Vlastníci (2019)

Najlepšia česká komédia po miléniu! Originálny námet a jeho absolútne využitie. Zo života ľudí, čo vedia aj to čo nevedia. Dokonalá groteska súčasnosti. Obnovenie politickej korektnosti tomu svedčí. Dlho som sa tak úprimne nezasmial.

Stopy spravedlnosti (2017)

Keby mi niekto povedal, že v jednom filme bude Jackie Chan bojovať proti IRA, tak si pravdepodobne predstavím nejaké ďalšie komediálne béčko. Na moje prekvapenie sa z toho vyrojil kvalitný akčný thriller, kde to ani nie je o kung fu mlátičkách, ale skôr uveriteľnom príbehu, kde všetko do seba zapadá. Pierce Brosnan so skvelým írskym prízvukom dokonalo zahral proírskeho politika na dôchodku. Akčné scény sú realistické a využitie prostredia dostačujúce. Na úplné hodnotenie tomu niečo chýba, ale neviem sa rozhodnúť čo.

REC (2007)

Priamočiara jednohubka, ktorá efektívnym "blairwitchovským" štýlom vytvorí atmosféru lepšiu, než väčšina vysokorozpočtových hororov. Trošku zdĺhavejší začiatok vykompenzuje druhá polovica filmu, ktorá je svižná s dobrým finále.

Zjizvená tvář (1932)

Musím uznať, že ako milovník starých filmov a milovník Scarface z roku 1983 som si pôvodné dielo z roku 1932 nedokázal užiť. Nemohol som si stále odpustiť porovnávanie hlavného herca a jeho divadelné hranie s epickým Montanom a jeho uveriteľnosť v súbojoch a rešpekte bola jednoducho slabá. Oceňujem ale zasadenie do skutočného prostredia a niektoré scény. Ako praotca žánru dôležité vidieť.

Děsivé dědictví (2018)

Komorná chuťovka sústredená okolo Milly Shapiro, ktorú som do filmu nepoznal a myslel si, že ide o bravúrnu prácu make-upu. Pozvoľné tempo veľmi vyhovuje a kľudne by som koniec orezal o pár minút skôr, než príde zbytočné vysvetľovanie. Lebo najstaršou emóciou ľudstva je predsa strach z neznáma, ktorého sa film držal bravúrne.

Pád do tmy (2005)

Z počiatku som netušil do čoho idem. Začalo to ako celkom postupná jaskyniarska survival dráma, ktorá sa v polke filmu zmenila na horor. Dá sa povedať, že na mňa viac fungovala prvá polovica, ktorá mi ako človeku, ktorý už v neprístupnej jaskyni bol, prišla miestami napínavá. Zvyšok už sa zmenil na vyvražďovaciu akciu, kde sa ustúpilo od desivej jaskyne k jej obyvateľom. Desivosť sa vytrácala a koniec bol štýlový. Mohlo to byť ale ultimátne keby sa klaustrofóbia stala hlavným antagonistom.

Kon-Tiki (2012)

Thor Heyerdahl je ikona, ktorú si mainstreamový svet akosi málo všímal, aj keď dokázal nemožné. Jeho príbeh je doslova povinnosť neustále točiť a ukazovať verejnosti. Napriek tomu je akosi v úzadí. Možno je aj dobre, že práve jeho domáci krajania sa rozhodli to zmeniť. Trošku nafúkli morské živočíchy, zdramatizovali udalosti a ukázali to svetu. Výsledný efekt je ako chlapčenský svet v uhladenejšom kabáte.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Námet a samotný príbeh sa ani nedá počtom hviezdičiek hodnotiť. Pár výhrad k forme. Akási netflixovská plastickosť a rýchlosť tomu škodí. Pre človeka, čo sa pozeral na hory len z okna sa bude zdať, že je to pomerne jednoduchá vec si len tak počas roka vybehnúť na 14 osemtisícoviek. Pre nás, čo ich milujeme je toto absolútny vrchol ľudských síl a neskutočné zimomriavky od začiatku po koniec. Keď do toho komentuje čo sa deje samotný Reinhold Messner, cítite, že chcete byť toho súčasťou. Určite si viem predstaviť seriál a dať to robiť tvorcom Touching the Void a bola by to ultimátna záležitosť!

Red Notice (2021)

Prakticky podobný "námet" ako Dwaynov starší film Rundown, akurát so zmeneným komparzom. K tomu súčasnejšie herecké hviezdy a v rámci trendu vykrádanie starších dobrodružných klasík. Aby toho nebolo málo, očakávanie nulového geografického prehľadu u diváka a pridávanie čoraz väčšej trápnosti a máme tu pre dnešnú mládež skvelú porciu zábavy! Nečudoval by som sa, ak to bude mať nekonečne veľa pokračovaní. Ibaže by mainstreamový divák, čo okrem Netflixu nepozná kinematografiu mal vkus.

Tajemství jejich očí (2015)

Priamočiary film vyžívajúci sa v stereotypoch modernej politickej korektnosti, ktorý s postupujúcou stopážou končí v čoraz väčšej predvídateľnosti. Ale ako jednohubka na zabitie času funguje.