Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Čekali jste někdy s napětím na svou první pusu? Byli jste jako dítě platonicky (nebo PLATANicky) zamilovaní? Otrhávali jste kvítky kopretiny, aby jste zjistili, zda vás má rád? Pusťte si film. Žánr romantických filmů se zdá být vyčerpán, nicméně občas se najde svěží výjimka. Tou Má mě rád, nemá mě rád rozhodně je. Především vás tu nebude otravovat žádný sprostý humor, Sandler, ani závěrečné trapné odpuštění zakončené polibkem na pláži. Romantika je to dětská, plná naivity, nevinnosti, jednoduchých a jasných citů. Ona jej jako malá holčička měla upřímně ráda, ale on se jí smál. Jak šel čas, začala se mu líbit, jenže on už jí nepřipadal dobrý... Je to film, který vás pohladí na duši. Zavzpomínáte si na své dětství, na své první lásky. Při některých scénách (hned ta úvodní, vajíčka...) budete mít úsměv na rtech, protože víte, že takoví jste také byli. Jindy film zaútočí emocemi (strom, návštěva strýčka...) a dotýká se vážných věcí, jako jsou sociální rozdíly, postižení, nesplněné sny. Rozhodně si vás film podmaní. Je to způsobeno skvělým vypravěčským stylem, kdy se na věci díváme střídavě z pohledu jeho a pak jejího, a také uložením filmu do atmosféry (nezkažených) sedmdesátých let. Člověk ani neví, proč se mu to tak líbí, ale zanechá to v něm něco. Krása. Mohlo to být i delší. Hodnocení: 90%

Warrior (2011)

Tom Hardy nám od Inception nabral trochu svalové hmoty, aby i jeho pěsti byly pořádně hard. Film mixuje bojové scény z Never Back Down s rodinou zápletkou, podobně jako v Ocelové pěsti. Tentokrát tu máme dva ne zrovna spřátelené bratry, kteří se nám sjedou na turnaj smíšených bojových umění. Kliše střídá klišé, takže jediná otázka je, zda všechno skončí tak jak čekáme. Jinak ovšem klobouk dolů. Postavy jsou vykresleně detailně, uvěřitelně a nejde s nimi nesympatizovat. Důvody jejich jednání nám O'Connor pěkně pomaličku vysvětluje a nikdo nemá úplně čisté svědomí. Ve druhé půlce se rodinné drama přesune do ringu. Bojové scény jsou dobré, když opomenu fakt, že jeden bojovník končí po první pěsti v tváři a druhý jich vydrží padesát. Každý měl svůj vlastní styl. Dle hereckého výkonu vyhrává Hardy, který skvěle ztvárnil rozpolceného mariňáka. Těším se na jeho záporáka v pokračování Temného rytíře. O co se film určitě může opřít, jsou emoce. Už tak napjatý vztah v rodině stupňuje atmosféra sportovního soupeření. Bystrý divák si všimne kritiky současné společnosti. Óda na radost potěšila. Hodnocení: 85%

Tohle je Sparta! (2008)

This is SPARTA! Všichni samozřejmě víme, že film nemůže čekat oskary, zlaté glóby, leda tak maliny. Nicméně ve svém žánru patří tahle parodie k těm lepším. A je mi jasné, že nade mnou teď začnou všichni uživatelé hodnotící odpad! ohrnovat nos. Jenže já se slušně bavil. Během těch 64 minut mně film nestihl omrzet. Za co chválím: Electra, pochod Sparťanů na I Will Survive, tlustý Sparťan, modré plátno, parodie GTA atd. Za co kárám: příliš moc koulí, zvratků či slizu, Xerxes, všechny ty trojčlenné poroty, zbytečně zdlouhavé scény jako okolo Jámy smrti nebo tanečního battlu, Hilton a další. Jenže větší polovina vtipů funguje jak má a to je u parodie co říct. Musíte být dobře naladění, naopak nesmíte být puritán a film si užijete. Ať se propadnu do země, jestli si tohle zaslouží horší hodnocení než Guru lásky. Hodnocení: 60%

Sex Drive (2008)

Sexuální jízda s mírným nedostatkem sexu. Sex Drive je road movie navazující na Road Trip a Eurotrip.Znovu tu máme mladíka chystajícího se zatočit se svým panictvím na konci dobrodružné jízdy. Nesmí chybět dost netypicky vypadající děvkař (Duke), ženský faktor (Crew), podivín (Green) a sexbomba (Bowden). Nejlepší je ale stejně James Marsden, který by tu klidně mohl lidi propalovat pohledem. No, během patnácti minut vám bude jasné, jak film skončí. Jízda je to rozhodně slušná a jednou za cca 20 minut hrozí erupce nekontrolovatelného smíchu. Humor přeskakuje mezi fekálním a přiměřeným, ale oproti podobným snímkům přidává i něco navíc - ironii a slušnou romantiku. Závěr s koblihou je skvělý. Hlavní hrdina až tak vtipný není, jenže kdo z nás se smál, když jsme byli na jeho místě? Po prvním zhlédnutí bych dal rozhodně čtyři hvězdy a frčel bych navštívit babičku, ale přece jenom, při dalších projekcích už mě to tak nenadchlo. Pořád je to v žánru nadprůměr, spíš pro kluky. Rumspringa! Hodnocení: 70%

Zkus mě rozesmát (2011)

Víte, jak by chtěla ve 42 vypadat každá žena? Odpověď najdete ve filmu. Zkus mě rozesmát mě několikrát zkusil rozesmát a docela se mu to dařilo. Sympatická, příjemná a typická romantická komedie. Jako taková musí obsahovat třeba nevyzrálého záletníka (Sandler), skrytou krásku (Aniston), sexbombu (Decker), úchyla (Swardson) nebo protivnou kámošku z minulosti (Kidman). Nevím, jestli Sandler nezvětšil Aniston prsa, protože takové určitě dřív neměla. Při ÓÓÓÓÓ scéně může směle konkurovat o poznání mladší Brooklyn Decker a to je co říct. Kidman byla tak otravná, že se mi výjimečně líbila. Ženské obsazení výborné. Zápletka je už slabší. Rozhodně bych na Sandlerově místě o prstýnku mluvil pravdu, abych si pak nemusel pořizovat fiktivní rodinu, ale to by zase nebyla taková sranda. Všichni předstírají jaká jsou šťastná rodina a chvílemi to opravdu funguje. Sprostý humor mi tentokrát nevadil, naopak, bylo jej přiměřeně. I ovce pobavila. Začátek je sice pomalejší, jenže na Havaji už to příjemně frčí. Na dvě hodiny filmu to jede slušně. Je to příjemná oddychovka, se sympatickými postavami, na které si každý najde kousek toho svého. Kde jinde uvidíte Sandlera, jak mrskne svou fiktivní dceru do bláta? Hodnocení: 65%

Guru lásky (2008)

Kravina. TM. Jediné, kvůli čemu stojí za to na film koukat, je něžná Jessica Alba a skvělý Justin Timberlake, kteří ovšem nedostávají dostatek prostoru. Jinak by to byl odpad jak vyšitý a ještě bych dal Myersovi přes ksicht smetákem namočeným v moči. Chápu, že špionátor baví spoustu lidí, jenže tohle bylo už opravdu za hranicí (ne)vkusu. Většina vtípků jsou dvojsmyslné sexuální narážky nebo nechutné prasečiny. Myers se asi docela dobře vyžíval v roli guru s nejasnou sexualitou, jenže mně bylo možná tak na zvracení. Jako to jsem se měl smát u kopulujících slonů nebo u rány do rozkroku? Abych filmu tolik nekřivdil, tak ano, dvakrát jsem se zasmál. Nechápu, jak mohl do filmu dostat Albu, Timberlakea a ještě další cameo postavy. Zápletka ještě celkem ušla. Narážky na rozdíly mezi americkou a východoasijskou kulturou bych taky bral. Pravdou je, že angažování nějakého odborníka na vztahy je možná jedinou cestou, jak by Toronto mohlo vyhrát Stanley Cup. Zatím jsou k němu pěkně daleko.:-D Hodnocení: 15%

Čarodějův učeň (2010)

Myslím, že Harry Potter si bude muset obstarat kožené boty. Čarodějův učeň mě mile překvapil. Minimálně první polovina je skvělá, ve druhé už tvůrcům dochází dech. Líbilo se mi časté střídání akčních scén s klidnými pasážemi. Hlavně souboje mezi Balthazarem a Horvathem nabízely mnohem pestřejší podívanou než konkurenční Potter. Podoba s brýlatým študákem je zjevná, akorát se místo hůlek kouzlí magickými předměty a Bradavice se nám přestěhovaly do New Yorku. Film má svůj styl, který hodně připomíná starší klasiku. I když se nejedná o komedii, postava hlavního losera občas hodí opravdu dobrou hlášku a několikrát jsem se smál. Nicméně při jeho výcviku už film ztrácí tempo, začíná být zbytečně zdlouhavý a nic nespraví ani finále. Čekal bych kreativnější podívanou, než vrhání elektrických koulí. Pořádná bitva tomu prostě chybí, nabízela se například v půlce děje a to hned dva na dva. Ale nic z toho. Dalo se z toho vytřískat mnohem víc emocí, jakože si hrdina na hranici smrti uvědomí, že FAKT umí a musí kouzlit. Hudba dobrá. Hereckému obsazení kraluje Molina, který se nám vrátil z Persie se slušivou buřinkou a elegantní holí. Cage překvapivě znovu snáším (co se to se mnou sakra děje?). Potěší účast dalších jmen - komického Baruchela, nestárnoucí Bellucci, mužské diváky zaujme i bloncka Teresa Palmer. Ten potenciál se dal využít ještě líp, ale se stylovým zapracováním kouzel do současnosti jsem spokojen. Jen bych do toho neplantal věděcká vysvětlení. Hodnocení: 75%

Legenda o sovích strážcích (2010)

Legenda o sovích strážcích rozhodně nebude žádný legendární počin. Zack Snyder očividně neví, jestli točí animák pro děti nebo fantasy pro dospělé. Výsledek balancuje někde mezí tím a oboje dělá podprůměrně. Být dítětem, asi mě to moc nebaví. Jistě, vizuální zpracování výborné. Člověk zapomíná, že jde o animaci a ne skutečné sovy. Jenže opravdu chci fandit sově? Psa, kočku, lva, to všichni známe, ale sova? Další problém je, že spousta postav je naprosto zbytečná, nedokážou se adekvátně představit a my si k nim nemůžeme vybudovat vztah. Zpomalovačky byly dobré v 300, ale tady to působí komicky. Zvlášť když neuvidíme ani kapku krve. Můžu opomenout všechna ta klišé, super rychlý přelet nekonečného moře, výcvik hlavního hrdiny mrknutím oka, typického bratrského rivala, hlavního záporáka pochopitelně největšího ze všech... Vývoj hrdiny probíhá asi tím stylem, že se naučí lítat, pak se naučí lítat ve větru a pak už i v bouři. Je to prostě pohádka o tom, jak se soví Hitler s nacisty chtěl ujmout moci a vyčistit nižší rasu. Smát se není čemu, spíš převládá temná atmoška. Silné momenty chybí. Jestli jsem Boltovi dal slabé tři hvězdy, tak tady musím jít na dvě. Hodnocení: 40%

Ženy sobě (2011)

Ženy si sobě daly asi slušný dárek a pokud mezi ně patříte, zvyšte si mé hodnocení možná i o dvě hvězdy. To co je pro muže Pařba ve Vegas, to budou pro ženy Bridesmaids. Pro mě je to ale jasné zklamání. Škoda i toho nepřesného překladu názvu. V první řadě, film ničím nevybočuje z už tak bohaté sbírky předsvatebních komedií. Souboj o hlavní družičku vás překvapí asi jako zjištění, že fotbalová Sparta po sezoně změní trenéra. Občas se něco podaří, občas ta tlustá družička hodí slušnou hlášku, občas vás pobaví scény s policistou. Jenže u scény, kdy se jedna družička "vyprazdňovala" do umyvadla a další dvě zvracely do záchodu mi teda rozhodně do smíchu nebylo. Režisér Feig zručně pracuje se vztahy mezi holkami, ale ty údajně zábavné scény působí většinou nuceně a uměle. Kristen Wiig pro mě není natolik sympatická herečka, abych se na ní rád díval celý film, ale třeba si ji ještě oblíbím. Rose Byrne ho tam dostala a po Jackie Q dostala další roli sebejistě působící krasavice. Pamatuji si ji hlavně z uplakaných rolí jako ve Sunshine nebo Troja, tak konečně vychází na svět její půvab. Zbožňuji ji, ale tentokrát jí to úplně nesedlo. Možná to chtělo větší mrchu.:-) Bezkonkurenčně nejlepší je Chris O'Dowd, který se tu naopak našel. Dokonce ve filmu pracuje s notebookem, tak snad ho nemusel vypínat a zapínat. Jenom mě zděsilo, že ho dabuje pan Táborský, kterého mám moc rád, jenže jeho hlas jde k Vy víte komu, ale k o dvacet let mladšímu Chrisovi ne. Nicméně Dowdova postava mi k filmu moc nepasovala a závěrečné usmíření s hlavní hrdinkou bylo víc než odfláknuté. Hodnocení: 35%

Zrození Planety opic (2011)

Kde se vzala tu se vzala a najednou byla Planeta opic. Inu, tak tomu nebylo. Všechno nám to osvětlil film. Příběh je vyprávěn spíše z pohledu opic než lidí, a tak není divu, když začnete váhat, komu vlastně fandíte. Dozvídáme se, že první vyšlechtěný lidoop byl vlastně úžasný domácí mazlíček, než ho donutili jisté okolnosti změnit se. A vy pochopíte proč. Vlastně s ním budete i soucítit. Kdo by nechtěl mít doma místo psa o poznání šikovnější stvoření, které navíc dokáže komunikovat znakovou řečí? První třetina, silně emotivní, se věnuje vztahu Willa (James Franco) k Caesarovi, jak se jeho lidoop jmenuje. Druhá je zvířecí a sledujeme přerod Caesara v jeho temnou tvář. V poslední třetině pak dochází ke střetu lidstva s opicemi. Teprve tady se ke slovu dostávají akční scény. Upřímně, fanda Planety opic jsem nikdy nebyl, ale tento film považuju za vydařený. Wyatt ukazuje schopnost vytáhnout z diváka emoce a zručně s nimi pracovat, stejně jako nápaditost v akčních scénách. V poslední době mám pocit, že čím míň se ve filmu mluví, tím líp. Asi to dává prostor pro divákovo domýšlení. Herci nejsou špatní, ale zůstávají ve stínu bezchybného grafického zpracování opičáka. Slušná hudba, kamera. Vytkl bych některé chyby ve filmu, směšně nepřipravené policisty a vůbec, zápletka je čitelná na míle dopředu. Něco mi prostě chybělo, ale asi to je tím, že nejsem fanoušek opic. Hodnocení: 70%