Jak vycvičit draka 2 (2014)

Podobného pokračování jsem se od zhlédnutí jedničky bál. Banální příběh s jednou příliš nudnou a druhou příliš akční polovinou, draci jako od Del Tora (a to pro animák není pochvala), všechen vtip obstarává Bezzubkova roztomilost. Navíc vztahy mezi postavami se tu nevyvíjí, prostě jsou. Nicméně stejně jako jedničce nemůžu filmu upřít krásu a odvahu ukázat, že každé vítězství něco stojí. Kdyby se má matka 20 let místo mně věnovala útulku se psy, cítil bych se docela jako blp.

Lovelace: Pravdivá zpověď královny porna (2013)

Orál za dvě kilča bez vyvrcholení - tak nějak by kina mohla lákat diváky. I díky tématu celkem dobré životopisné drama, nikoliv strhující. Druhá půlka doplňuje předchozí děj tím, co mi bylo od začátku docela jasné. Ne že bychom toho z Amandy viděli málo, ale chyběly tomu koule. Jako né jí, filmu. Prostě poněkud nevzrušivé. Seyfried je dobrá, ale když se divám do její filmografie, má čich jen na průměrné filmy. S tím už by měla něco udělat. Schválně, kdo taky nepoznal Sharon Stone?

Gravitace (2013)

"Rejžo, kvůli drahým trikům máme rozpočet sotva na dva herce." Jestli jsem jediný, komu se z toho občas dělalo nevolno, ať se propadnu do vesmíru. Výborná kamera, nekonečné záběry, realistický zvuk a nejspíš i dodržení všech Newtonových zákonů. Ocenil bych nějakou odchylku z čitelného příběhu. Clooney paradoxně sympatičtější, přece jen Bullock není zrovna metafora přitažlivosti. Cítíl jsem se malý, bezvýznamný, ale konec ve stylu "Je to VELKÝ krok pro člověka" zapůsobil.

Sviňák (2013)

I s malým kašpárkem se dá dosáhnout na povýšení. Jediný důvod, proč mohl být Baird vybrán jako režisér, je jeho národnost. Občas se mu to lehce vymyká z rukou. Filmů s nemorálním hlavním hrdinou zas tolik není a jeho hra na odstranění konkurence mě bavila. Pěkně zkažená, depresivní, promyšlená. Ale ty fantasmagorie mi vůbec nesedly, nesnažil bych se z filmu udělat něco víc. Přes snížením hodnocení zachraňuje skvělý McAvoy. Scéna s kopírkou nejlepší.

Velký Gatsby (2013)

Risk. Klasické dílo literatury doplnit současnou hudbou a moderním vizuálem...na to buď přistoupíte, nebo ne. Překvapivě patřím do první skupiny. První polovina je i díky úžasnému soundtracku neskutečná jízda, zábavnější party než ty současné. Ke konci dle mého Luhrmanna svazuje nutnost přidat víc knížky a sociálních otázek. DiKaprio je velký herec, Mulligan vždycky milá a Maquire neměl coby zprostředkovatel děje moc co zkazit. Ach jo, kam ta dnešní móda spěje?

Hra na hraně (2013)

Škoda peněz. Na pokeru je vzrušující to, že do samého konce nevíte, jak hra dopadne. Kéž by se to samé dalo říct o tomto filmu. Není špatný, ale nesnaží se být ani dobrý. Neděje se prakticky nic zajímavého, žádná akce, o podvodech se pouze dozvídáme. Popsal bych to slovy "podnikatelské krimi". Affleck je tu překvapivě lepší než Timberlake, Arterton je pouze šablonovitá postava, na jejíž herectví se ovšem dobře kouká. Naproti tomu Mackie se do role drsného agenta nehodí.

Lore (2012)

Sranda stranou. Dejte mi jediný důvod, proč bych si to měl pustit znovu a zdvojnásobím hodnocení. Jasně, Aronofského filmy jsou taky plné smutku, jenže končí památným vyvrcholením nebo katarzí. Tady houby s octem. Snahu o hoch umění beru, jenže celé je to plytká poválečná road movie. Kameraman si z nějakého důvodu ujíždí na nohách hlavní hrdinky. Postavy jsou nesympatické, logika jejich chování mi často unikala. Obsazení dětí do hlavních postav působí prvoplánovitě.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Nejpomaleji působící jed v dějinách filmu. Uzdravení klidně mohli nechat až na příště. Cítím pokus o temnější vyznění, akční sekvence jsou dynamičtější a nové postavy zajímavě zahrané - Lilly, Evans (odstraněním čárky vznikne další knižní postava). Nicméně zase přibyly typické problémy prostředních dílů. Na rozdíl od LOTRa nefungují postavy, o kterých pořád nic nevíme. Gandalfova linie vyloženě nic, i ta debata Sherlocka a Watsona byla dlouhá. Podepisuji se pod názor J*A*S*M.

Zmizení (2013)

Jméno komisaře Lokiho mi vnuklo myšlenku, že bych Gyllenhaala docela rád viděl v nějakém komiksovce. Raději než Afflecka. Tady podal výborný výkon stejně jako Jackman, ale od samotného filmu jsem čekal ještě trochu víc. Tempo je na mě příliš klidné, atmosféra spíš než hustá flegmatická. Samý déšť, přítmí. O postavách toho není moc řečeno, cítil jsem se jako v bludišti falešných stop. Druhá půle je lepší. No a to rozuzlení...to jako v Americe nepoužívají k vystopování psy?

Velká svatba (2013)

Americká svatba bez alespoň tří nevěr je považována za nudnou událost. Po infantilním začátku a zničení nadějí na slušné hodnocení se příběh přesune více do vztahové roviny, působící jaksi Vejdělovsky. To vážně není pochvala. Avšak některé části nebyly úplně zlé, takže jsem se i pobavil. Každá postava má svůj příběh, nejmíň jsme se toho dozvěděli o nevěstě. Navíc výborné obsazení. Heigl je zase zbouchnutá, De Niro neoblíbený fotřík a Seyfried si má s tatou taky o čem promluvit.