Iron Man 3 (2013)

Pepper and Iron Man naked. Ne, to není název mého oblíbeného erotického videa. Zatímco ona se tu svléká do podprdy, Železňák se navzdory svým záchvatům většinu času obejde bez brnění. A to mu sluší. Vtípky fungují, dle mého názoru výborná akce a překvapivý zvrat se záporákem. Trojku vystihuje spíš slovo "dospělá" než "temná", přece jen posadit pana Černého na režisérkou židli samo o sobě nestačí. Zajímalo by mě, jak často musí Tony natírat brnění, aby mu nezrezivělo.

Kapitán Phillips (2013)

Kapitán Phillips - nejlepší je s kolou. Takovou reálnost už jsem dlouho neviděl. Žádní hrdinové s americkou vlajkou na tváři, jen normální chlapi, co si chtějí zachránit kejhák. Hanksovi věříte každou větu a docela se i cítíte jako v jeho kůži. Dramatická zápletka je vytěžena do poslední kapky. Emoce neeskalují při prozrazení konce, ale ještě chvíli potom. Třesoucí se kameru jsem tady dobře snášel, navíc další zajímavá hudba od Jackmana. Takže tleskám pane Zelenotrávo.

Nespoutaný Django (2012)

Leonardova Poslední večeře namalovaná na stěny jeho domu krví. Ach jo, zase budu za blbce. Nespoutaný Django se mi úplně nelíbil. Film ani ztvárnění postavy. Waltz znovu úžasný, ale po jeho odchodu úroveň zábavy poklesla. Nevyžívám se v Tarantinových protahovaných dialozích, kdy sice houstne atmosféra, ale na téměř 3 hodiny je toho nakonec docela málo. Nejzábavnější scéna, ta s kuklami, jako by sem nepatřila. Kdybych za každého "negra" dostal dolar, jsem teď boháč.

Tísňová linka (2013)

Jaký operátor používá Halle Berry? No přece Oscara! Tady by potřebovala spíš dobrého kadeřníka. Je to taková Telefonní budka na kolech. Údajně i Tísňovou linku původně režíroval Joel Schumacher a je to cítit každým coulem. Dvě třetiny jsem se dobře bavil kreativními nápady v kufru. Poslední třetina je béčkový horor a všechny klišé, které jsem ochotně přehlížel, najednou vyniknou - trauma hrdinky, spadlý mobil, zbytečnost policie... Díky bohu za telefony s dlouhou výdrží baterie.

Rivalové (2013)

Drama o dvou protipólech, které se naštěstí nepřitahují až tak moc. Doteď se divím, proč je sportovní prostředí vzácně zfilmováno vážným způsobem. Tohle se povedlo. Závody formulí jsou vlastně jen prostředím pro popichování rivalů, které ale nepřechází hranice lidskosti. Druhá půlka z vás vytlačí emoce. Oba herci jsou neskutečně podobní svým předlohám. Titul vyhrál Hemsworth, naše srdce Brühl. I když kdo jiný by měl hrát lovce, který je navíc rychlý jako Thorův blesk?

G. I. Joe (2009)

Nejvíc chvály na Micheala Baye čtu v komentářích filmů, které nenatočil on. Sommersova vykrádačka všeho možného, akční akčňák z nedaleké akční budoucnosti. Hledání normálního dialogu je tu jako hledání jehly v kupce uhlí. Aspoň že to uteklo. Můj vztah k postavám byl čistě flegmatický, samotné flashbacky jejich vztahy nevykreslí a o tom že bych se o ně bál nemohla být řeč. Tatum je tu mimo. Zato taková figurka Rachel Nichols v životní velikosti by mě asi na pár dnů zabavila.

Jen 17 (2013)

Co ta holka nepochopila na Pretty Woman? Jaký měla motiv? Pubertální experimentování, ale proč? Jen zvyšovala spotřebu vody. Jinak uznávám hereččin herecký výkon. Musela to být pocta, zahrát si po jejím boku / za ní / nad ní / pod ní. Ozon se vůbec nedostává do hloubky, nikoho nesoudí, jen vypráví. Před emocemi hrdinky dává přednost záběrům na její nastrojené já v hotelu. Na mě je to plytké. Vyzkoušet mnoho mužů chce mít odvahu. Vyzkoušet mnoho žen chce být děvkař.

Thor: Temný svět (2013)

Romeo a Julie. Tristan a Izolda. Thor a...Loki. Thor 2 funguje hlavně jako bifrost minulosti a budoucnosti marvelovského univerza. Dle mého uspěl i jako samostatný díl, díky akčnímu a temnému scénáři. Vtip s metrem mě dostal. Změnou režiséra utrpělo dramatické vyznění, což je pro postavy Thora a Odina škoda. Jinak ale Taylor ani Tyler nepropadli. Thor vládne, Natálka mládne, jen Kat by měla dostat oblečení řádné. Jdu se optat do Baumaxu, jestli už jim došlo to kladivo.

Ledové království (2013)

Disney už neví co s vlasy (a teď už i s penězi). Je libo šedivějící Tulačku nebo již šedivou Icewoman? No přece Lociku! Tak vypadá i porovnání filmů. V první půli jsem se kvůli nadbytku písní připadal jako v muzikálu na ledě. Zábavný sněhulák a konečně slovní humor v půli druhé přece jen zlepšily dojem. Vizuální dokonalost nepopírám. Ale nelíbí se mi odfláknutý příběh, kde jsou navíc mužské postavy zbytečně, nebo zbytečně převrátí. Ona zachránila ji. Feministky budou jásat.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Ženy, naučte se lovit (muže). Pak můžete chodit s druhým chlapem pro dobro společnosti a ještě vám to nařídí prezident. Vymývání mozku ve stylu Stmívání? Kdeže. Nebýt těchto romantických linek, tří podobných hezounů a zbytečných kostýmů paní Banksové, bral bych to dost vážně. Nový režisér Lawrence skvěle klade důraz na diktátorský svět a symboly revoluce, než na Hladové hry v druhé polovině. Tentokrát s dospělými. Celkově mnohem lepší díl, plný emocí, strachu a očekávání.