Gulliverovy cesty (2010)

Já to Blackovi říkal: "Nech toho King Konga na svobodě. Taky by se ti nelíbilo, kdyby na tebe banda červů čuměla jako na nějakou příšeru." Samotný film ničím nevybočuje. Možná už jsem na něj moc starý a nepochopil jsem, vo co go. Ne že bych se nezasmál, ale mnohem víckrát jsem se cítil trapně. Trapnost vyvrcholila závěrečnou písní o tom, jak je válka špatná a ejhle, dva znepřátelení králové si padli do náručí. Hudba je vůbec dost podprůměrná. Black si tu samozřejmě založil svou osobní pidiškolu ro(c)ku, ale celkově je jeho postava jen slátaninou předchozích rolí. Film zachraňují kvalitně obsazené vedlejší role. Segel se teda moc nevytáhl, ale Amanda Peet měla kouzlo, Emily Blunt byla čupr princezna a Chris O'Dowd se tu mohl opravdu vyžít. Možná měl toho robota po nakládačce zkusit vypnout a zapnout.:-D Narážka na Transformers mi tedy do díla založeném na kvalitní literatuře (natož do království bez technických vymožeností) vůbec nepasovala, u parodií slavných filmů jsem se občas zasmál. Není to zlé. Jen poněkud zprstěná verze Swiftova příběhu. Hodnocení: 40%

Kick-Ass (2010)

Matthew Vaughn si nejdřív šňupl trochu extáze, pak mu na hlavu padaly hvězdy a teď nám všem pořádně nakopal zadky. Ten chlapík prostě umí. Podařilo se mu spojit komedii, parodii, akci, násilí, dobrodružství, drama a erotiku do jediného kompaktního díla. Zatraceně svěžího díla. Když se člověk zrovna nesměje nad povedenými hláškami, může začít utírat z obrazovky krvavé skvrny z prostřelených hlav. Přitom síla filmu spočívá i v tom, že má myšlenku a není jen bezduchou parodií. Proč na sebe ještě nikdo nehodil kostým Supermana a nešel alespoň hledat ztracenou kočku? Po zhlédnutí Kick-Ass vám bude i Spiderman připadat jako nudný šprt. Spiderman by řekl: "Hej, kluku, dej ty žvýkačky zpátky do regálu. Krást je zlé." Ale Kick-Ass by řekl: "Vrať ty žvýkačky do regálu nebo ti nakopu p***l." Tady fakt nikoho nezajímají depky Petera Parkera. A to nemluvím o Hit Girl, která má na jazyku vždycky nějakou drsnou hlášku. Chloë Grace Moretz je jedna z nejtalentovanějších hereček co jsem v poslední době viděl a její postava je cool a na jedenáct let až příliš sexy.:-D Cage nikdy nebyl můj favorit, ale role hodného zlého taťuldy mu pasuje. Tato dvojice si většinu filmu ukradla pro sebe a jejich vztah je něco pozoruhodného. Občas vynikne charisma Marka Stronga, Lyndsy Fonseca sice ještě neví jak její otec potkal její matku, ale rozhodně se na ni hezky kouká (i když není tak sexy jako Hit Girl) a ani Aaron Johnson nehraje zle, ale jsou prostě na vedlejší koleji. Scéna, kdy záporáci ukazují, že být super hrdinou není až tak super a Hit Girl zachraňuje Big Daddyho a Kick-Asse patří k tomu nejlepšímu a nejsilnějšímu, co jsem kdy v životě viděl. V tu dobu vrcholí i hudba, která je mimochodem po celý film skvělá a charismatická a soundtrack s oblibou poslouchám už rok. Některé efekty jsou sice vinou nízkého rozpočtu horší, ale v komiksové atmosféře barevných kostýmů mi to nevadilo. Kick-Ass je prostě cool. Hodnocení: 100%