Vzhůru do oblak (2009)

Aby hodnocení vylétlo k nebeským výšinám, musel by se film trošku odvázat. Tohle byla sázka na jistotu. Po nezvykle dojemném začátku jsem očekával něco zvláštního. Bohužel se jednalo o nejlepší scénu a zbytek už poněkud hořkl na jazyku. Vykreslený svět je prostě jen nijak nedefinovaná divočina s Kevinem, který je sám doma. Dojem zlepšuje fakt, že mě teď nenapadá jiný animák, kterému tolik sluší označení "rodinný". Mladí se pobaví, starší zavzpomínají a psi pokecají.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vyrazíme z Hobitína, v Roklince se zastavíme na kafé s Elrondem, schováme se do podzemí a pak si to rozdáme se skřety. Neviděli jste to už někdy? Jackson sype odkazy z pytlíka kde se dá a ještě u toho dostanete chuť na Radegast. Jenže Hobit je pohádka. Nechutně dlouhá, s půlhodinovým představování 13 podobných postav, přetrikovaná a s absencí pořádného zla. Ono to možná líp nešlo. Každopádně úchvatné záběry na krajinu zůstaly a Martin Svobodomuž překvapil.

Diktátor (2012)

Aladeen vypadá jako Zohan líznutý zpěvákem Mikou. Podoba se týká i příběhu, ale místo starých babek přijde Megan Fox. Jak by zareagovala americká demokracie? Naštvaný Shia pošle na Wadiyau své plechové kámoše, aby tam nastolili "mír". Film nikoho nešetří, doslova mě donutil se smát, ale spoustě vtipů stříleným na všechno okolo chyběl cíl. Hlavní myšlenka je celou střední část asi někde za železnou oponou. A za některé dialogy v druhé polovině by se dalo i věznit.

Správci osudu (2011)

Nebyl Indiana Jones taky správce osudu? Zápletka je objasněna v první půlhodině, na nějakou epičnost taky zapomeňte, přesto nuda nehrozí. Co kdyby někdo neomezenou mocí řídil naše osudy a mi bychom ten náš chtěli změnit? Někdy je to osud najít svého životního partnera a někdy nám osud samotný zabrání strávit s ním život. Démona jsem nikdy moc nemusel, Blunt vlastně taky ne, ale sedlo jí to včetně těch černých vlasů. Někdy prostě stačí vstoupit do správných dveří.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tohle pod 10 řad nepůjde. Jen se trochu bojím, aby se to nezvrhlo v telenovelu. Základním kamenem jsou bravurně zahrané postavy. Některé jsou kladné, ale málokterá záporná, protože jednají čistě ve svém zájmu. Zasaďte je do skvěle vykresleného světa, přidejte intriky, fantasy, brutalitu a erotiku. S většinou nahých dívek by si člověk velice rád pohrál, o trůn samozřejmě. A vůbec, kam až by jste byli ochotni zajít VY, kdyby jste se chtěli stát králem světa? Nic není zakázáno.

Jack a obři (2013)

Princezna jako lusk, možná až na ty její fazolky, a pak Jack, nešťastně obsazený Houltem. A mezi nimi obří díra. Chemie žádná, protože se v té uspěchané době sotva seznámí. To Ewan McGregor mi byl i přes hrozné vlasy sympatičtější. Korunu tomu nasazuje podivné zpracování obrů. Druhá epičtější půlka mi trochu spravila chuť, i když se Singer taky mohl utrhnout ze řetězu a místo dělání ťuk ťuk na most nechat obry třeba ničit. Nebo vraždit. Závěrečná scéna s korunou - hnus.

Červená Karkulka (2011)

Proč nechali rodiče jít Karkulku do lesa samotnou? Protože nebyli očkovaní. Podoby se Stmíváním se Karkulka už kvůli režisérce nezbaví, ale vůbec to nebylo tak zlé, jak hovoří zdejší hodnocení. Kvalitní výprava, povedená atmosféra mixující horor s fantasy a tématický soundtrack suplují za horší triky a obsazení. I když zrovna na Amandu jsem si nakonec zvykl. Akce úplně chybí. Osobně mě nenechala odpočinou detektivní linka, jestli je zahradník opravdu vrah, jak všichni čekáme.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Na koho si musíte dát větší pozor než na vaše bývalé partnery? Na bývalé partnery vašeho partnera. Wrightův neskutečný gejzír nápadů. Všechny ty popisky, komiksové scény, záběry ve stylu Tekkena, střih jako po 10 redbullech... Efektní bojové scény musí dnešní puberťáky oslovit, ale co je důležité, vztahová linie a dialogy fungují také. Dokonalé obsazení v čele s roztomile vykuleným Cerou. Výborně jsem se pobavil, k dokonalosti chyběl kousek, třeba ještě emotivnější závěr.

(1998)

Výpočet obsahu kruhu už nikdy nebude stejný. Aronofsky + matematika = bomba, říkal jsem si. Film plynul a já pořád čekal, kdy se o další PÍď příblížíme nějakému dramatickému objevu nebo vysvětlení. Nestalo se, a tak originalita spočívá hlavně v uchopení příběhu. Doplněným černobílým kontrastem, temnými PÍsněmi od Mansella, působivým střihem a skvělým Seanem Gullettem. Netrvat to jen 80 minut, asi bych to nestrávil. Zaokrouhluji PÍ dolů a dávám tedy 3 hvězdy.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Proč mám pocit, že v každém druhém filmu hraje některý z Hemsworthů? Postradatelní 2 jsou netypickým pokračováním. Více je pouze postav. Náhrada v podobě Van Damma, Norrise, více Willise a Schwarzeneggera, za nedostatek Li stojí za to, ale hora skvělých herců není důležitější než scénář. Akce je naopak málo. West dodal pokračování rozum, kreativitu, se skvělými scénami na letišti nebo v ruském americkém městěčku. Do té doby nuda. Ukáže se příště i Jackie Chan?