The Borderlands (2013)

Já vím, hejtovat found footage je zrovna v kurzu, ale nemůžu si pomoci, bylo to super. O filmu jsem věděl před zhlédnutím jen to, že to asi nebude tohle a že to má být nějaký horor, ale dal jsem mu šanci a rozhodně nelitoval, protože se z toho nakonec vyklubal velice kvalitní snímek, u kterého jsem se slušně bál, což se cení. A když se zrovna neozývaly vrzající dveře a jiné hrůzné děsy a děsné hrůzy, technik Gray tam házel jednu hlášku za druhou, takže se film obešel téměř bez hluchých míst. Jediné, co mě trochu zaráží je konec, který byl opravdu nečekaný, hnusný, ale hlavně zvláštní (mimochodem, zajímalo by mě, kdo a kde teda ty jejich záběry našel). Ale závěr nezávěr, dávám oba palce nahoru a kostelům se odteď vyhýbám obloukem.

Hrajeme s Alim (2015) (pořad) odpad!

Tomáš "Ali" Zvelebil je celkem zábavný člověk, alespoň podle toho co prezentoval ve své žurnalistické kariéře, tudíž nechápu, proč tu ze sebe dělá takového debila. Ty ostatní hvězdy z YouTube neznám, takže jim tu retardovanost věřím. Co se týče obsahu, je tu avizované hraní her lidmi, kteří to neumí, komentované lidmi, kteří nejsou vtipní, dále pouštění krutopřísně zábavných videí od českých kolegů YouTuberů s věkovým průměrem 15 let, popřípadě se moderátoři smějí různým autistům co sviní internet svými audiovizuálními výtvory, což je celkem ironie, no a nakonec tu pak máme taškařice, co se odehrávají přímo v Aliho kvartýru, a to už hraničí s exhibicionismem tvůrců a sebemrskačstvím diváka. Se slzou v oku vzpomínám na Game Page a jejich hosty, kde jich sice polovina hned ze začátku řekla něco ve stylu "no víte, já moc ty hry nehraju, teda spíš vůbec", ale třeba Roman Šebrle si toho Hitmana dobře dával. Tady se dočkáte leda tak Ektora, jak hraje Simulátor chození do klubu, také známý jako Mortal Kombat. Prostě parádní podívaná. Na závěr bych dodal, že když hraju, ať už sám nebo ne, taky ze mě moc mouder nepadá, ale aspoň se u toho nenatáčím a nepouštím to do éteru!

Rychle a zběsile 7 (2015)

Akční / Krimi / Thriller / Fantasy. F&F konečně dostalo pořádného režiséra (i když je to zase asiat s jednoslabičným jménem) a pořádného záporáka, ale k čemu mu to je, když se pořád zuby nehty drží té stejné šablony "budeme jezdit s autama po světě, dělat bordel a popírat fyzikální zákony" a navíc se opět propadá ještě hlouběji do absorudna (ani by mi tak nevadilo to přeskakování autem mezi mrakodrapy, ale to "Boží Oko" a následné hackování bylo někde na úrovni Kriminálky Miami). Takže bohužel, Stathamův Deckard Shaw mohl být nejlepším záporákem série (nebo aspoň první, kterého bych si zapamatoval), Tony Jaa opět předvedl že zamlada chodil na gymnastiku a rozlučka s Paulem by byla moc pěkná, kdyby k tomu nehrála ta sračkoidní hudba, nicméně nic z toho film nevytáhne z průměru. Holt letní blokbástr se vším všudy. A malá zajímavost na konec: Někteří historikové se domnívají, že před dávnými časy bylo Rychle a Zběsile o závodění. Těžko uvěřit, co?

Kung Fury (2015)

V osmdesátkách jsem nevyrůstal a ani jsem nechodil do žádného klubu úchylných retrofilů, takže jsem tyhlety McBainovské policajty, kung fu mistry z Bel Air a laserové dinosaury (tady si pořád myslím že nic takového nebylo a všichni si ze mě dělají jen srandu) nezažil. Můj šálek čaje byly spíše umělecky hodnotné perly světové kinematografie osmdesátých let jako například Komando, Rambo nebo Terminátor, tudíž když jsem před cca dvěma lety viděl zrůdnost jménem Manborg, spíše nez slzu v oku jsem měl naběhlou žílu na čele a místo nostalgických vzpomínek jsem si odnesl PTSD, tak moc to bylo hrozný. A když už jsem se z té hrůzy vzpamatoval, tak je to tu zas! Ale tentokrát ve velice pěkných červených číslech, tak jsem teda vstoupil dvakrát do stejné řeky a podíval jsem se. A ono to fakt nebylo špatný, ale bohužel zase ani tak dobrý jak někteří píšou, protože bohužel na každý povedený vtip (hackování, Mič Bjůkenen) tu jsou dva slabší a hlavně u většiny těch retrohlášek jsem si říkal "jo, dobrý, chápu, ale nesměju se". Takže 3* s tím, že jsem mlíčnák co to holt nedokáže řádně ocenit.

Denní hlídka (2006) odpad!

Ruské fantasy, to se jen tak nevidí a očividne je to jedině dobře. Teď bych měl asi napsat nějakou objektivní kritiku abych objasnil moje hodnocení, ale to bohužel nepůjde, protože si z filmu vybavuju jen to, že to byla nebetyčná píčovina a celou druhou půlku filmu sem se ptal sám sebe proč se na to pořád dívám. Scénárista byl asi pořádnej notor, který každých 20 stránek zapomněl, o čem to vlastně psal, akce tu nebyla skoro žádná a pokud ano, tak notně přitažená za vlasy a jediné, co mi z filmu utkvělo v paměti, byl pořádný hardrockový riff. První díl alespoň tu jednu hvězdu dokázal vypotit, ale přes tohle vlak nejede.

Sowon (2013)

Další z těch slzopudných ťamanských reklam, tentokrát roztáhlá na dvě hodiny. Docela jsem se divil, že na konci nevyjelo logo nějaké pojišťovny nebo něco takového, protože to byla prachsprostá citová vydíračka bez špetky nápadu, co rozhodně nemá v Topce co dělat.

Kontrakt (2015) (studentský film)

K amatérským, studentským a všelijakým ostatním filmům z pochybných zdrojů mám jistou averzi, ať už jde o vysokorozpočtové snímky natočené na telefon (patrně ještě s tlačítky) nebo "fakt peckový filmíky!" (jak mi bylo jednou s obdivuhodným entuziasem řečeno), které mají sice kvalitní zpracování, ale obsahově se jedná buďto o circlejerk režiséra a jeho přátel, nebo o "umělěcké" dílo, které sice nechápe ani autor, ale to ani nemusí, protože je to umění přece! Nicméně tento kousek se rozhodně mezi ně nezařazuje, jelikož technicky nemám námitek a obsahově ačkoliv nenadchne, rozhodně neurazí. Takže až/jestli tvůrci roztáhnou stopáž a promyslí scénář, rád se podívám.

Velmistr (2013)

Další filmový přírůstek do kategorie "pěkný, ale nechápu". Kung fu filmy mám rád, kromě toho, že je v nich určitá noblesa, poetika a nádech historie (tedy pokud je to historický film samozřejmě), tak hlavne pro to, jak se tam spolu stylově řežou. A ačkoliv Velmistr splňuje oba požadavky, pevnou půdu pod nohama ztrácí v oblasti dějě, který... no, zkrátka kdybych k filmu neměl titulky, moc by se nestalo. Klasickou vinu mají herci/postavy, které jsou všechny vzhledově stejné (v jedné scéně jsem si myslel že ten, na koho se koukám je někdo uplně jiný) a jmenují se Pong nebo nějak tak, ale největší problém je tu v příběhu, který abych shrnul jednou větou, tak kung fu rodiny ze severovýchodu je nejlepší kung fu a tak se nesmí stát velmistrem nikdo jiný než člen rodiny ze severozápadu, ale nástupce rodiny ze... a už zas nevím. Zkrátka méně fantasy Tygr a Drak s pořádnou dávkou kung fu politiky, u které si rodilý hongkonžský historik mne ruce, ale obyčejný laowai někde ze starého kontinentu trpí. A i když Yip Man byl zase neskutečný borec, už se začíná okoukávat.

Způsob zabíjení (2012)

Je obdivuhodně, jak někdo dokáže natočit tak nezajímavý dokument o tak zajímavém tématu. Takhle to dopadá, když si Dánové řeknou, že si zajedou do Indonésie natočit dokument a po cestě se staví v opiovém doupěti pro trochu tabáku do dýmek, jednak je napadne šílený plán udělat si takovou malou Cestománii s masovýmy vrahy, ale ještě navíc je nechají režírovat! Pak místo historických záběrů a rozhovorů s lidmi se všemy možnými úhly pohledu koukám na bandu šlapek a jednoho tlustého transvestitu jak vychází z obrovské sochy kapra... Ale co se týče samotného obsahu, je k nevíře, že lidé, co vlastnoručně umučili a zabili stovky a tisíce "komunistů" nejenže nejsou nijak perzekuováni, ale naopak oslavováni, a ještě neuvěřitelnější je, že nejenže se tím nijak netají, ale naopak se tím ještě chlubí a jsou na svoje činy pyšní. Ať už jde o hodného dědu Anwara Conga, geniálního vynálezce v oboru zabíjení lidí s minimálním rozpočtem a dvojníka Idi Amina, kandidáta do parlamentu, co říká na kameru, že se těší, až bude moct korupčnit s pozemky, pravděpodobně šíleného člena jednotek smrti a zmíněného transvestitu, co rád vzpomíná na znásilňování čtrnáctiletých dívek nebo samotného vůdce milice, který v podstatě přiznává, že je gangster (pozor, toto slovo podle všeho pochází z pojmu free men, to zcela mění situaci!!), ale že je ho potřeba pro chod státu. No a taky bych mohl zmínit jakousi paní, co nebude volit někoho, kdo jí za to nezaplatí. Jestli byl záměr filmařů probudit touhu po asanaci Indonésie, povedlo se jim to na jedničku. Pokud chtěli šokovat, taky úspěch. Ale natočit zajímavý dokument, to už se jim nepodařilo. Tedy pokud něchtěli diváka unudit k smrti pro větší intenzitu zážitku. To se pak ani nedivím, že většina štábu byla v titulcích označena jako "Anonymous", za takovou blbost bych se taky styděl. 2* za mojí osvětu v oblasti vítězství lásky a pravdy. P.S. Viděn režisérský sestřih, což byla asi chyba. Pokud se vystříhalo 40 minut píčovin, tak to mohlo být super, ale takhle bohužel. P.P.S. Je zajímavé, že třeba řádení Rudých Khmerů nebo genocidu ve Rwandě nám cpou ze všech směrů, ale o tomhle menším nedorozumnění ani zmínka. Asi proto, že tentokrát to nebyli ti zlí komunisté, ale naopak.

Čas, který zbývá (2009)

To si takhle člověk pustí v jednu ráno televizi a narazí na ČT Art (která by si mimochodem zasloužila celodenní program) v rámci klasického nočního projíždění těch zhruba 70+ satelitních programů, na kterých je v jakémkoliv jazyce nějaký obsah, co není teleshopping nebo něměcké sms porno a zrovna začíná nějaký film, jakýsi Čas, který zbývá. Říkám si, že tomu teda dám šanci, čehož záhy trochu zalituji, jelikož se na obrazovce obejvuje nějaký arabský klikyhák, ale jen na malou chviličku, protože hned první scéna s poněkud zmateným hrdinným vojákem-osvoboditelem mi vykouzlila úsměv na rtech, který tam zůstal až do konce. A pokud film dokáže spojit humor s tak vážným tématem, jako je Izraelsko-palestinský konflikt a odvyprávět příběh jedné obyčejné rodiny, který zároveň shrnuje skoro 60 let historie jednoho problematického státu, tak si plný počet zaslouží. A ty židy, co dali méně jak tři hvězdy, bych poslal trochu zkoncentrovat, protože očividně nedávali při filmu pozor!