Vedlejší účinky (2013)

Dr. Watson řeší největší případ kariéry. Obával jsem se, aby z toho nevypadl klon Aronofského, nebo že se to zvrhne v bitvu proti farmaceutickým společnostem. Nestalo se tak. Nakonec jsem zběsile přetáčel film zpět, abych odhalil co mi uniká. Konec mě stejně překvapil. Soderbergh dokázal ukázat problém depresí z pohledu jednotlivce i společnosti. Hltal jsem každou scénu s Judem, Rooney Mařka fajn, ale Tatum by si zasloužil nožem do zad. Depresivní film který mi zvedl náladu.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

RIPD - Rozhodně Impotentní Plagiátorské Dílo. Pokus o nové muže v černém, ale raději mi vymažte paměť. Jak to Ryan Reynolds dělá, že si vybírá samé špatné filmy? Nebo jsou ty filmy tak špatné kvůli němu? Těžko říct. Bridges chvílemi přehrává a Slanina tragický, jedině Mary-Louise Parker byla super. RED bylo prostě o dvě třídy lepší. Tady nefunguje akce, humor, efekty ani hudba. Ale ať napíšu taky něco pozitivního, protože do mrtvol se nekopá...film trvá jenom 90 minut.

47 róninů (2013)

Čekal jsem něco jako japonské 300 s omezenější počtem postav, pod vedením Nea. Osobně jsem spokojený. Jasně, vztahy mezi postavami jsou odfláknuté a kvůli některým fantasy prvkům bych filmařům usekl hlavu. Ale jinak je to důstojná pocta japonské kultuře. Peníze jsou na efektech vidět, krásné dobové kostýmy, kulisy, výprava. Reeves použil asi tolik výrazů tváře, kolik je sluncí na japonské vlajce. Ale některé jiné postavy se mi natolik pletly, že jsem je oplakával dvakrát.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Těžko hodnotit. Nemůžu filmu upřít, že má něco, čím mě nadchl. Je to taková zábavná plavba v klidných vodách, nečekejte žádnou Tropickou bouři. Víra v člověka, jeho odhodlání překročit své možnosti a změnit svůj život. Na můj vkus to je přece jen příliš bezcílné, ty občasné představy mě spíš rušily a chybí nějaké lepší vyvrcholení než fotka. Ale jako oddechovka to funguje. I díky příjemnému soundtracku. A když vedle Kristen Wiig nestojí Melissa McCarthy, docela hezky se na ni dívá.

Nevědomí (2013)

Tom Cruise je tak populární herec, že ho do filmu rovnou naklonovali. Kosinski si evidentně libuje ve futuristických apartmánech, ale jeho Tron se mi líbil ještě víc. Film je chytrý, filozofický, obsahuje mnohem míň akce než bych čekal. A když už, kulaté R2D2 mě úplně nebraly. Napětí udržuje spíš postupné odhalování pravdy, ale jestli nechcete být nevědomí, chce to další projekci. Kurylenko tu vůbec nepasuje, Freeman se sotva mihne. Zato kluci z M83 tvoří efektivní tým.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Film plný ztracených bot. Za normálních okolností by to byl blockbuster roku, jenže dnes už na každém druhém rohu potkáte Transformera. Chvílemi je to zábava, chvílemi nelogická kravina plná klišé z podobných filmů. Slušná hudba od Djawadiho se přehrává dokola a dokola. Postavy otravují jak del Tora, tak diváka, o obsazení nemluvě. První housle hrají roboti. Nejen jejich vizuál je úchvatný, bitva u Hongkongu jede. Finále je na můj vkus nepřehledné a příliš podvodné.

Dávám tomu rok (2013)

Nevěra dnes řeší každý problém. Jedna z nejhorších romantických komedií co znám, bez emocí a vtipu. Spousta zbytečných scén, ty zbylé většinou končí nějakou erotickou narážkou, která zničí jakoukoliv romantiku. Závěr je trapný až do nebes. Nenašel jsem na filmu jedinou sympatickou postavu a tím nemyslím jen onen milostný čtyřúhelník. Manželství se přece dá vysmát i nenuceně, s nadhledem... Dávám tomu hvězdu. Jednu, za holky ve spodním prádle a Eshkeriho.

Hon (2012)

Když jsem se nad tím tak zamyslel, možná by vláda přece jen měla přidat učitelům. Dlouho jsem si říkal, že největší slabinou filmu je obvinění postavené na argumentu "děti nikdy nelžou". Není to tak. Stačí málo a my ovčané se na někoho díváme skrze prsty. Zvlášť někde na maloměstě, které je zde chytře využito. A ten nezastavitelný kolotoč událostí se rychle vrývá pod kůži, cítil jsem soucit i zlost. Chápal jsem obě strany, ale na místě Mikkelsena bych asi nervy neudržel.

Podfukáři (2013)

Čím blíž jsem, tím míň toho na filmu vidím. Na první pohled super. Chytlavé intro, svěží obsazení, spousta reflektorů a originální příběh. Člověk se chce nechat vodit za nos. Jenže pod všemi těmi odlesky film odmítá jít trochu do hloubky, nemá logiku (souhra nepravděpodobných náhod, proč to ta čtveřice vůbec dělala), chybí jakýkoliv strach o postavy (je to přece dokonalý plán) a finální vysvětlení je laciné. Michael Caine by mohl všechny poučit, jak má vypadat správná prestiž.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Taky jsme s klukama jednoho dlouhého večera na chatě vymysleli vlastní film, ale nikdy jsme ho nenatočili. Po nervózním začátku jsem čekal, co z toho vypadne a nakonec to nebylo vůbec špatné. Pobavil jsem se, partička herců si to evidentně užívala a zajímalo by mě, za kolik minut měl Rogen hotový scénář. Člověk se alespoň naučí výslovnost jejich jmen. Škoda, že v partě nebyla nějaká holka, protože už jen přítomnost Emmy Watson film oživila. Víc takových parodií.