Duel Frost/Nixon (2008)

Herecký i režisérský koncert. Škoda příliš dlouhé první poloviny, kdy se v podstatě příliš mnoho neděje, protože kdyby byl celý film jako druhá polovina, kdy konečně začnou "duely" mezi Frostem a Nixonem, bylo by to jasných 5* a jeden z nejlepších filmů nejen roku 2008. Poslední interview jsem nedýchavě pozoroval obrazovku a doufal, že to nikdy neskončí - hlavně díky hereckém výkonům Michaela Sheena a především Franka Langelly, kterému by, nebýt Rourke ve Wrestlerovi, toho Oscara mohli dát rovnou. Opravdu skvělý film, jen nevím jestli si na něj vzpomenu i po několika letech.

Surviving Sid (2008)

Prostě Doba ledová. Komu se filmy líbily asi bude potěšen i při sledování tohoto krátkého filmu, komu se však v Době ledové líbila pouze veverka Scrat a jinak spíše zíval nudou, tak tímhle klipem si vážně názor nezmění. Pár povedených vtipů a vcelku vtipný konec. Nic víc, nic míň.

Wrestler (2008)

Sakra, tohle budu ještě dlouho rozdýchávat, Rourke dokonalý, Darren předvedl přesně to, co se od něj očekávalo a společně vytvořili jeden z nejlepších filmů, co jsem měl tu čest vidět. Spjatost s postavou je dokonalá - většinu času se kamera od Rourkea neodrthne a navíc mu často jen tak pochoduje za zády, což ještě víc umocňuje soužití s Randym "Ramem" Robinsonem. Jediná chyba filmu je menší využití Mansella při vytváření soundtracku, nic víc filmu vytknout prostě nemůžu. A poslední scéna - nemám slov. Tady bych toho Oscara Rourkeovi i Darrenovi moc přál - ale budou to mít těžký. 100%

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Ihned po ohlášení jsem film sledoval plný očekávání, nic horšího než nejlepší film roku a ne-li vůbec jsem si prostě nepřipouštěl. Trailery navnadily a hlavně ten nápad s mládnutím je prostě dokonalý. Navíc se režie ujal Fincher, hlavní roli vzal Brad Pitt - tohle musela být pecka. A můžu říct, že film ikdyž nesplnil úplně všechna očekávání, která jsem měl (asi je to ale můj problém) patří mezi nejlepší v roce 2008. Hercům nelze co vytknout, Fincherovi taky - už jen ta "pohádková" atmosféra kterou dokázal vytvořit... Jenže hlavně z té romantické linky se prostě mohlo vymáčknout víc - nemůžu si pomoct, ale mě prostě Daisy (kromě dětsví a stáří) k srdci nepřirostla a z toho také vyplívá nevcítění se do jejich vztahu = největší a jediná chyba filmu. Film je ale přesto na jistých 5*, bez žádných diskuzí. Jen jsem prostě čekal něco trochu jiného a je mi trochu líto promarněné šance.

Výměna (2008)

Od filmu jsem vůbec nic neočekával, trailery jsem neviděl, recenze jsem nečetl - a asi to bylo dobře. Eastwood vytvořil nejlepší film, co jsem od něj zatím viděl (moc toho není, přiznávám se). Příběh je už sám o sobě velmi silný, ale Eastwoodova režie a (Oscarový) výkon Angeliny ho povýšil na ještě vyšší úroveň. Ikdyž film trvá téměř 2 a 1/2 hodiny, utekl jako voda a můžu přiznat, že takhle nehnutě jsem se už dlouho na film nedíval. Ikdyž to na ocenění je, tento rok je konkurence příliš velká a Výměna má malou šanci, že by nakonec něco pro sebe urvala (akorát tu Hlavní ženskou roli).

Zack a Miri točí porno (2008)

Opravdu dobrá komedie, určitě jedna z nejlepších v tomto roce, navíc komedie za kterou se Smith nemusí stydět. ALE na většinu Smithových filmů tohle prostě nemá, ikdyž je vidět jeho rukopis, tak chybějící postavy Jaye (ikdyž Jason Mewes hrál v podstatě stejnou postavu s jiným jménem) a Boba, ale i Jasona Leeho, Briana O'Hallorana nebo Bena Afflecka prostě zamrzí. Tohle je už víceméně mainstreamová záležitost, velice podobná filmům z Appatowovi dílny. Hlavně chybí scény na které bych se mohl stále dokola dívat (jako rozhovor o Pánovi Prstenů v Clerks2 nebo posledních 15minut z Flákačů; ale těch scén bylo několik v každém filmu) - tentokrát se objevila jen jedna a to rozhovor s Justinem Longem, jinak se jedná pouze o vtipné okamžiky, ale ne celé scény. 4* je za to, že jsem se vážně hodně bavil, ale na nejoblíbenější Smithovky zdaleka nemá, vlastně překonal pouze Dogmu => na Smithe zklamání, oproti většině komedií v tomto roce stále napřed (max. souboj s Tropickou bouří je dost na hraně). P.S. - hlavně když srovnám romantickou linku s tou v Clerks2 nebo nedejbože s Hledám Amy, tak Zack s Miri prohrávají v tom nejdůležitějším - v tom, že jsem už na začátku jasně věděl jak to dopadne a že mi v podstatě bylo jedno jestli nakonec spolu zůstanou nebo ne.

Futurama: Benderova hra (2008) (video kompilace)

Do půlky nejlepší z Futuramských "filmů", konečně jsem se zas jednou u Futuramy bavil. Ale co naplat, když v druhé, pánoprstenovské části film ztrácí většinu vtipnosti a opět posílá tento film do průměru. Možná se tvůrci měli vykašlat na direct-2-dvd filmy a radší pokračovat tam, kde umí - v seriálovém světě.

Temný rytíř (2008)

100tý komentář,1000cí hodnocený film a jsem hodně rád, že je to právě Temný rytíř. Vynikající film ve všech ohledech - skvělá Nolanova režie již začíná být jistotou, skvělé herecké výkony všech herců (budu psat to co každý, ale Ledger si prostě minimálně nominaci zalouží), skvělá atmosféra - prostě takhle má vypadat komixová adaptace, která má vyšší ambice než jen pobavit. Škoda jen lehce pomalejšího rozjezdu, který ale zbytek filmu na 100% vynahrazuje... Jen doufám, že do trojky Nolan vybere jako záporáka Riddlera - myslím, že v Nolanově verzi by se mohl Jokerovi i vyrovnat. Jen se bojím aby to nedopadlo jak se Spidermanem, kdy po dokonalém druhém díle přišla vysoká očekávání, která třetí díl nedokázal vyplnit.

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Opravdu příjemně strávené 2 hodinky. Skvělý nápad, originální vizuální stránka a hlavně skvělý výběr herců do všech rolí. P.S.: Jenom je štěstí, že žádný z těch lidí nebyl černoch nebo asiat - to by už asi nerozdejchali.