omnoho viac, než klubové diskusie o knihách. Lebo verte či nie, dielo Jane Austenovej je tak trochu o živote každého z nás. ;) Preto plných päť.

Kuky se vrací (2010)

Nálepka Svěrák je pre mňa ešte stále značkou vyššej kvality. Trefný humor je rodinný rukopis, no a Zdeňkov monotónny hlasový prejav má tiež svoje čaro. Čím by boli tie kultové hlášky inak, že. :)) Úchvatné bábkové predstavenie, či už po vizuálnej alebo hudobnej stránke.

Hannibal (2001)

Pri tejto intelektuálnej kriminálnej dráme jemne ošľahanej gore štýlom sa nedá jesť, spať, ani odbehnúť na toaletu, pretože vás jednoducho priklincuje ku gauču. Práve ona pútavosť, napätie a elegantne mrazivý naturalizmus ma presvedčili o tom, že film si napokon štyri hviezdičky zaslúži. Operná ária na Danteho báseň, prostredie Florencie, ústredné dialógy a prednášky z histórie od doktora Lectera, to všetko dotvára jednoliatu atmosféru, ktorá sa točí okolo najlegendárnejšieho kanibala všetkých fimových čias. Hoci neprítomnosť Jodie Foster je veľmi výrazným mínusom - ostala po nej iba neprehliadnuteľná diera; majstrovstvo Ridleyho Scotta nehodno podceňovať a Hans Zimmer opäť ako čerešnička na trojposchodovej torte. No a Antony Hopkins? Jeho životná rola, jednoznačne.

Bůh masakru (2011)

Napriek označeniu komédia/dráma by som zdôraznila drámu, ktorá je podľa mňa ústrednou zložkou. Film vo mne totiž evokoval IBA nepríjemné pocity, s výnimkou scény, keď muži s tragickým výrazom v tvári sušili mobil a ženy vybuchli do záchvatu výdatného smiechu... vtedy som sa pridala. :) Každopádne výborný film o umelej pretvárke, z ktorej vám doslova príde nevoľno. Polanski vie, ako navodiť atmosféru a z Jodie Foster je po prvý raz nesympatická neurotička, čo len potvrdzuje jej herecké kvality. Ak však máte chuť na príjemnú oddychovú komédiu, siahnite radšej po niečom inom.

Umírající zvíře (2008)

V istom zmysle ironický pohľad na život záletného profesora v strednom veku, ktorý sa zamiluje do vyspelej mladej ženy. Možno som však zhýčkaná inými nedocenenými drámami, ktoré mi dali v každom ohľade viac. Že je Penélope Cruz prirodzene krásna a nadaná herečka snáď nemusím zdôrazňovať... no je to jediné, čo ústredne pripúta k filmu. A to je škoda.