Thelma a Louise (1991)

Úúúžasný herecký koncert v podaní tvrďasky Susan Sarandon, vždy krásnej Geeny Davis, ktorý, ako čerešnička na torte, bezpochybne osladili príťažlivý Michael Madsen a chutný cowboy Brad Pitt. Milujem americké road movies, ale tento je skrátka srdcovka. Má všetko, čo má mať. Nikam sa neponáhľa, vkusne graduje a vy sa zatiaľ citovo naviažete na obe hrdinky. Na konci vždy plačem ako malá. Napriek tomu má film krásne posolstvo. Túžila som sedieť v tom aute s nimi a nechať sa viezť kamsi do neznáma, za ilúziou sladkej slobody a vytúženej Margarity na mexickej pláži. Niet čo dodať. Bezchybný kúsok, ktorý zahreje srdce každej ženy a dojme k nejakej tej slzičke.

Kostka (1997)

Originálna zápletka, nízkorozpočtové prevedenie a pomerne slušné herecké výkony, čo však nestačí na odbúranie neuspokojivého konca. Z neznámeho dôvodu tu vnímam snahu čo najrýchlejšie veci vyriešiť, aby sa mohlo plynulo prejsť k záverečným titulkom. Nakoniec však pôsobí zbytočne lacne a zbrklo. Poľahčujúcou okolnosťou je rok vzniku, napriek tomu mi príde strašná škoda, že sa s tým scenáristi nevyhrali trochu viac. Koniec, to je predsa najdôležitejšia časť príbehu.

Dánská dívka (2015)

Eddie Redmayne je hotový poklad. Excentrického maliara Einara zahral s rovnakým prehľadom, ako postihnutého vedca Stephena Hawkinga v silnej The Theory Of Everything. Alicia Vikander, ako jeho krásna manželka, mu dôstojne sekunduje. A tak nastáva famózne spojenie všetkého, čo si tento jedinečný príbeh zaslúži, vrátane slzičiek dojatia v závere filmu. A vrátane uvedomenia si, do akej miery ostáva Einar Wegener nepochopený i v súčasnom svete.

Personal Shopper (2016)

Film hodnotím štyrmi hviezdičkami, nakoľko vo svete čsfd si tento originálny kúsok zrejme nezískal úplnú väčšinu divákov. Osobne však obdivujem originálne spracovanie ezoterickej tematiky, z ktorého chvíľami svojim realizmom citeľne mrazí. Príbeh je tak skutočný, že vám nadprirodzené scény neprídu nereálne. Ba naopak, Olivier Assayas poukazuje na duchovno ako na bežnú súčasť každodenného života, ktorú nie sme ochotní vidieť, vnímať, ani prežívať. A je to tak lepšie. Kirsten Stewart bola v hlavnej úlohe naozaj prirodzená a dôveryhodná. Kiež by som mala tú česť vidieť viac podobne odvážnych filmov, ktoré sú výsledkom antimarketingovej vízie "outside the box". Takisto, veľmi vkusný koniec. Napriek mnohým pochybnostiam ohľadom označenia dráma mi pomohol pochopiť, prečo to tak je. Myšlienku si zrejme každý vyloží po svojom, možno ju vnímať viacerými spôsobmi. Čo sa týka vizuálneho spracovania, niet čo vytknúť. Vyhli sme sa tu klišé zobrazovaniu predigitalizovaných duchov, čo býva v konečnom dôsledku kontraproduktívne. V tomto prípade to dopadlo veľmi dobre.

Hořkých sedmnáct (2016)

Príjemná spomienka na časy, keď sme mali 17 a kopa samozrejmých vecí nám došla možno ešte oveľa neskôr, ako Nadine. Samozrejme, že by som sa správala inak, byť na jej mieste. Ale v danom čase na danom mieste sa to, predpokladám, nikomu z nás nestalo. :) Veľmi príjemné, hudobne spestrené a sympatické spracovanie zdanlivo okukanej témy. No práve Edge of seventeen je dôkaz, že sa k nej dá pristupovať oveľa rafinovanejšie, ako sme si zvykli.

Pařba o Vánocích (2016)

Vau. Zmysluplná, uveriteľná zábava na úrovni, odohrávajúca sa na korporátnej párty, akú by si každý prial. Áno, čisto ironicky a možno aj hypoteticky, keby bol tento film úplne ale úplne iný, tak trochu viac prepracovaný. A navyše, vtipný. Možnože aj s iným obsadením. A tentokrát s trochou vianočnej atmosféry, keďže je to, ťažko pochopiť, v názve. :) Pojem nenáročný začína nadubúdať desivo nové rozmery. Rozhodne neodporúčam.

Girls (2012) (seriál)

Mám o čosi viac cez dvadsať, než hlavné protagonistky, napriek tomu mi seriál hovorí z duše. Tak prirodzene a nenútene rozpráva o príjemných, šedých, no aj vyslovene odporných zákutiach toho, čo príde po dospievaní, že mi často krát vženie slzy do očí. Takto sa robí seriál, ktorý sa na nič nehrá. V mnohých epizódach som sa stotožnila s každou z dievčat v tom, čo prežili, najmä preto, že aktuálne témy sú podávané tak priamo, bez cenzúry a retuše. Nejde tu o vysnívanú módnu bublinku, v ktorej si žije Carrie Bradshaw zo Sexu v meste, hoci ten má úplne inú pointu. Naopak, ide o surové témy a ich prirodzené uchopenie obyčajnými, nedokonalými mladými ženami, vo svojej podstate zmätenými a čakajúcimi na záchranu. A tá nedokonalosť a zároveň odkázanosť na svoju vnútornú ženskú silu, na to, že sa raz všetci niekde s niekým nájdeme a pôjdeme tam, kam smerujeme, to je tá tajomná esencia úspechu. Klobúk dolu, za celú moju generáciu, ktorá Girls potrebovala ako soľ.

Vetřelec (1979)

Úžasný horor. Sigourney Weaver v mojich očiach už nikdy nezažiari tak, ako v úlohe Ellen Ripley, s ktorou som bolestivo prežívala každú sekundu jej výpravy do temných útrob vesmírnej lode. Podmanivý vizuál, skvelé obsadenie a kvalitný scenár bez jedinej chybičky krásy, ktorý vás udrží napätých ako strunku. Po všetkých stránkach je jednoducho geniálny. Kiežby som ho mohla znovu vidieť po prvý raz.

Hra (1997)

The Game je úžasne natočený pútavý thriller par excellence. Michael Douglas ako bankár, ktorý sa znenazdania namočil do nebezpečnej hry, je dokonalý. Tento film môžem skrátka vždy a znova.

Pasažéři (2016)

Sci-fi? Rozhodne áno. Sci-fi romantika? Prečo? Musím priznať, že vesmírna loď bola nadizajnovaná úchvatne. Bazén, z ktorého bol nádherný výhľad na vesmír, mi doslova zobral dych. Okresať však samotné dobrodružno do tak malého úseku a veľkú časť filmu venovať randeniu, z môjho pohľadu nebolo šťastné rozhodnutie. To už som dostala chuť pustiť si sympatickú Bridget Jones alebo vtipný Sex v meste. Takže pre mňa osobne nastalo iba obrovské sci-fi sklamanie.