Mlčení jehňátek (1991)

Kultové rozhovory medzi Clarice a Hannibalom Lecterom dopĺňa majstrovsky zvládnutá napätá atmosféra pod režisérskou taktovkou Jonathana Demme. Anthony Hopkins hrá prvé husle v životnej úlohe intelektuálneho kanibala, mladá Jodie Foster v úlohe študentky je rovnako nezabudnuteľná. Dokonalé dielo ovenčené piatimi Oscarmi, ktoré treba vidieť a zažiť na vlastnej husej koži.

Jasmíniny slzy (2013)

Blue Jasmine je jednou z tých vydarených allenoviek, pri ktorej si potvrdíte, že či už chcete alebo nechcete, Woody Allen je stále váš srdcový režisér. Jeho filmy sú ako vrecúško fazuliek každej chuti - nikdy neviete, akú príchuť si vytiahnete, no je ich tam zopár, ktoré stoja za hriech. Možno to bolo vďaka Cate Blanchett, ktorej rola bola šitá na mieru, možno spojením týchto dvoch veľkých mien... V každom prípade, mágia zafungovala. Psychologická dráma par excellence. Budete sa s Jasmine rozkladať od nevinného začiatku až do úplného rozpadu osobnosti, dobrovoľne.

V srdci moře (2015)

Niet čo vytknúť. Ron Howard vie spracovať každú knižnú predlohu, ktorej sa chytí a v tomto prípade to nebolo inak. Chris Hemsworth opäť raz zažiaril v úlohe príťažlivého, no zároveň drsného lovca veľrýb. Nebudeme si klamať, vždy mu to zožeriem aj s navijakom. Veľkolepá dobrodružná výprava namiešaná tak akurát, bez všetkých tých moderných zbytočností, ktoré v konečnom dôsledku viac ublížia, než pomôžu. Pre tých, ktorí sa nedokopali k povinnému čítaniu a tiež pre tých, ktorí sú zvedaví na legendárnu gigantickú veľrybu v životnej veľkosti.

Malý princ (2015)

Vydarené spracovanie Malého princa, ktoré sa jemne pridŕža kultovej knižnej predlohy. Bolo to pútavé, milé, zábavné, dojemné a plné takej tej Exupery-ovskej múdrosti, ktorú si so slzičkou v oku odnesiete so sebou do vlastnej grown-up reality.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Toľko zbytočných rozhovorov som si hádam v žiadnom filme nevypočula, a to som pretrpela najtenšiu knihu Harryho Pottera sfilmovanú na dve časti, rovnako ako ešte tenšieho Hobita na tri časti. Hunger games však zlyhal na plnej čiare. Mimochodom, kto bola tá slečna v hlavnej úlohe? Pri akejkoľvek filmovej sérii by sa mala podpisovať zmluva zakazujúca herečkám podstupovať výrazné plastické úpravy až do skončenia natáčania, pretože tento nie príliš strhujúci zážitok bol o to horší, že som sa s tými nudnými kecami akejsi umelej herečky nevedela stotožniť. Škoda, lebo prvé dva diely boli výborné.

U moře (2015)

Nemôžem si pomôcť, ale Angelina Jolie Pitt je v úlohe psychicky narušených žien taká prirodzená, že som sa pristihla, ako počas filmu ľutujem skutočného Brada Pitta. Pointa je jedno veľké klišé, čo sa však nedá povedať o nie zrovna prekvapivo fungujúcej chémii medzi Rolandom a Nessou, rovnako ako o nápade so špehovacou dierkou v stene, za ktorou sa diali zaujímavé veci. Režisérsku snahu Angeline nemožno uprieť, stále si však myslím, že film bol iba osobnou výpoveďou manželovi a žiadny prelom v kinematografii sa neudial. Ak však máte chuť na prehliadku šatníka Angeliny Jolie, vzťahové dramatično a letmý pohľad na more, pohladí po duši.

Pán přílivu (1991)

Barbra Streisand opäť odovzdala svoju dušu a podala obdivuhodný výkon ako herečka, aj ako režisérka. Film má silnú myšlienku, dojímavé, no vkusné prevedenie a romantickú obraznosť. Milujem tú ženu.

Vánoční horor (2015)

Veľké plus sú lakačky, ktoré naozaj nečakáte a tiež realistické vizuálne spracovanie, t.j. Krampus, ktorý ma ešte dlho bude strašiť v snoch. V tomto ohľade je oldschool tá najlepšia voľba, pretože cítiť, že Krampus je z mäsa a kostí, čo je samo o sebe desivé. Nedá mi však nesúhlasiť s názorom, že film má obrovský potenciál, ktorý sa snaží vtesnať do prikrátkej stopáže. Keďže nie som fanúšik rýchlokvasených vecí v žiadnej umeleckej sfére, tri hviezdičky sa mi zdajú primerané. Rozhodne ukojí večernú chuť na horor.

Purpurový vrch (2015)

Štvrtú hviezdičku pridávam celkom neobjektívne, pretože ide o počin Guillerma del Tora a ten si vyslúžil moju doživotnú lojalitu pre skvost menom Faunov labyrint. Inak ak mám film porovnať s jeho predošlými počinmi, dovolím si poznamenať - príliš digitálne, čo celkovému vizuálu znižuje kvalitu. Miestami skôr pobavilo, než vystrašilo. Inak sľubný námet, scenár, aj obsadenie. Hodné zhliadnutia.

Takoví jsme byli (1973)

Čo sa dá vytknúť spojeniu Barbry Streisand a Roberta Redforda v prevedení Sydneyho Pollacka? Presne tak, nič. Sydney presne vedel, ktoré gombíky postláčať, aby navodil starú dobrú romantickú atmosféru. Klasika nad klasiky. "Memories light the corners of my mind Misty water-colored memories of the way we were ... "