Tisícročná včela (1983) (seriál)

Klenot slovenskej kinematografie, čo dodať. Juraj Jakubisko naďalej ostáva nepochopeným, nedoceneným a neprajnými slovákmi večne odsudzovaným umelcom, ktorý sa ako jeden z mála postaral o podobné skvostné herecké koncerty. Bez neho by naša kinematografia bola len položivá, polomŕtva hmota, ktorej chýba značná dávka šťavy, kreativity, obraznosti a špecifickej príchute. Tento seriál, rovnako ako knižná predloha, je naše kultúrne dedičstvo, ktoré treba chrániť, ľúbiť a vysielať.^^

Mercury (1998)

Dôveryhodné spracovanie príbehu, v ktorom okrem ústrednej akčnej zápletky figuruje i komplikované spolužitie s autistickým chlapcom. Malý Hughes ho zahral naozaj výborne. Možno sa niekomu zdal v priebehu filmu otravný, no tak to proste chodí a nevidím dôvod, prečo by sa realita mala za každých okolností nezmyselne prikrášľovať. Podľa mňa tu nič podstatné nechýba. Vzhľadom na námet je to naozaj pútavý film, ktorý už len kvôli Willisovi vždy nechám bežať. Nie je však v rebríčku best, takže dôstojné 4 hviezdičky. ;)

Edith Piaf (2007)

Krásne a verné spracovanie života výnimočnej ženy s neľahkým osudom, ktorá dodnes svojím hlasom dobíja srdcia hudobných labužníkov. Niet čo vytknúť, Marion Cotillard sa zaradila medzi moje obľúbené herečky, klobúk dolu... no a režisérovi takisto nemôžem ubrať žiadnu z hviezdičiek, pretože tento film je skvost, ktorý vo mne upevnil dlhodobú náklonnosť k bravúrne zvládnutým životopisným filmom. :)

Jana Eyrová (2011)

Táto adaptácia má viacero mínusov. Napríklad predstaviteľka hlavnej hrdinky, ktorá pôsobí nedôveryhodne a fádne, rovnako, ako pôsobila v Burtonovej Alici v krajine zázrakov. Už druhý raz mi pokazila dojem z novej adaptácie starej dobrej klasiky. Nuž, slečna Wasikowska, nie je to nič osobné... Nejde však len o casting. Tento film nadobro pohltil temnú a záhadnú atmosféru, ktorá robí z diela to, čím je. Kto videl staršie spracovanie, isto bude súhlasiť. Rochesterova žena bola skrátka hrozná, ale nie v tom zmysle, v akom mala byť. Bola obyčajná. Tri hviezdičky - za peknú prírodu.

Bathory (2008)

V poriadku, uznávam, mnísi boli občas príliš... no bolo by nefér prehliadať všetko ostatné, minimálne zaujímavé a záslužné. Jakubisko ma týmto projektom milo prekvapil, už len preto, lebo ponúka novú alternatívu pohľadu na danú historickú osobnosť, no tiež preto, lebo si zachoval svoj rukopis a film obohatil o zaujímavé obrazné pasáže. Nesklamal a zaujal, čiže splnil účel. :):)

Quills - Perem markýze de Sade (2000)

Markíz De Sade je kontroverzná osobnosť, ktorá svoju povesť naprieč históriou až po liberálnu súčasnosť nezmení. Niet sa čomu čudovať, sama mám určité predsudky. Film som hltala zrejme vďaka Kate Winslet, ktorá je v šatách prekrásna, alebo skrátka preto, lebo je výborne natočený. :)

Nezapomenutelné dětství (2004)

Milé, nostalgické, sentimentálne... možno bol pôvodný zámer naozaj iný, ale v každom prípade vznikol film, ktorý vás neurazí a nesklame. David Duchovny je zvláštny typ herca, stále neviem, čo si o ňom myslieť. Nadobúdam pocit, že celý život hrá tú istú rolu, mení sa len názov filmu. Možno mi práve odhalil novú dimenziu svojich hereckých možností a nepostrehla som, možno je to len úloha šitá na mieru, ktorú si ušil sám. Ale nič proti - 3,5 hviezdičky zaokrúhľujem na 4 a radím k tým lepším kúskom. :)

Mary a Max (2009)

Milé, vtipné, vzápätí trochu smutné až depresívne, detailne realistické spracovanie príbehu dvoch samotárov, ktorí sa predsa len našli, hoci každý na inom kontinente. Byť čudák nie je ľahké. Aj o tom sa dozviete v tomto animáku, ktorý svojimi naoko jedinečnými dimenziami zobrazenia psychiky hlavných postáv nápadne pripomína príbeh Amélie z Montmartru. Nezaradil sa k mojim najväčším srdcovkám, no vždy ho nechám bežať. Preto mu udeľujem štyri hviezdičky. :)

Zmrzlá planeta - Série 1 (2011) (série)

Pridávam sa k početnému zástupu 5 hviezdičkových hodnotení a píšem chválospevný komentár. Tento dokumentárny seriál ponúka pestrú škálu zaujímavostí, krásnych záberov, dojemných chvíľ a pútavých príbehov zo života v drsnej ľadovej prírode. Priznávam, že scény ako lovenie milého tuleňa s krásnymi nevinnými očkami tlupou nenásytných kosatiek, ma vedia vyviesť z miery, ale holt.. to je príroda... Milujem tučniaky a Attenborough je proste trieda !