Johana Šílená (2001)

Historické drama, avšak nepříliš historicky hodnotné, vykresluje Johanu jako psychopatickou nymfomanku a jejího manžela jako nenapravitelného holkaře. Španělskou historii jsem studovala a realita byla poněkud odlišná, i co se rodinných vztahů v rodě Habsburků (španělských a rakouských) týče. Když ovšem od historických faktů odhlédnu, je to celkem dobrá podívaná, dobře natočený film, skvělý herecký výkon Pilar Lópezové; celek připomíná trochu pohádky o třech mušketýrech ze dvora krále Ludvíka. Naturalistické scény z porodu si ovšem režie mohla odpustit, stejně jako nadmíru milostných scén (místy připomíná softporno). Naopak oceňuji, že neznalci se zde mohou seznámit s částí španělské historie a jejími postavami.

Smrt panen (1999)

Trochu mi to připomíná styl "Bylo nás pět", parta kluků v první osobě popisuje, co se v jejich okolí děje. Styl vyprávění, záběry, děj - ok. Ale námět a scénář? To jsem vůbec nepochopila, co tím autor mínil. Série nevysvětlitelných a nepochopitelných sebevražd; k tomu, aby se někdo zabil, nestačí polovyšinutí rodiče trpící přehnaným ochranitelským pudem. Celý snímek na mě působí tak nějak nijak, umělohmotně a přehnaně dramaticky. Nemůžu ani říct, zda se mi snímek líbil nebo nikoliv.

Kluci nepláčou (1999)

Výborný film, po jeho shlédnutí jsem zůstala mlčky sedět s otevřenou pusou. Zezačátku se odvíjí pozvolna, že máte dojem, že to bude klasický, nudný, béčkový film, ale od poloviny nabere spád plný zvratů, naturalistických výjevů až po nečekaný, brutální konec. Celý film je veden v pochmurném, depresivním duchu a odehrává se v drsném prostředí chudých společenských vrstev. Centrální témata snímku až tak příliš nesouvisejí s dějem-hledání sebe sama, nepochopení, intolerance x snášenlivost-jsou spíše založena na mezilidských vztazích vystupujících postav. Oceňuji výkon Hilary Swank, svým vystupováním je jako kluk velmi přesvědčivá; navíc skvělé maskování.

Máj (2008)

Moc nerozumím tomu, proč je tento snímek tak nepopulární. Pro mě je tento film ztělesněním neuskutečnitelného - totiž zfilmování básně, která je ještě navíc spíše lyrická než epická. Skvělý vypravěč-kat (Jan Tříska), má správně ponurý hlas a přednes. Pro mě Máj (filmový) představuje dobrou reprodukci toho Máchova, podle mého názoru se rozhodně nejedná o jeho "zprznění", nýbrž o vzdání holdu českému romantikovi, scénáristé se poměrně věrně drží knižní předlohy. Za zmínku stojí také soundrack, dokreslující celou atmosféru, místy vkusně venkovsky lidový.

Život ryb (2010)

Chilský festivalový snímek. Pouze nepatrná dějová linka, ale velmi hluboké emoce. Příběh se orientuje na tematiku vlastních chyb, odcizení a "co by bylo, kdyby...". Film má kouzlo, které nestrhne každého, ale v tom, koho ano, zanechá hlubokou stopu a zamyšlení, zda jsme se ve svých životech vždy rozhodli správně. Charakter tohoto snímku podtrhuje i kamera, velmi často míří zblízka na obličeje postav, kde se zrcadlí řada emocí, i těch nevyřčených (často tu probíhají "oční" dialogy). Skvělý citlivý snímek, není ale pro každého, kdo jste na „akčňáky“, radši sáhněte po něčem jiném. Ženy/dívky pak jistě ocení velmi pohledného hlavního hrdinu (Santiago Cabrera). Za zamyšlení také stojí otevřený konec.

Mládí v hajzlu (2009)

Naprosté zklamání. Dlouho očekávaná filmová adaptace oblíbených deníků Nicka Twispa. Film nemá vůbec šmrnc, děj je velmi okleštěný, a to navíc o ty nejzajímavější a nejvtipnější momenty a klíčové postavy. Od zařazení do "Odpadu" už mě dělí jen pár světlých momentů, a to zrovna těch, které se shodují s knihou. Kdybych knihu nečetla, měla bych to za hrozný film s podezřele malým počtem postav a se skoro žádným dějem. O to více jsem v šoku, že autor snímku měl před sebou tak slibnou předlohu a nedokázal z ní vytěžit víc než lovestory Nicka a Sheeny bez oněch hořkosladkých nástrah dospívání a pubertálních výstřelků hlavního hrdiny. Scénárista se zřejmě chytil několika pro něj zajímavých pasáží z knihy, na nichž vystavěl příběh a s tvořením vlastních dialogů nebo komentářů si taky zrovna hlavu nelámal.

Mluv s ní (2002)

Představuje se nám tu další hluboké drama z kuchyně mistra Almodóvara. Poutavý film o tom, jak strašlivé nehody dvou žen svedly dohromady dva naprosto odlišné muže, kteří postupně navázali pevné přátelství. Hned na první pohled upoutá rozmanitost charakterů postav s dobře rozvinutou psychologií - silná žena, stydlivý, idealistický muž hledající sám sebe, impulzivní dobrodruh, křehká dívka. Skvěle ztvárněné herecké výkony jsou doprovázeny dobře vybranou hudbou, často velmi dramatickou, podtrhující španělské rysy tohoto filmu. Skvělý, neskutečný příběh s tragickým koncem. 5 hvězdiček bez diskuze.

Přizdis*áči (2011)

Jedna z četných teenagerovských komedií, kterých se za posledních 10 let vyrojila spousta. Dle mého názoru je tento snímek poměrně nepovedený, myslím, že jej autor už poněkud překombinoval, ve snaze vytvořit komediální příběh, který skončí romantickým happyendem, a to dokonce u více než jednoho hrdiny. Vtipy jsou spíše trapné než vtipné a těch dobrých se zde najde pomálu. Příběh se mi zdá nepravděpodobný, těžko uvěřitelný. Toto se prostě může jen vymyslet, ne nastat. Tento žánr by snesl nějakou renovaci, protože poslední dobou se jednotlivé teen-komedie vykrádají, opakují, a tudíž upadají.