Wimbledon (2004)

Řekněme vítězství 3:1 na sety. Po vítězství Andy Murrayho na OH v Londýně jsem se rozhodl pustit si podobný film. Film, který se snaží propojit dva dost nejisté žánry - romantickou komedii na backhandu a sportovní téma z forehandu. A podařilo se. Prvně zmíněný žánr stojí na fungující chemii mezi Bettanym a Dunst, svižných dialozích a milé zápletce. Sportovní atmosféra je vytvořena jednou z největších událostí během roku, kouzelným Wimbledonem. Cesta domácího outsidera turnajem je udělaná možná až příliš heroicky, některé počítačem dotvořené výměny jsou pochopitelně přehnané. Spíš to prostě funguje jako romantika během tenisového turnaje. Vedlejší minipříběhy potěšily, snad až na toho divného bráchu. Zajímavé pro mě byly pohledy do hlav tenistů. Hudba dobrá. Film nemá vyloženě slabé místo, ale taky v ničem extra nevyniká. Herecké obsazení táhne Kirsten Dunst, která si může nechat sítě vyrábět u Petera Parkera. Čas trénovat servis. Hodnocení: 65%

Vzkaz v láhvi (1999)

Že bych své hodnocení poslal v lahvi na moře? Romantické drama o dvou lidech, jejichž první manželství nedopadla zrovna šťastně a náhoda je svede dohromady. Spíš pro něžné pohlaví, nebo pro páry. Rozhodně to byl příjemný zážitek, ale abych se na to díval každý rok, to ne. Hlavně díky skvělému Costnerovi, kterému role citově založeného introverta padla jako hrnec na zadek. Newman taky skvělý, mohl dostat víc prostoru. Mezi hlavní dvojicí to funguje a je radost sledovat jejich postupné sbližování. Režii chválím. Filmu vytýkám zbytečnou délku, která šla zkrátit o nudný začátek. Konec je zase pěkně vykalkulovaný, aby to bylo pořádné drama a nějaká ta slza ukápla. Hodnocení: 70%

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Pro děti od 12 do 15 let.:-D Naivní, hloupé, nablýskané, ale určitě ne fantastické. Od trapnosti vznášedla, přes celou ohranou zápletkou se svatbu, až po zoufalstvím tvůrců způsobený návrat Dooma. Celá čtveřice vždy najde tu správnou odpověď, ale jen poslouchá něčí rozkazy a na konci si Evans v klidu půjčí super vlastnosti svých kolegů, zatímco celou dobu mu šly jen vyměňovat. Potenciál Silver Surfera zůstal nevyužitý. Vlastně by bohatě stačilo, kdyby odněkud z nebe spadlo jeho prkno. Marná snaha o akční velkofilm je cítit každou minutu, protože děj se nám přesouvá po celém světě. Navíc pokusy na spoutané bytosti se přece nemůžou odehrávat v USA, ale na Sibiři, to dá rozum. Nevím, co udělali s Albou, protože je nechutně bílá, což ještě víc vyniká v příliš pestrobarevných záběrech. Než by mě přitahovala, to už mi spíš vadila. Na roli intelektuálky se opravdu nehodí. U žádného z herců bych o hraní nemluvil. O režii raději ani nemluvím, to už ať mě raději sežere Galactus. A tak místo velkofilmu dostávám komedii, kde nefungovaly vtipy, akce byla snad až na výjimku honičky Surfera a ohniváka o ničem a autor hudby zaspal minimálně posledních 10 let. Alespoň to nestihlo nudit. Hodnocení: 30%

Sociální síť (2010)

Film o vzniku Facebooku? Reklama? Zápletka to je vskutku hrozná. To je jako by někdo natočil celovečerák o stavbě Karlova mostu. Facebook nemám, nemám jej rád, o což se z velké části zasloužila jedna z mých bývalých (zdravím tě, Jani:-)). Stálo mě to hodně přemlouvání, abych si film po delší době podruhé pustil. Kde nic, tu nic, po dvou hodinách je tu konec a světe div se, Facebook existuje. Jenže ono je to opravdu skvělé dílo a neříkám to proto, že bych se jako student informatiky lépe orientoval v odborných pojmech. Možná je to film o ničem, ale jinak je to důkaz skvěle odvedené práce. Dialogy sviští jako formule 1, herci válí (hlavně Timberlake), hudba minimálně překvapuje, navíc tu máme rozbor různých charakterů. Je mi jasné, že věrohodnost se pohybuje pod 50%. Ale je vidět, co všechno musí člověk obětovat, komu všemu podrazit nohy, aby si splnil svůj novodobý americký sen a na jakých lžích je vlastně FB postaven. Scénář v tomto hlavního hrdinu neobhajuje, příliš s ním nesoucítí a tak to má být. Takže můj verdikt zní: Facebook ne, The Social Network ano. Minimálně si z toho odnesete, že FB nezaložil Justin Timberlake ani kocour Garfield. Hodnocení: 95%

Chceš mě, chci tě (2009)

Pro tvůrce filmu to asi bude ošklivá pravda, ale nemám sílu tady předstírat orgasmus. Ne, nechci tě. Další tuctovka v žánru romantických komedií. Až jsem se musel smát nad super egem experta na vztahy Butlera a jestli si o údajnou ošklivku Heigl nikdo neopřel kolo, tak to při mém vzhledu vypadá dost bídně.:-D Její přerod v idol mužských srdcí byl dost jednoduchý. Těsně před tím, než mohla být zase zbouchnutá, se na scéně objevuje Butler, aby jí vlastně nic neřekl. Ze silného sebevědomého muže, který by mohl svým šarmem odzbrojit tisícovky Peršanů, se najednou stala holka. Nemůžu se zbavit dojmu, že k sobě nepasovali jak hlavní role, tak ani její představitelé. Režie je nevýrazná. Hudba občas vytáhne film do průměru. Některé hlášky se povedly, jenže se musím přiznat, že vinou toho hrozného guláše okolo jsem si jich buď nejprve nevšiml, nebo vyšuměly do ztracena. Různé erotické vtípky jsem přežil bez úhony. Vlastně mě nejvíc bavilo samotné natáčení onoho pořadu Ugly Truth. Hodnocení: 35%

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Opravdu podivná podívaná. Je to jako by mi někdo chtěl darovat k Vánocům už čtvrtý bicykl, tentokrát černý. A já černou nerad. Víc než množství tmavých záběrů mi ale vadila nulová originalita, nápaditost. Většina postav mi přišla jak zdrogovaná. Značně vyčerpané postavy Blooma a Knightley z předchozích dílů nahradila Penélope Cruz. Změna to není špatná, Cruz ani nemusí moc hrát, stačí jí trocha šarmu. Mohli ji ale obléct jinak než jako jednodušší variantu Sparrowa. Ve filmu se náhodně někde zjevuje a mizí, její význam je nicotný, prostě nevyužitý potenciál. Její vztah ať už k Sparrowovi nebo Černovousovi mě moc nezajímal. Víc emocí ze mě dostalo sblížení mladého pánbíčkáře s mořskou pannou a to by se mi u takového filmu stávat nemělo, ne? Mořské panny patří k tomu nejlepšímu ve filmu a už si asi nikdy nepustím Malou mořskou vílu. Smíchu bylo pramálo, Zimmer mě tentokrát taky zklamal. Když k tomu přičtu nelogičnosti, jako že se všechny strany nakonec šťastně sejdou u cíle, Rush dokonce se svým zjevně zničeným anglickým vojskem, dostávám jen horkou vodu místo guláše s knedlíčky. Jen ne pokračování, pane Marshalle! To bych raději vypil kalich bez slzy. Hodnocení: 35%

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Nikdy v životě už nebudu stopovat, protože zažít všechny ty blbosti jako hlavní hrdina, to fakt nechci. Podobného efektu lze dosáhnout nadměrným pitím alkoholu podpořeným nějakou tou drogou. Hlavním problémem filmu je, že se plácá z jedné planety na druhou, aniž by to nějak dávalo smysl. Všude se objeví nějaká příšera, úchyl který je z hlediska zápletky zbytečný, tvůrci použijí narážku na člověka, zemi nebo něco takového a frrrr, letíme dál. A pak rychlostí limitně se blížící k nekonečnu dostaneme k vyvrcholení, které vlastně vůbec neexistuje, pokud to teda neměly být ty myši. Je to prostě takové plácnutí do vody. Chybou nejsou efekty srovnatelné s prvními Star Wars, anglický humor nebo jeho nedostatek. Tam to ještě jakž takž fungovalo. Jenže tvůrci se ze mě snad snažili udělat debila, když se pokusili zparodovat snad ty nejnudnější věci. Do toho se snaží vmísit romantickou zápletku s postavami, které jsou vykresleny naprosto bídně. A jestli ten konec měl být oslavou země, tak to tomu všemu dalo korunu. Film potřebuje ručník, aby ho mohl hodit do ringu. Hudba průměrná, herecké obsazení pro mě ne moc příjemné, jediná Zooey vytahuje hodnocení. Nevím, ani napodruhé jsem to asi nepochopil. Přitom začátek byl nadějný. Hodnocení: 30%

Thor (2011)

Vždycky když zatloukám hřebíky, cítím se jako Thor. Expert na Shakespeara, Kenneth Branagh, rozehrává na pompézním jevišti akční drama splňující všechna přísná měřítka. Máme tu bratrskou rivalitu, touhu zavděčit se otci, životně důležité rozhodnutí, osudovost, odloučení od lásky... William by měl radost. Oceňuji vyváženou akce, dialogů, emocí, vtipu. Film má svou tvář, nadčasovost, poetičnost a také svůj svět. Lépe řečeno své světy. Asgard je silně působící jeviště, navíc nádherné a scény na něm jsou o stupeň lepší než na zemi. Dohromady to má logiku, dává to význam a drží to v jednom celku. Nechápu moc ty silně pozitivní ohlasy na herecký výkon Hiddlestona, protože víc než umaštěný ufňukánek se mi líbil Hemsworth jako Thor. Skvělý vikingský vzhled, vypracovaná figura, drsný pohled, dobré hlášky, plášť rudější než Leonidův a zábavná pěst na oko v našem světě. A to jeho kladivo jistě ocení nejeden řemeslník. Hudba dobrá, spíš mě mrzí nepřehlednost některých bojových scén. Taky se dalo víc vytřískat z Thorovy neznalosti zdejších poměrů. Nicméně díky krásně vytvořenému světu je tahle marvelovka jedna z nejlepších. Hodnocení: 85%

Klikař Charlie (2007)

Varování: Nejezte u filmu grapefruit! Dane Cook je sakra klikař. Dostal roli, kterou mu díky množství přímo sexuálních scén může mužská populace jen závidět. To že by to každý z nás dokázal zahrát minimálně tak dobře si necháme pro sebe, že pánové?!:-) Stejně nad ním ovšem vítězí Jessica Alba. O jejím (ne)herectví už se toho napsaly knihy, ale v roli nešikovné pečovatelky tučňáků, které se co chvíli přihodí nějaká nešťastná náhoda, se rozhodně našla. Milá, krásná, roztomilá. Řekněme, že jsem se prvních 70 minut dobře bavil a zbytek byla vyumělkovaná, vypocená trapnost. Dohromady je z toho nadprůměrná komedie, s originální zápletkou, dobrým provedením, sympatickými postavami a humorem skákajícím občas až za hranici vkusu. Ovšem ve kterém jiném filmu uvidíte najednou 16 erotických scén? Onen sexuální náboj se tvůrcům rozhodně podařil, ať už jde o výběr nahotinek, nebo o jejich začlenění do komedie. Jediné, co mi iritovalo, byl hlavní hrdina, který se při snaze neztratit svou lásku choval jako debil. Hodnocení: 65%

Já, robot (2004)

Já, debil, jsem se těšil na pořádnou podívanou, ale nic takového v U. S. Robotics nevyrobili. Sci-fi ničím nevybočující. Je tu týpek z vlastním vztahem k robotům a "já vám to říkal" myšlenkou. Je tu zřejmě ne tak pohledná inteligentka z oboru. Je tu vysvětlení, které jsem čekal už od začátku. Will Smith hraje dobře, jakkoliv ho nemusím. Vizuál je taky radost, zdravím Tudyka. Koneckonců ani thrillerová atmosféra není špatná, podkreslená sice nevýraznou, ale solidní hudbou. Příběh se má odehrávat v blízké budoucnosti, ale myšlenkami jsou lidé kdovíkde. Některé postavy jsou naprosto zbytečné (LaBeouf, matka...). Film ze mě nedostal žádné emoce, vůbec mě nevtáhl do děje. Proč bych se měl bát o svět, když jenom Smith dokáže sestřelit desítky robotů? Matrixové záběry kamery k tomu nepasovali. Všechno to zachraňují slušné akční scény, ztvárnění robotů (když pominu, že jsou reklamou na antivir ESET), detektivní vývoj a hlavně fakt, že sci-fi mám rád. Hodnocení: 50%