Elysium (2013)

Jestli v roce 2013 vládlo v kinech sci-fi, pak to bylo kvantitou a ne kvalitou. Elysium přidává k tomuto žánru sociální drama a trochu akce. Ta trocha je docela škoda, když už má člověk výzbroj skoro jako Iron Man. Mohl bych si rýpnout do nelogičnosti, třesoucí se kamery nebo ořezaně působícího scénáře, ale k čemu to. Film mi prostě nesedl. Opakuje řadu klišé aniž by nabídl opravdu překvapivý moment. Nic na to nezmění ani zajímavá role Jodie Foster.

Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

A kde tam byl Sean Bean? Říkám si, trailer solidní, horší než jednička to nebude Jenže ono to nebylo ani lepší. Analfabet nosí snad ty samé džíny, zato bohužel převlékla vlasy. Moře nestvůr vidělo řeckou mytologii možná tak jedním okem, proto je třeba často opakovat slovo polobůh. Postava Percyho pro mě není vůbec charismatická. Snaha tvářit se uvěřitelně sráží film do úrovně parodie a efekty jakoby zvýrazňovali tragický scénář. Bude třetí díl? Bože. Tedy Die. To je anglicky zemři.

Útok na Bílý dům (2013)

Jeden prezident mrtvý, druhý raněný, třetí zadržený. Bodyguardi mrtví všichni. Po druhém atentátu na Bílý dům v roce 2013 by si jeho obyvatelé zasloužili připojistit. Plán útoku je zde ještě banálnější než v prvním případě, ale akce v druhé půlce pestřejší, takže zábava. Super honička v autech. Až na roli Maggie Gyllenhaal mě postavy nezaujaly. Tatum je divný otec a prezident Liška působil příliš fan made. Nějak si neumím představit našeho prezidenta lezoucího výtahovou šachtou.

Stážisti (2013)

Nejlepší famfrpálový zápas od dob Harryho Pottera. Stážisti maji víc negativ než pozitiv. Milión dlouhých proslovů, banda looserů co nakonec zvítězí, reklama na Google, pohádka jak se dva pitomci naučili informatiku za pár dnů... Ale ta pohoda a optimismus zato stojí. Až na toho mladého záporáka jsou postavy velice příjemné, hlavní dvojce to v roli učitelů mládeže svědčí víc než jako kecající nemehla na začátku filmu. Casting se také povedl. Nechtěl bych se s Vaughnem porvat.

Muž z oceli (2013)

Snyder se urval ze svého ocelového řetězu. Oceňuji snahu vytvořit temný reboot a přitom jít svou vlastní cestou, ale akce připomíná hektolitry rozlitého guláše. První půlka mě bavila víc. Film je monotónní, chybí smysl pro detail. Cavill se neuvěřitelně podobá herci ze Smallville, Lois Laneová se mi tu vůbec nelíbila jako postava ani herecky. Snyder si toho na svá bedra vzal prostě moc, Zimmer znovu dokazuje svou extratřídu. Děsím se co teď napíšu, ale asi budu fandit Affleckovi.

Pár nenormálních aktivit (2013) odpad!

Po tomto zážitku je těžké nemít určité předsudky vůči lidem s tmavou pletí. Onen pár nenormálních aktivit nejspíš zahrnuje prdění a ošahávání. Fekálie z toho smrděly až jsem musel navonět okolí televize. Humor nefungoval, Wayans napsal scénář asi tak za noc. Film jsem dokoukal jen z toho důvodu, že jsem chtěl vědět, jestli hlavní dvojička půjde do čtverky se svými známými. Ať je vám mé hodnocení nápovědou. Nestává se mi často, abych na csfd našel nadhodnocenou parodii.

Osamělý jezdec (2013)

Vemte Piráty z Karibiku, přidejte trochu Vinnetoua a nahraďte lodě za lokomotivy. Míchejte 150 minut a máte Osamělého jezdce. Přerod hrdiny trvá šíleně dlouho a napadá mě hromada věcí k vystřihnutí. Třeba celé muzeum. Přitom akce byly dohromady tak dvě, naopak triků rušivě mnoho. Armie Hammer sotva stínuje Deppovým eskapádám, který sice exceluje, ale je to zase jen Jack Sparrow. Měl by vzít nějakou seriózní roli. Na(d) průměr film dostává až efektní finále a Zimmer.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Ryan Gosling s Emmou Stone v posteli podruhé. Chlapi závidí, ženské závidí. Výborná akce, solidní scénář, povedené hlášky a gradace. Bez výborného obsazení by to všechno šlo pod drn. Nejlepší Josh Brolin, ale i Kamenová byla luxusní. Gosling musí mít zatraceně vytrénovaný čich na dobré filmy. Vedlejší postavy z gangu lovců mohly dostat víc prostoru a taky jsem čekal častější návštěvu tetičky smrtky aby to mělo tu správnou temnou atmosféru, ale i tak jsem spokojený.

Království lesních strážců (2013)

Je to takový Pán prstenů junior, akorát místo elfů jsou tu lístci, skřety nahradili bažiňáci, všichni chtějí poupě a ne prsten a za Pipina se Smíškem suplují slimáci. A Epic to bylo. Poctivý animák, který se snaží diváka spíš uchvátit pestrobarevným prostředím, než rozesmát. Humor na mě prostě moc nefungoval. Šablonové postavy se tady dají odpustit, takže celá rodina nakonec bude spokojená. Když se tak dívám na seznam herců, v originálním znění to mohlo být ještě lepší.

Světová válka Z (2013)

Osobně bych byl nejraději, kdyby všechny zombie a filmy o nich vymřeli. Když už si nějaký omylem pustím, uvítám, když budou jako tento. Hned na začátku jsme hozeni do jámy lvové, mezi naspeedované zombíky. Prostě nic hezkého. Víc krve na úkor rodinné roviny by mi nevadilo. Ono Pitt by se klidně mohl ostříhat a rozvést, protože jeho filmová žena není zrovna krasavice. Asi aby Angelina nežárlila. Závěr v laboratoři je pak celkem horor. Stejně tak zjištění, že má vzniknout druhý díl.