Hlavně nezávazně (2011)

Jestli v roce 2010 v Černé labuti Natalie Portman a Mila Kunis objevovaly svoji sexualitu společně, o rok později se obě snaží založit čistě milenecký vztah s pohlavím opačným. Nejde neporovnat, Kamarád taky rád je o třídu lepší film. Hlavně nezávazně mu může konkurovat v části romantické, ale všude jinde prohrává. Erotické scény byly v Kamarádovi zpestřením, zde se jedná o předčasné vyvrcholení. Kamarád měl vtip, co má tohle? Předvídatelný scénář, ve kterém je vám hned jasné, kdo s kým uletí? Kunis byla čupr holka, Portman nic neodhalující melancholička, takže už jsem jenom čekal na Čajkovského hudbu. Bohužel jsem se nedočkal, krvácím. S Timberlakem prohrává Kačer na plné čáře, vůbec nevím, jaké vlastnosti ta postava měla. Jo a Muzikál ze střední už tu byl! Šňupání je slepé. Co proboha tahali autoři, když vytvořili tuto herecky nevyrovnanou dvojici? Ani jsem jim moc nefandil, vedle Kunis s Timberlakem nudný pár. Reitman klesá.

Amazing Spider-Man (2012)

Místo zeleného skřeta použijeme zelenou ještěrku, zrzku vyměníme za blondýnu, natáčet se bude jen v noci a hle, naprosto nový Spider-Man. Úžasný? Ne, jen dobrý. Komu jinému svěřit pozici režiséra, než člověku, který byl k tvorbě sítí předurčen? Pokud by natáčel romantickou komedii o problémech dospívání, uspěl by. Jenže on tam chudák musí vecpat hrdinu v elasťácích, příšeru a ódu na jeřábníky! A tady neválí. Vůbec si nevybavuju, jak se vlastně Pavoučák vytrénoval. S maskou měl najednou plnou hubu vtipů a boj si pletl s videohrami. Chudák záporák nedopadl líp. Když už měl tu smůlu, že na rozdíl od Spider-Mana se změnil jeho vzhled, mohli si grafici dát víc záležet. Ovšem za jeho malé charisma nemůžou. Garfield (herec, ne ten kocour) dobrý, Kamenová dobrá, její vysoké kozačky výborné, blond vlasy jí sednou víc než zrzavé, jen mi k tomu puberťákovi přišla moc vyzrálá. Zvláštní byla kamera a střih. Některé bojové scény byly tak zběsile sestříhané, až jsem zapomněl celou prostřední část, která by se tudíž mohla zkrátit. Konec to spravil. Zkrátka druhý Batman se nekoná.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Včelka Mája revival aneb proč už není poník in. Na jednu stranu o chlup lepší než jednička, na stranu druhou zneuctění Verneovek. Pokud u filmu přemýšlíte, kolik chyb nebo nelogičností už v něm bylo, není to zrovna dobré znamení. A tady jsou všichni chytří jak rádio. Nadějný verneolog neví, že na tajuplném ostrově číhá nebezpečí? To si nemohl vzít alespoň pistoli a kameru, když už ne armádu a novináře? Za to by se s ním měl propadnout most do země Terabithia. No jo, je to pro děti. Jen aby pak neměly strach z vrabce. Jestli dobrodružná hudba je plus, efekty jej mažou. A že jich tam bylo. Vlastně už chyběl jen King Kong, ale tvůrci asi chtěli ušetřit, tak se spokojili s nedigitálním King Rockem. V roli otce je asi jako slon (normální velikosti) v porcelánu, ale jinak sympatičtější než Hutcherson. Hudgens i Guzmán splnili přesně to, proč tam oba byli, super. Vanessa už nám dozpívala na střední, takže film řeší i otázku jejího dalšího studia. A jinak kluci pamatujte - pro sbalení holky bum bum bum prsama nebo shodit ji z výšky a tak tak zachránit.

Moje krásná učitelka (2011)

Americké Vrať se do hrobu. Zatímco Milan Šteindler obstál jako režisér i hlavní postava, Hanks v tom prvním vyloženě plave. Abych pravdu řekl, komedie to byla strašně obyčejná a nezábavná. Pozitivní bylo obsazení dvou hlavních rolí, hudba, japonský profesor a úplně nejlepší byl úsměv Julie. Nebýt jeho, dám filmu jedinou hvězdu. Jinak se děj táhne odnikud nikam. Celá ta blbost ohledně gangu fanoušků skútru byla originální, jenže totálně zbytečná. Pohled do amerického školství spíš pobavil. To že hlavní hrdina předčí v mluvení své mladší spolužáky asi netřeba prozrazovat. Mnohem víc prostoru měl dostat vývoj vztahu mezi Tomem a Julií. Jistě, je to zatraceně milá komedie, jenže když se ani jednou nezasmějete a nudíte se?

Kung Fu Panda 2 (2011)

Po už možná není takový kanón jako na konci jedničky, ale pořád slušně válí. Kvalitativně se film prvnímu dílu blíží, což je dnes spíš výjimka a proto je to třeba náležitě ocenit v hodnocení. Dvojka už trochu tradičně přináší horší příběh, ale více akce. V druhé půlce tempo prakticky nezpomaluje. A taky se celkem často snaží hrát na city, což se občas dařilo, ale už toho bylo trošku moc. Jinak platí vše co bylo řečeno o jedničce. Sympatické trdlo v hlavní roli, nápadité vedlejší postavy, krásně barevná animace tentokrát vyšperkovaná častými ohňostroji, nabušené a zábavné bojové scény a na animák nezvykle kvalitní hudba. Jestli se povede i pravděpodobná trojka, sním hrnec nudlí.

Zkažená úča (2011)

Děti, pamatujte si: zlá mrcha vždycky zvítězí nad otravnou poctivkou. Role šitá Cameron na míru. Její šarm pořád funguje, jenže se na něm nedá postavit celý film. V některých záběrech na jiné části těla než štíhlé nohy se prostě ty roky musí projevit. Přemýšlím, která postava mi vlastně byla sympatická. Učitelská mrcha? Ne. Profesionální otrava? Ne. Úchylný učitel, z kterého se navíc najednou vyklube debil? Ne. Zdrogovaný tělocvikář? Trochu. A mluvit o hereckých výkonech, když vás nezaujaly role? Rozhodně film aspiruje na cenu za nejúchylnější erotickou scénu. Žádné velké polepšení hlavní hrdinky se nekoná. Hlavně film ukazuje, že pro peníze můžete terorizovat ostatní a nic se vám nestane. Akorát občas zjistíte, že to jste chtěli vlastně pro vás není to pravé. I přes snahu o nekorektní vtipy to nefunguje. Skutečně jsem se smál jenom scéně s motorkou.

Šéfové na zabití (2011)

Zaměstnanci na zabití. Komedie bych mohl rozdělit na dva typy. Na ty, na jejichž hru přistoupíte a bavíte se a na ty, které vás vůbec nevtáhnou do děje. Šéfové na zabití u mě patři do té druhé skupiny. Hlavní příčinou je ústřední herecká trojice, která mi byla krajně nesympatická. Nudný Bateman, homosexuál Day i debil Sudeikis. Trochu mi to připomínalo Pařbu ve Vegas, jenže tady opravdu nikdo není schopný racionálně uvažovat. Na začátku vlastně vidíte tři stejné příběhy, aby se později pouze jemně prolnuly. Rozhodně se nejedná o nějakou typickou zápletku a vývoj děje mě občas i překvapil. Ale Gordon ten velký potenciál zabil. Když film skončil, říkal jsem si: "To je jako všechno? Vždyť to skončilo na dvou třetinách cesty k cíli!". Málokdy jsem se zasmál. Humor se snaží být kontroverzní, jenže nefunguje. Co se ale filmu upřít nedá, jsou super vedlejší role. Bohužel málo využité postavy. Nejzábavnější byl Jamie Foxx jako poradce na vraždy. Pak sexy nymfomanka Jennifer Aniston. Kdo jí odolal, měl by se zamyslet nad svou sexuální orientací. No a brutální Spacey a zdrogovaný Farell taky valí. Nemůžu si pomoct, celé to bylo strašně impotentní. Pár scén s Aniston nebo Bowen je málo, jinak je ve filmu nějak přechlapováno.

X-Men: První třída (2011)

Vaughn mě znovu dostal do extáze a za takový nářez bychom jej měli vynášet až ke hvězdám. Tenhle blockbuster má všechno. Výborné herecké výkony, podporu hudby, hlavu a patu, svižné dialogy, dechberoucí efekty, sex-appeal. Možná je až nezvykle inteligentní, protože během těch sotva dvou hodin vám přesně ukáže, kde se rodí klíčová rozhodnutí postav. a všechno to do sebe zapadá Šíleně to letí. Tempo se mezi akcí a dialogy naprosto brutálně střídá. Propojení s událostmi studené války bylo propracovanější, než bych kdy čekal. Šíleně se mi líbily minipříběhy všech postav. Od Erikovy touhy pomstít smrt rodičů po hledání Mystic sama sebe. Herecky všechny drtí Fassbender. Asi mám v mozku hodně kovů, protože na mě zapůsobil o poznání silnější dojmem než McAvoy. Ten mi na Profesora X moc neseděl. No a pak tady máme bitvu buchet. January Jones, Jennifer Lawrence, Zoë Kravitz a Rose Byrne. U mě to s přehledem vyhrála posledně jmenovaná a není to tím, že jako jediná není mutant. Rose zbožňuju, se skvělým účesem vynikla její čistá krása. A když se ukázala v podvazcích...hmmm...hodnocení bylo jasné. Pochvalu zaslouží i Jackman a Jackman. Jeden za agresivní hudbu a druhý za super návrat do role. Netuším, jak dlouho má trvat tohle studium, ale budu se těšit na další ročníky!

Megamysl (2010)

Co by Joker dělal, kdyby porazil Batmana? Začal by luštit sudoku? Otevřel by si cukrárnu? Dal by se na politiku? Každý hrdina, ať už kladný nebo záporný, potřebuje svůj protipól. A právě v tu chvíli přichází Megamysl, aby postavil na hlavu veškeré zaběhnuté normy ze super hrdinových filmů, zparodoval je a mimo jiné nás u toho skvěle pobavil. Podobně jako Kick-Ass se nezastaví před ničím. Chybí-li nám nepřítel, vycvičíme si ho. Nejzajímavější na tom je, že se tvůrcům kompletně podařilo vyhnout trapnosti snad až na výjimku v podobě Titána. Jinak romantická zápletka, přerod hlavního hrdiny i vztahy mezi postavami fungujou na sto procent. Skvělá šou v podobě akčních scén mě pobavila jako už dlouho žádná podobná a všechno to neskutečně utíká. Trošku hladší konec by mi nevadil. Drobně pokulhává i vizuál, protože některé postavy včetně té hlavní mohly být propracovanější. Na stranu druhou, krátkovlasá reportérka byla opravdu hodna únosu. Skvělý zážitek jen dokresluje parádní hudba na čele s AC/DC. Nemohl bych se přestat smát, kdyby Peter Parker řekl něco ve stylu: "Omlouvám se lidi, beru si volno. Chci se vzdělávat.":-D

Dokonalý trik (2006)

Nolan začal naprosto běžným filmem. Pak z něj udělal neobyčejný. Jen závěrečná prestiž na mě neudělala až takový dojem, jelikož jsem podstatu kouzla pochopil již o několik scén dřív. Nicméně koho by nebavilo sledovat předhánění dvou nadějných kouzelníků, které znepřátelil jeden nepovedený trik? Kteří jsou ochotni využít veškerých prostředků k poražení toho druhého? Který z nich je vlastně ten dobrý? Divákovy sympatie přebíhají mezi nimi stejně jako smyslná Scarlett Johansson. Jisti si nemůžete být ničím, jsou to přece kouzla. A tak s napětím čekáme, kdo koho v této psychologické válce nakonec přechytračí. Co se týká hereckých výkonů, Batman po boji udolal Wolverina. Jenže vyzdvihnout by se mělo všechny. Nolan si pohrává s rozdělením příběhu do několika časových linií, k magii přidává špetku vědy a thrilleru, což jednoznačně zvýšilo napětí. Na jednu stranu mě mrzí, že po vygradování přichází poměrně dlouhá scéna s vysvětlováním, které už jsem si stejně domyslel. Na stranu druhou vás hned napadne, jestli si nemáte film pustit znovu a ověřit jeho logiku. Má vůbec magie logiku?