Prometheus (2012)

I když jsem neměl přehnaná očekávání, první polovina mě navnadila. Fassbender jako robot, úžasný audiovizuál a hlavně spousta až děsivě základních otázek. Druhá polovina bohužel kašle na odpovědi a místo toho nám servíruje průměrné vraždění. Bez pokračování to moc smyslu nedává. Jistě, to bububu z neznámého bylo fajn, ale taky by možná stačilo nejezdit na cizí planety s představou čaje o páté. Noomi mě nepřesvědčila, chyběl i pořádný wow moment.

Superbad (2007)

Silné tři hvězdy jsou někde mezi super a bad. Zatímco Rogen se tu s práci zase fláká, režisér je evidentně pracovitý muž. Jonah Hill je spíš hláškující prase, ale každý Kopec potřebuje svou Kamenovou. Škoda, že hlavní dvojka nadlouho uvízla někde mezi nákupem a hlavní párty, zatímco si pan McLovin užívá s pravděpodobně nejulítlejší dvojicí policistů. Na dvě hodiny málo příhod. Co ale filmu upřít nemůžu, je srdce, snaha o originalitu, kvalitní herecké obsazení a vtipnost.

Avengers (2012)

Odpověď na otázku, co se stane, když Thorovo kladivo udeří do Kapitánova štítu. Whedonův velký přínos spočívá v začleňování hrdinů do týmu a jejich střetech, ať už slovních nebo fyzických. Když už se sjednotí, je třeba hrozivější nepřítel než kraví rohy a skřeti. Nemůžu se zbavit dojmu, že tuto kvantitativní převahu by zrušil sám Hulk. Mohlo to být za 5. Všechny postavy dostaly stejný prostor, hlášky, a herci ze sebe taky vymáčkli to nejlepší. Vizuálně samozřejmě na špičkové úrovni.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Klidně se to mohlo jmenovat Perseus Potter. Jsou tu bohové, medůza, krakena nahradila hydra a pegase okřídlené tenisky. Nicméně Percy je tak nadaný, že už první den tréninku všem nakope zadek, jde na kávu za Hádem a ještě u toho sbalí holku co je evidentně vyspělejší než on. Asi je to tím, že vypadá jako mladší verze Efrona. Dobré triky ještě nedělají dobrý film. Já bych na to své potenciální děti nevzal, protože místy je to docela vulgární.

Raubíř Ralf (2012)

Postavičky z videoher našeho dětství aneb možná přijde i Mario. Úžasné uvedení do příběhu propojené s balením vtipných bonbónků. To vše v originálním grafickém zpracování za doprovodu skvělé Jackmanovy hudby. Někomu bude postava Ralfa připomínat Hulka, jinému King Konga, ale příběh je lepší než v obou filmech. Tak kde je problém? S holčičkou Vanellopou, dabovanou bohužel paní Žilkovou, klesá cílový věk diváků i počet vtipů. Roste akorát podíl cukru v krvi.

Austrálie (2008)

Velkofilm leda na poměry nejmenšího kontinentu, obsahující několik emocionálních vyvrcholení, která se mezi sebou ovšem bijí. Proč musí mít Austrálie vlastní Pearl Harbor v době, kdy už měla končit? Dokonale to vystihuje slovo "přeplácanost". Některé scény jsou velké samy o sobě, jiné jsou nevhodně použité triky. Jackman vlasti odevzdal to nejlepší co v něm je. Austrálie je hezký film, krásná země, ale u mě pořád vede konkurenční Nový Zéland.

Expendables: Postradatelní (2010)

Deset hrdinů za cenu jednoho filmu. Od začátku jsem byl přesvědčen, že tohle se mi nemůže líbit. Omyl. Experiment Expendables exponenciálně exploduje. Na začátku je to sice obyčejný akční film s neposlušnou kamerou, na konci už ale za doprovodu Tylerovy hudby fandíte hrdinům z dětství / mládí / minulého století, kteří ještě rozhodně nepatří do důchodu. Postrádal jsem snad jen Segala. Jet Li by si zasloužil přidáno, největší malý borec. Kdo je sakra Randy Couture?

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Čarodejnice chystají slet, chtějí se perníkem sjet. Jeníček si z čarodějnice udělal doktora, Mařenka se zatím zakoukala do trola. Dostanou se až na ten meeting, je to lepší než Van Helsing. Drsné hlášky každý říká, když z čarodějnice krev jen stříká. Akce je nepřehledná díky střihu, tak se dívám Mařence do výstřihu. Ještě více jejích důlků, od titulků do titulků. Ze všech těchto delikates, dostal Jeníček diabetes. 80 minut jsem se nenudil, už se těším na další díl.

Kopačky (2008)

Takové kopačky nemá ani Messi. Není objektivní psát komentář v den, kdy jsem sám kopačky dostal, ale zasmát se někomu jinému pomáhá. Film dokáže dojmout i odlehčit atmosféru prasárnou (prasetem), ovšem udržuje si nadhled. Obvyklý příběh okořeňují krásně ujeté dialogy, optimistické prostředí a barvité postavy. Pochvalu zaslouží i herci, za všechny třeba božský Brand a za scénář Marschall. A toho Drákulu bych klidně zhlédl celého (nejen kvůli hudbě).

Miluji tě, Beth Cooperová (2009)

Světelným mečům odzvonilo, jediové již cvičí s mocnější zbraní - mokrý ručník. Předvídatelný příběh, typická samice a hlavní hrdina takový otloukánek, že kdybyste vyhledávali přes Google slovo "dement", měla by vám vyskočit jeho fotka. Z profilu. Kritika? Možná, jenže takhle nějak přece má teenagerovská komedie vypadat a tato i nějakým záhadným způsobem funguje. Je sympatická, svým způsobem romantická, příjemně vtipná a hudba v čele s Beth potěšila.